Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pytanie o sporysz.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 sierpień «
i

#174
od listopada 2008

Wszyscy znamy sporysz z kłosów żyta. Ale wystarczyła krótka wycieczka, jakieś 50 m od mojego domu i w ciągu kilku munut znalazłem inne trawy z tą przypadłością. Czy to ten sam gatunek, czy każda ma swój?
Na zdjęciu, od prawej: żyto, życica trwała (rajgras angielski), perz, tymotka, kostrzewa czerwona, kłosówka miękka - trawy z przetrwalnikami sporyszu (tak sądzę).
i

#5539
od sierpnia 2002

2009.08.16 13:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Witaj,

Bo widzisz...... IndexFungorum nie rozbija tego gatunku na wiele form, a przecież to jest pasożyt. Pasożyty są najczęściej BARDZO wyspecjalizowane, nawet co do gatunku żywiciela. W przypadku wielu pasożytów przecież wystarczy gatunek żywiciela, żeby poznać nazwę pasożyta, tak jest przy rdzach, tak jest przy głowniach....

Z drugiej strony taka Sclerotnia sclerotiorum ma bardzo zeroką gamę hostów, a wszystko wskazuje na to, że jest to ten sam gatunek. No ale jeszcze do niedawna Epichloe typhina była brana za jeden gatunek, a terz się uważa, że na każdym żywicielu jest genetycznie inna Epichloe.

NIE WIEM czy ktoś prowadził, czy ktoś może prowadzi badania molekularne nad Claviceps purpurea. Nie wiem, czy ktoś też robił jakieś bardzo dokładne porównanie cech mikroskopowych C.purpurea występujących na różnych żywicielach. Jest przecież cała gama cech i reakcji, które można porównywać zanim zacznie się je badać molekularnie.

Ja ten gatunek najczęściej spotykam na jakiś trawach, nie na zbożach. Ale z twojego bogatego materiału na zdjęciach powyżej widać, że porażanych jest sporo rodzajów. To fajnie. Możnaby oczyścić powierzchnię przetrwalników i wyłożyć je na pożywkę w celu uzyskania kultur (tak zadziała chyba). Można też je przetrzymać w warunkach zbliżonych do "łąkowych" żeby sobie na wiosnę wypuściły owocniki formy doskonałej.

Bardzo często spotykam pojedynczy gatunek, który aż się prosi o tym, aby nim się zajmować przez kilka następnych lat. To aż widać, że jest to gatunek zbiorczy i efekty takich badań byłyby bardzo ciekawe. Takim przykładem byłby na przykład Didymopsis helvellae, którego spotykam na wielu rodzajach grzybów. Wychodząc z założenia, że pasożyty są bardzo ściśle wyspecjalizowane - mogą się to okazać różne gatunki..... ale takich przykładów można mnożyć.

pozrawiam
Pimpek
i

#5540
od sierpnia 2002

2009.08.16 13:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Occurs on about 200 species of grasses in about 50 genera. Boerema (Neth. J. Pl. Pathol. 98(1):6. 1992).

(wypowiedź edytowana przez pimpek 16.sierpnia.2009)
i

#5542
od sierpnia 2002

2009.08.16 14:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
i

#192
od listopada 2008

Bardzo dziękuję za tak obszerną odpowiedź. To zaspokaja moje oczekiwania i satysfakcjonuje mnie. Sprawa - na obecny stan wiedzy - wyjaśniona.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 sierpień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji