Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
różowy,rozpostarty z sosnowej gałęzi
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «
i

#1542
od października 2007

2009.08.26 08:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Grzybka znalazłem na leżącej przy wygaszonym ognisku gałęzi sosnowej (na szczęście nie trafiła w ogień).Trudno mi zatem ocenić czy wyrósł on już na opadłej gałęzi,czy rósł na martwej gałęzi drzewa i spadł razem z nią (choć skłaniał bym się ku pierwszej możliwości).Średnica tej gałęzi wynosi ok.5cm.Może jakiś Skeletocutis ?

1

2

3

4

#1838
od października 2007

2009.09.01 02:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
Jacek, nie jesteśmy Darkiem Karasińskim :-) Pomogłyby dodatkowe wskazówki, dotyczące np. konsystencji owocnika (woskowaty, sprężysty, kościany), przebarwiania się (nie/tak, a jak), zapachu oraz... smaku. Takie nadrzewne (z tego, co wiem), trujące nie są, za to niektóre już po pierwszym zgryzie bywają obrzydliwie gorzkie lub mdlące. I to akurat wiem na pewno, z doświadczenia;-) To cechy charakterystyczne makro uwzględniane w kluczach.

Ja stawiam na Antrodia sp.
Dla potwierdzenia wstępnego typowania sprawdziłabym rodzaj zgnilizny powodowanej przez grzybka, "na dotyk": pozostałości po zgniliźnie brunatnej przypominają węgiel drzewny ("żużel", kawałki drewna), a po zgniliźnie białej - miękkie trociny. Rozpoznanie zgnilizny bardzo ułatwia typowanie/wykluczanie rodzaju nadrzewnych.

(wypowiedź edytowana przez mykola 01.września.2009)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji