Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
huba pomarańczowa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «

#6
od marca 2009

huba na próchniejącym pniu brzozy, prosze o identyfikacje gatunku, z góry bardzo dziekuję

#4472
od listopada 2005

2009.09.03 10:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
Robiłaś zdjęcie hymenoforu?

#519
od maja 2009

2009.09.03 11:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Dla mnie na pierwszy rzut oka to żółciak siarkowy.
Intryguje mnie tylko ta jasna obwódka owocników?
Na początku sierpnia też bardzo podobne zebrałem z leżącego pniaka brzozy ale nie mam jego zdjęć więc dla porównania wrzucam z dębowego pnia:

#126
od czerwca 2003

2009.09.03 12:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paweł Paulus (pat)
A może flagowiec olbrzymi? Szkoda, żde kolory są nieco przekłamane.

#3719
od maja 2006

moim zdaniem bardziej przypomina żółciaka siarkowego

#6611
od grudnia 2003

Napewno to była brzoza?Nigdy nie widziałem żółciaka na brzozie

#369
od września 2004

Wygląda na Pycnoporellus fulgens. Zwykle występuje na drzewach iglastych, ale bardzo rzadko także na liściastych, m.in. na brzozie

#3720
od maja 2006

Może i Pycnoporellus fulgens. Przydały by się jeszcze dla lepszej orientacji jakieś wymiary tych owocników.

#6612
od grudnia 2003

Pycnoporellus fulgens w Lasach Oliwskich występuje częściej na liściastych niż iglastych.

#525
od maja 2009

2009.09.04 09:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Co prawda też nie jestem pewien że, to korzenie brzozy, tak samo jak w tej chwili nie jestem również pewien że, ten żółciak co go znalazłem w sierpniu rósł również na brzozie! Tak mi się wydawało ale ten ucięty kloc był już mocno spróchniały i mogłem się pomylić, tym bardziej że nie zwróciłem na to szczególnej uwagi. Jeśli dobrze pamiętam to obok niego leżały kawałki charakterystycznej kory brzozowej. Ściętych było jednak tam więcej brzóz i być może pochodziła ona z innego drzewa.
Miejsce jest mi jednak dobrze znane i sprawę na pewno w najbliższym czasie wyjaśnię bo wydaje mi się bardzo ciekawa. Nikt do tej pory nie pisał o brzozie jako żywicielu żółciaka(przynajmniej ja nie znalazłem).
Do tej pory najczęściej i najładniejsze okazy znajdowałem u siebie na dębach oraz na świerkach. Ze swierka jednak nie zbierałem ze względu na opinie o ich szkodliwości. Marek w swoim atlasie podaje jednak że, przypadki występowania żółciaka na świerkach są rzadkie!
Mogła by pomóc w rozwiązaniu tej zagadki Gośka ale coś nie śpieszno jej, kolegom na pomoc!
W takim przypadku przychylam się do opinii Marcina który ma znacznie większe doświadczenie z nadrzewnymi niż ja, chociaż podejrzewam że, i on na podstawie tych zdjęć typuje nie ze 100% pewnością :-)))

#371
od września 2004

Według ostatnich badań żółciak Laetiporus na iglastych należy do odrębnego gatunku Laetiporus montanus. Nie był podawany z Polski, tak że warto zbierać kolekcje na drzewach iglastych i przeanalizować cechy mikroskopijne (są jakieś różnice w wielkości zarodników ale teraz nie pamiętam jakie dokładnie). Kilka lat temu obserwowałem żołciaka na modrzewiu, ale go zignorowałem i nie zebrałem okazów.
A w przypadku Pycnoporellus fulgens to zawsze warto zwracać uwagę czy w pobliżu jest Fomitopsis pinicola. Pycnoporellus fulgens rośnie zawsze w jego pobliżu lub bezpośrednio na starych owocnikach.

#8
od marca 2009

Bardzo dziękuję za pomoc w oznaczeniu, z tego co piszecie przychylam się do oznaczenia gatunku jako Pycnoporellus fulgens, niestety nie zrobiłam zdjęcia hymenoforu(choc następnym razem będe juz o tym pamietać),
i jeszcze jedno sprostowanie to nie była brzoza ale świerk więc chyba będzie juz wszystko w porzadku,
zdjęcie było zrobone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego,drzewostan dosc mieszany z brzozą, troche dębu i starego podsadzanego swierka,
pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc:)

#528
od maja 2009

2009.09.04 15:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Mirki2! bardzo słusznie wspomniałeś o tych brzozach. Byłem właśnie w terenie i specjalnie wdepnąłem na to miejsce. Faktycznie wokół tego pnia pełno podobnych brzozowych kloców ale tych z późniejszego cięcia, mój ze względu na stan, łatwo ocenić na bardziej stary. W tej chwili szczątki kory, jeszcze przylegające miejscami do pnia są tak zbutwiałe że, identyfikacja jest nie możliwa. Faktycznie żółciak być może na brzozach nie występuje. dzięki jeszcze raz za sugestię:-)))

Co do wypowiedzi Marcina:- bardzo ciekawa!
Mój ostatnio znaleziony na świerku, co prawda nie nadawał się już do konsumpcji(sami zobaczycie na zdjęciu) ale przedstawiam to zdjęcie ponieważ w tym przypadku jestem pewien że, to był pień świerkowy. Nawet na zdjęciu widać na dole kawałki charakterystycznej kory świerkowej, natomiast w naturze można było dostrzec znacznie więcej.

#322
od października 2006

2009.09.04 21:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Hreczka
Hm, ja w tym roku spotkałam go na jodle i też zignorowałam...
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji