Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Klejówka świerkowa kontra pieprznik jadalny!!!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «

#535
od maja 2009

2009.09.06 07:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Przed wczoraj podczas wyjazdu w teren zachęcony opinią o dobrych walorach smakowych klejówki świerkowej postanowiłem zebrać kilka owocników aby się przekonać o tym samemu. Bez obaw, u mnie jest jej mnóstwo, w zasadzie gdzie świerki tam i ona.
W torebce miałem już dobrą garść pieprznika jadalnego, do którego dorzuciłem te klejówki. Grzyby pozostały tak kilka godzin ponieważ praktycznie od razu po grzybobraniu pojechałem do pracy. Wieczorem po kilku godzinach gdy wysypałem grzyby ukazał się moim oczom taki oto widok:
Bynajmniej nie jest to wysyp zarodników a przebarwienia powstałe wskutek zetknięcia się powierzchni kurki ze śliską skórką powierzchni kapelusza klejówki.
Nasunęło mi się pytanie:-czy doszło tu do jakiejś reakcji chemicznej, bo skoro tak to mogły powstać inne związki chemiczne, a nawet takie; szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. W związku z powyższym czy mieszanie różnych gatunków grzybów w potrawach jest zdrowe? Czy doniesienie o zatruciach poniekąd jadalnymi grzybami zbieranymi przez starych grzybiarzy nie mogą być właśnie tego przyczyną?
Czy ktoś badał te sprawy?
i

#4676
od kwietnia 2004

2009.09.06 11:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Mirek, na miłość boską
Nie mów mi teraz, że kurki, które zjadłam z maślakami i borowidłem na dzisiejsze śniadanie - oczywiście w jajecznicy - mogą mi zaszkodzić, bo się wzięły i zmieszały.
A tak na serio - ciekawy temat.
i

#272
od sierpnia 2007

2009.09.06 13:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Maciejewski (luridus)
Bardziej obawiałbym się jakiejś reakcji biologicznej niż chemicznej, czyli że to może być jakaś 'pleśń' pisząc umownie i w uproszczeniu.
Podchodząc do całej kwestii bardziej spokojnie, to chyba te przebarwienia kurek stanowią odpowiedź, dlaczego w atlasach grzybów napisane jest aby usunąć skórkę kapelusza z klejówek przed ich konsumpcją. ;]
A co do mieszania ze sobą gatunków, to spotykałem się tylko z radami kulinarnymi, aby grzyby jadalne mieszać ze sobą wedle konsystencji owocników, ewentualnie ich smaku - gatunki o naturalnie ostrzejszym jako domieszka do tych bardziej mdłych, itd.

#537
od maja 2009

2009.09.06 14:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Jolu! -Też mieszam i do tej pory nic mi nie zaszkodziło.

Zaciekawił mnie jednak ten fakt czernienia kurek pod wpływem(podejrzewam że)śluzu z kapelusza klejówki(nigdy jej nie zbierałem).
Spotkałem się z takim zjawiskiem po raz pierwszy i nie jest to bynajmniej pleśń.
Grzyby stały po powrocie z lasu ok. 2-3 godziny. W tak krótkim czasie pleśń nie mogła się rozwinąć, tym bardziej we wszystkich miejscach zetknięcia się naraz.
Sprawdzę na innych grzybach!
Klejówki i innych grzybów mam pod dostatkiem,- to sobie poeksperymentuję i dam znać.

#4678
od kwietnia 2004

2009.09.06 18:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
A nawet miałam kiedyś mieszane zbiory kurkowo-klejkowo-borowikowe i nie zaobserwowałam takiego zjawiska.

#538
od maja 2009

2009.09.06 19:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Być może to dlatego że, grzyby były wilgotne.
W czasie zbioru padała mżawka;- ale te ze zdjęcia, są tak mokre nie z tego powodu.
Próbowałem je umyć, jak widać nie bardzo mi się to udało.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji