Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Boletus luridus?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «

#1853
od października 2007

2009.09.08 01:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paula Probucka (mykola)
4 sierpnia tego roku w Alei Lipowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie natrafiłam przypadkowo na wysyp ogromnych, jak sądziłam początkowo, podgrzybków (Xerocomus). Potem doszłam do wniosku, że pomimo pierwszego złudzenia "podobności", owe rurkowe są przedstawicielami różnych gatunków (porównanie wypada ciekawie, ale za dużo fot), z których najbardziej intrygujące są te bardzo kolorowe, przebarwiające się na czerwono - proszę o pomoc w ich oznaczeniu.

Najciekawsze jest to, że choć przekrojone owocniki po upływie niecałej godziny nieco bledną, to po kolejnych kilkunastu godzinach (fotografowane były w czterech odstępach czasu) zabarwiają się wręcz dziko, cały miąższ w czerwonych odcieniach (i dotyczy to również wielkiego czterotrzonowego z wątku https://www.bio-forum.pl/messages/33/271171.html). Dwa zdjęcia ostatnie (balkonowe) poglądowo ilustrują zjawisko.
Na fotkach przekrojowych widoczny jest młodszy owocnik (w domniemaniu: tego samego gatunku), rosnący tuż obok przedstawionego w przywołanym wątku.
Przebarwia się identycznie, jak ten większy (choć starszy jest mało soczysty i pożarty przez larwy, to dokumentacja tamtego foto też jest i potwierdza podobieństwo). Czy to naprawdę może być borowik ponury, taki kolorowy? Czy jednak raczej Xerocomus (podgrzybek), tj, któryś z kolorowych podgrzybków?

Owocnik:


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_001


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_002


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_003


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_004


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_005


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_006


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_007


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_008


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_010


Boletus/Xerocomus(?) pod lipami_011
i

#3726
od maja 2006

Moim zdaniem tak - B. luridus, ważną cechą odróżniającą ten gat. od innych jest ciemna "krecha" pomiędzy warstwą rurek i miąższem.

#715
od września 2006

2009.09.08 14:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Jezierski (jezier)
Widzę, że ponurakom towarzystwo lipy bardzo do gustu przypadło. Wszystkie stanowiska, które u siebie znalazłem też pod lipami.

#716
od grudnia 2005

Moim zdaniem też borowik ponury :-) Do tej charakterystycznej cechy rozpoznawczej, jaką podał Piotr, dodam jeszcze, że po oderwaniu warstwy rurek zawsze tam widać mniej, lub więcej czerwonawą powierzchnię miąższu (np. na zdj. 4 i 5 w prawym dolnym rogu ). Już młode, małe "ponuraki" mają tam różowawe przebarwienie. Będę miał czas za jakąś godzinę - dwie, to poszukam odpowiednich zdjęć :-)

#717
od grudnia 2005

Oto i obiecane zdjęcia :-)
Pierwszy owocnik w średnim wieku, zaś drugi - młodziutki.


« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji