Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Grzyb pomiędzy mleczajem a zębiakiem sinawym:)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «

#1
od września 2009

2009.09.15 18:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Maluchnik (zawady)
Przede wszystkim witam na forum, jestem tu po raz pierwszy, wiec proszę o tolerancję dla braku rozeznania. Mieszkam od 10 lat w Zawadach Oleckich na skraju Puszczy Boreckiej i wszystkie grzyby o których napiszę stąd pochodzą. Na grzybach się nie znam, choć we wsi robię już za eksperta:) Do rzeczy. Grzyb znaleziony został dziś nad jeziorem Cichym w lesie głównie sosnowym, ale z domieszką liściastych. Znając życie jest tam olcha. Wydawało się, ze wyrasta z ziemi, ale te resztki na końcu trzonka jakieś takie dziwne. Grzybek jest suchy i twardy. Delikatnie jakby podśmiarduje. W smaku niezły, ale daje się wyczuć jakiś posmak, jakby pestek z dyni.
Poszukałam w kluczu do oznaczania grzybów, jaki posiadam jeszcze z czasów PRL-u i jedyny który pasował z opisu to zębiak sinawy lub złotak nadrzewny. Pasował z postury i z tego że mu hymenofor schodzi na trzon ale z niczego więcej. Zdjęcia w sieci wyeliminowały zębiaka. Zaraz dam zdjęcia, więc wszystko będzie jasne. Nie sinieje, za to niektóre osobniki mają buraczkowy nalot.

zagadkowy grzyb z puszczy boreckiej1
zagadkowy grzyb z puszczy boreckiej2
zagadkowy grzyb z puszczy boreckiej3

Może ktoś wie, co to takiego. Mam nadzieje, ze znowu nie jakiś z czerwonej listy, bo ostatnio nasi goście przynieśli grzybca purpurowozarodnikowego i piaskowce - kasztanowatego i modrzaka:(
i

#1621
od października 2007

2009.09.15 19:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
To będzie jakiś mleczaj porażony przez jakiegoś Hypomyces.Coś w podobie jak tu https://www.bio-forum.pl/messages/33/271285.html .Sam też cos takiego ostatnio znalazłem :

1

2

#2
od września 2009

2009.09.15 19:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Maluchnik (zawady)
Hmmm... tamte z podanego linku jakieś takie powyginane:) a moje całkiem foremne, ale rzeczywiście ten na powyższym zdjęciu identiko. Dzięki!

#3740
od maja 2006

Moim zdaniem nie mleczaj, a Russula - gołąbek porażony Hypomyces viridis

#4
od września 2009

2009.09.15 22:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Maluchnik (zawady)
Rzeczywiście pasowałoby - zapach jest łagodny ale jak się wwąchać, to czymś zalatuje niemiłym, a ten smak pestek może być równie dobrze smakiem migdałów no i te buraczkowe przebarwienia można nazwać ochrowymi, choć byłaby to ochra angielska:) tylko byłby to kolejny grzyb w Puszczy Boreckiej, który w kluczach uznawany jest za grzyb występujący w górach. Mazury Garbate są pagórkowate, ale góry to to nie są!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji