ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
Pomiary na fotografiach mikroskopowych
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
i
2009.10.03 10:12 #147427
Zmień/Popraw · Usuń
Artur Rysch (arysch) na forum od września 2005, wypowiedź #273
Chciałbym tutaj zaprezentować program do pomiarów na fotografiach mikroskopowych, który pokazałem na III Spotkaniu w Borowym Młynie we wrześniu 2009 i który znalazł duże zainteresowanie. Istnieje w tej chwili sporo tego typu programów, jednak ten jest wyjątkowo prosty, łatwy w obsłudze i szybki. Zaprogramował go Jens Rüdig. Można go ściągnąć darmowo tutaj:
http://ruedig.de/tmp/messprogramm.htm („download“)
Tam są trzy pliki po ściągnięciu (w pliku zip), na początek najlepiej zlikwidować (lub przesunąć gdzieś indziej) pliki Einstellungen.ini i Massstaebe.txt – i pozostawić wyłącznie Makroaufmassprogramm.exe. Ten program nie wymaga specjalnej instalacji . Te dwa pozostałe pliki służą jedynie inicjalizacji (Einstellungen.ini) i konfiguracji (Massstaebe.txt), którą trzeba tak czy owak samemu jednorazowo przeprowadzić i którą opisuję poniżej. Te dwa pliki zostaną automatycznie zapisane na nowo po pierwszym starcie programu.

Pod spodem krok po kroku obsługa tego programu:
Punkty 1-4 służą wyłącznie do konfiguracji programu - tzw. definicji odcinków referencyjnych. Wystarczy je przeprowadzić jedyny raz przy nowym mikroskopie lub nowym aparacie fotograficznym lub innej zmianie zestawienia mikroskop-aparat fotograficzny.

Punkte 5 i 6 to właściwy pomiar, bardzo zresztą prosty! Należy jedynie pamiętać, aby pomiar robiś zawsze w takim samym zestawieniu mikroskopu i aparatu fotograficznego jak przy pomiarach referencyjnych (aby była taka sama skala odwzorowania!).

1)
Startujemy więc na początek Makroaufmassprogramm.exe – tak wygląda przy absolutnie pierwszym starcie (bez plików Einstellungen.ini i Massstaebe.txt !):


2)
Po pierwszym starcie musimy skonfigurować dla tego programu tzw. odległość referencyjną, czyli odcinek, który będzie służył do pomiarów przy odpowiednim zestawieniu obiektywu mikroskopu i aparatu fotograficznego. Przy zmianie zestawienia mikroskopu i aparatu fotograficznego (np. przy zmianie obiektywu mikroskopu lub innym ustawieniu zoomu aparatu fotograficznego) należy mieć do dyspozycji inny odcinek referencyjny - można sobie wszystkie takie odcinki referencyjne na początek odpowiednio skonfigurować i nazwać. Ja mam tylko sześć takich odcinków referencyjnych - dwa dla obiektywu mikroskopu o powiększeniu 100 (przy dwóch różnych zoomach aparatu fotograficznego), dwa dla obiektywu mikroskopu o powiększeniu 40 (i tu tak samo: przy dwóch różnych zoomach aparatu fotograficznego) i dwa dla obiektywu mikroskopu o powiększeniu 10 (analogicznie do tych pierwszych: przy dwóch różnych zoomach aparatu fotograficznego) - zresztą, korzystam właściwie najczęściej tylko z dwóch odcinków referencyjnych.


3)
Aby przeprowadzić pomiar kontrolny, trzeba wiedzieć, jaka jest długość kontrolna - najlepiej zmierzyć przez okular dokładnie dłuższy odcinek, który potem posłuży nam na zdjęciu jako odcinek referencyjny (kontrolny). Pod spodem zrobiłem przykład pomiaru pomiędzy odległymi zarodnikami - w tym wypadku zmierzyłem okularem pomiarowym 61,7 µm. Zarodniki nie mogą jednak pływać, ponieważ po pomiarze przez okular i jeszcze przed zrobieniem fotografii mogą się przesunąć i sfałszować pomiar kontrolny (a który nam potem przez lata powinien służyć...). Na zrobionym zdjęciu klikamy więc teraz na początek i koniec odcinka wcześniej zmierzonego (lub znanego) - pokazuje się menu "Längenangabe und Einheit", do którego wprowadzamy dane: długość odcinka referencyjnego i odpowiednią nazwę.


4)
Po kliknięciu na "Messung durchführen" zapisujemy ewentualnie kolejne odcinki referencyjne. Kolejność jest zawsze taka sama: klik na "Messung durchführen", klik na początek odcinka referencyjnego, klik na koniec odcinka referencyjnego, wpis długości i nazwy. Jeśli dotarliśmy do tego miejsca, wtedy reszta to już tylko przyjemna zabawa!


5)
Dotychczasowe kroki były wymagane przy pierwszym starcie programu. Pod spodem kolejność przy normalnych pomiarach na fotografiach - te kroki są już całkiem trywialne, tutaj przykład pomiaru zarodników borowika ponurego (Boletus luridus):
- otwieramy fotografię mikroskopową i nastawiamy dowolny zoom (o samej góry po prawej)
- mierzymy parami: długość, szerokość, długość, szerokość i.t.d.
- pomiary są pokazane bezpośrednio na fotografii i mogą być zapisane zarówno jako plik zdjęciowy jak i tabela pomiarowa tekstowa:


6)
Jeśli potrzebujemy nasze pomiary jako tabelę, wtedy klikamy na ikonę "zapisać do pliku" - czwarta ikonka od prawej - wtedy koniecznie na końcu nazwy wpisać ".txt", aby plik otworzył się automatycznie po zapisaniu!. Jeśli chcemy zapisać tę pomiarową fotografię, wtedy korzystamy z drugiej ikonki od lewej strony "zapisać zdjęcie" - wszystkie funkcje są zresztą opisane na samym dole. W tym przykładzie możemy odczytać:
ilość pomiarów = 11
długość średnia = 11,32 µm
szerokość średnia = 6,08 µm
długość minimalna = 9,37 µm
długość maksymalna = 12,32 µm
szerokość minimalna = 5,6 µm
szerokość maksymalna = 6,41 µm


7)
Tutaj opis funkcji programu:


8)
Program ten ma jeszcze kilka innych funkcji, np. karta "Messwerte" z tabelarycznie przedstawionymi pomiarami, karta "Einstellungen" z możliwością zmiany grubości linii pomiarowej. "Massstabsbalken im Batchbetrieb" nie próbowałem...

Serdeczne pozdrowienia, Artur.
2009.10.03 10:53 #147428
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Ciszewski (grant) na forum od listopada 2005, wypowiedź #4549
Cześć Artur...ja chyba pierwszy odczytałem tego posta i już ściągnąłem na 'Worda', żeby całą treść mieć pod ręką, a nie zaglądać stale na Forum, co może być kłopotliwe.
Super sprawa...już dziś przystępuję do zapoznania się z tym programem, pamiętając także wszystko, co usłyszałem od Ciebie na Zlocie...Pozdrowienia dla Ryszarda, no i oczywiście za Twoim pośrednictwem dla Andreasa Gmindera... Powinien mnie pamiętać z oznaczenia Psilocibe montana...
2009.10.03 14:51 #147442
Zmień/Popraw · Usuń
Artur Rysch (arysch) na forum od września 2005, wypowiedź #274
Marku, dzięki za miłe słowa! W ostatnią niedzielę nie pożegnałem się z Tobą i z innymi - zdecydowaliśmy się z Ryśkiem pojechać jeszcze przed śniadaniem - do domu miałem z Borowego Młyna 800 km, a w poniedziałek trzeba było do pracy... (a Ty chyba spałeś do samego śniadania...czyli do 9-tej?)
i
2009.10.03 15:29 #147443
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Ciszewski (grant) na forum od listopada 2005, wypowiedź #4550
Tak, spaliśmy trochę krócej, ale na śniadanie zdążyliśmy. Wracaliśmy w niedzielę, a wyjechaliśmy trochę po 16-tej. Drogę powrotną mieliśmy 2 razy krótszą.
Mikroskop mam w domu, więc znając siebie, będę ten program męczył do oporu.

moja pacownia

Mój sprzęt nie porównuje się do tego, który nam zaprezentowałeś.
Na ekranie mojego monitora widać fragment "mordowanego" przeze mnie Stemonitopsis gracilis...
Teraz przede wszystkim ostro wezmę się za przygotowywanie preparatów.... uffff...jakie to trudne...
2009.10.10 20:03 #148423
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Perz (pimpek) na forum od sierpnia 2002, wypowiedź #5619
Czy ktoś już skonfigurował ten program? Głupi nie jestem, a szlag mnie zaraz z nim trafi :( A Artur nie ma numeru telefonu na swojej stronie.
2009.10.10 20:29 #148425
Zmień/Popraw · Usuń
Artur Rysch (arysch) na forum od września 2005, wypowiedź #285
Piotr: chciałem właśnie do Ciebie zadzwonić, jednak Twojego telefonu nie ma nawet w książce telefonicznej...
Mój numer tel: 0049-231-7246201. Podaj najlepiej Twój, ja dzwonię na stacjonarne w Polsce za darmo...
2009.10.10 21:36 #148432
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Ciszewski (grant) na forum od listopada 2005, wypowiedź #6
Morduję ten program, ale idzie mi to bardzo powoli, bo muszę korzystać ze słownika i trochę przy pomocy kolegi, ale on z kolei nie rozumie języka komputerowego... i tak krok po kroczku...
i
2009.10.11 07:24 #148456
Zmień/Popraw · Usuń
Artur Rysch (arysch) na forum od września 2005, wypowiedź #286
! UWAGA!!!!!!! UWAGA!!!!!!! UWAGA!!!!!!! UWAGA!!!!!!!

Pimpek znalazł błąd w programie! Ja pracuję z tym programem już 3 lata i wszyskto jest OK, jednak przy pewnej konstelacji może dojść do problemów. A mianowicie, jeśli po starcie zmieni się skalę (zoom). Nie jest wtedy możliwy pomiar różnymi odcinkami referencyjnymi, (konfiguracjami) na jednej fotografii mikroskopowej (!!!). Nawet ponowne kliknięcie na tą samą konfigurację prowadzi wtedy do błędu!!!

Po starcie programu i otwarciu fotografii mikroskopowej należy korzystać wyłącznie z JEDNEJ konfiguracji - należy przy tym tylko JEDEN RAZ kliknąć na daną konfigurację!!!
B³¹d w programie

Jeśli chcemy mierzyć różnymi odcinkami referencyjnymi, należy otworzyć za każdym razem fotografię mikroskopową, nawet gdyby to miało być to samo zdjęcie (np. powstałe w wyniku obróbki, kolaż i.t.p.). Jeśli natomiast pracujemy bez użycia zoomu, wtedy błędu nie zauważyłem (przynajmniej dotychczas...) - można wtedy konfiguracje zmieniać na jednym zdjęciu - zauważyłem też, że powrót do wyjściowego zoomu (czyli tego bezpośrednio po otwarciu fotografii) również prowadzi do właściwego pomiaru.

Jeśli macie problemy z tym programem, chętnie pomogę! Mogę naturalnie również zadzwonić - jednak jedynie na stacjonarny telefon, na komórkę w Polsce mam trochę drogo... zresztą, w bardzo pilnej potrzebie , mój numer telefonu podałem wyżej...

Marku: jakie masz problemy z tym programem?
2009.10.11 09:37 #148462
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Ciszewski (grant) na forum od listopada 2005, wypowiedź #7
Na razie o problemach trudno pisać. To tak, jakbyś przedszkolakowi kazał wygłosić opinię na temat np. "co wiesz o czarnych dziurach w kosmosie". Powtórzę za Pimpkiem: "...nie jestem głupi..." ale dojrzewam powoli. Przyjdzie czas, że krzyknę EUREKA!!!
Jak stanę przed barierą, której pokonać nie zdołam, na pewno zwrócę się do Ciebie o pomoc. Nr telefonu zapisałem...
Pozdrów ode mnie Andreasa... i Ryśka...
2009.10.11 11:43 #148467
Zmień/Popraw · Usuń
Artur Rysch (arysch) na forum od września 2005, wypowiedź #287
Marku, jadę z Ryśkiem do Andreasa do Oberhof na 5 dni, pozdrowię więc obu...
2012.07.16 14:33 #200738
Zmień/Popraw · Usuń
Anna Alimak (lukamik) na forum od lipca 2012, wypowiedź #1
Potrzebuję informacji dotyczącej programu Makroaufmassprogramm. Czy do mierzenia pola powierzchni figur niegeometrycznych program wykorzystuje metodę elementów skończonych? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
2012.07.16 14:52 #200741
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Perz (pimpek) na forum od sierpnia 2002, wypowiedź #6852
Email do autora?
2012.07.16 20:47 #200751
Zmień/Popraw · Usuń
Anna Alimak (lukamik) na forum od lipca 2012, wypowiedź #2
Niestety nie odpisuje :-(
2012.07.16 21:56 #200757
Zmień/Popraw · Usuń
Artur Rysch (arysch) na forum od września 2005, wypowiedź #391
Autor już nie odpisze....
Bardzo mi przykro o tym pisać. Mój mąż zmarł po ciężkiej chorobie 07.08.2011.
Pozdrawiam
Krystyna Rysch
2012.07.16 22:56 #200764
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Perz (pimpek) na forum od sierpnia 2002, wypowiedź #6853
:-(
dziękuję Krystyno za informację.
i
2012.07.16 23:36 #200771
Zmień/Popraw · Usuń
Mirosław Wantoch-Rekowski (mirki2) na forum od grudnia 2003, wypowiedź #9135
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/7340/436576.html
Dla nas On ciągle żyje w naszych sercach i umysłach.Wasza strona jest u mnie od czasu jak poznałem Artura w ulubionych.
http://www.rysch.com/default.htm

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: