Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
kapeluszak z blaszkami, zapach anyżku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 październik «
i

#5430
od stycznia 2007

Proszę o pomoc w rozpoznaniu znalezionego wczoraj grzybka. Rósł w lesie mieszanym (dąb, topola, brzoza, leszczyna, sosna), ale wydaje się, że bardziej związany z gatunkami liściastymi jest, w pewnym miejscu zwróciłam uwagę, że nawet jakby wyrastał z gałązki, albo może obok gałązki, na tyle blisko, że przyrósł do niej. Nie miałam później sposobności, by to jeszcze sprawdzić.

Cechy grzybka pokażę na poniższych zdjęciach.

owocnik
owocnik
owocnik

Mniejszy od powyższych owocnik został sfotografowany oraz poddany dodatkowym zabiegom:

owocnik
owocnik
owocnik
owocnik
owocnik

Zapach owocników delikatnie, ale wyczuwalnie anyżkowy, smak łagodny, nie wydziela żadnego soku/mleczka.
i

#3782
od maja 2006

jeśli zapach jest taki jak piszesz to może to być wodnicha pachnąca - Hygrophorus agathosmus.
Ja ten zapach raczej klasyfikowałem jako migdałowy :-)
i

#1787
od października 2007

2009.10.22 14:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
A ja,gdyby nie ten zapach,obstawiał bym gąsówkę mglistą.Na wodnichę nie bardzo mi pasuje stosunek grubości trzonu do średnicy kapelusza.
i

#5432
od stycznia 2007

O ile wodnicha pachnąca powinna chyba mieć charakterystyczną dla wodnich (znam w. póżną) powierzchnię kapelusza - lepką, woskowatą, to mój grzybek takiej powierzchni kapelusza nie wykazuje.

Gąsówka mglista z opisu cech w Atlasie grzybów bardziej do mojego grzybka, np. blaszki dają się łatwo oddzielić od miąższu.
Zapach tych grzybków chyba mnie trochę zwodzi na manowce, wczoraj czułam ten anyżek, aczkolwiek przyznaję, że poza anyżkiem jakaś taka inna, ale nie bardzo nieprzyjemna nuta zapachowa też była wyczuwalna.

Dziś mogę spróbować ugotować jednego grzybka, to sprawdziłabym zapach podczas gotowania.

Te zapachy, odkąd wyczułam podręcznikowy zapach muchomora cytrynowego - surowe ziemniaki, to teraz nie mam kłopotu z oceną zapachu muchomora cytrynowego, ale bywają zapachy dużo bardziej kłopotliwe w ocenie :-(

Dziękuję Wam bardzo za pomoc :-)

#4794
od kwietnia 2004

2009.10.22 16:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Wypisz wymaluj gąsówka mglista, tylko ten zapach nie pasuje.
i

#344
od sierpnia 2007

2009.10.22 17:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Maciejewski (luridus)
Też uważam, że to Clitocybe nebularis (choć na wodnichach znam się słabo). Wygląd owocnika dość typowy, na 3 pierwszych zdjęciach u podstawy trzonu widać strzępki grzybni wystające z podłoża (jak u C.nebularis właśnie) - wodnichy chyba tak nie mają. Jest prosta próba, czy to nie wodnicha - wysyp zarodników:
biały > wodnicha
kremowy > lejkówka mglista
Co do zapachu, to faktycznie ten anyżkowy (jak pieczarka?) brzmi intrygująco. Choć interpretacja woni tego gatunku nie jest sprawą oczywistą. ;]
i

#5433
od stycznia 2007

No, widzę (czytam), że nie tylko ja odbrązawiam opinię o nieprzyjemnym mdlącym zapachu gąsówki mglistej? ;-)

Jutro będę tam, gdzie znajdowałam moją gąsówkę, więc raz jeszcze zbadam zapach na świeżych owocnikach :-)
i

#5436
od stycznia 2007

Dziś padało cały dzień, co odwiodło mnie od jechania do lasu na próby zapachowe mojej gąsówki :-( Może jutro albo pojutrze :)
Adamie, miałeś na myśli gąsówkę, nie lejkówkę, prawda? :-)

Wysypu nie mam, ale blaszki podczas suszenia zabarwiły się na beżowy kolor :-) Jeśli dojdzie do ponownego wąchania owocników w lesie pobiorę owocnik na wysyp.
i

#347
od sierpnia 2007

2009.10.23 20:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adam Maciejewski (luridus)
Nie, miałem na myśli właśnie lejkówkę, dokładnie Clitocybe nebularis. Na to, że gąsówka mglista, która kiedyś była lejkówką już gąsówką nie jest, a znowu lejkówką zwróciła mi jakiś czas temu uwagę Anna Kujawa. A ja się pokornie do takich uwag stosuję. :]]]

#5437
od stycznia 2007

Dziękuję, Adamie, za wyjaśnienie - teraz wszystko jasne :-)
i

#5450
od stycznia 2007

Wysyp ponownie pobranych grzybków się robi, w świetle żarówki oceniam barwę wysypu jako bladobeżową, gdy będę miała możliwość ocenić barwę wysypu w świetle dziennym - podam wynik obserwacji :-)

Dłużna jestem mój opis zapachu z ponownego wąchania świeżych owocników.
A zatem - zapach dla mnie zasadniczo przyjemny, aczkolwiek jest w nim nuta kwaskowata, grzybowa oraz jakby owocowa. Choć bardzo się starałam i długo wąchałam zapachu mdlącego nie wyczułam. Jedna uwaga - wąchałam zewnętrzną powierzchnię owocnika, nie powąchałam zapachu miąższu po przecięciu owocnika :-( I znów konieczna kolejna przejażdżka i poprawka próby wąchania ..... :-(
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2009 « Archiwum 2009 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji