Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Trametes trogii?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 luty-marzec «
i

#2654
od kwietnia 2004

2006.02.20 16:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Znaleziony 19 lutego na topoli. Niepokoi mnie bardzo przyjemny grzybowy zapach.

Pół pnia drzewa było zaatakowane tym grzybem i jeszcze jakimś innym. Na powierzchi kapelusza masa białych grudek, wysypanych z kapelusza nad nim.

A to hymenofor w zbliżeniu

i

#2655
od kwietnia 2004

2006.02.20 16:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Na tym samym drzewie drugi grzyb, porozpościerany na gałęziach:
Zbliżenie nie wyszło mi wyraźne, niestety. Za dużo karkołomnych wygibusów nad rowem musiałam robić

i

#2656
od kwietnia 2004

2006.02.20 16:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
A tu jemioła cała w kulkach.
Brakło mi, niestety umiejętności sfotografowania jej. Jest za mało wyraźna.#195
od września 2004

Na czterech pierwszych zjęciach jak najbardziej Trametes trogii czyli właściwie Coriolopsis trogii. Białe grudki to ślady żerowania owadów w miąższu owocników. Coriolopsis trogii jest często konsumowany przez owady i żeby go przechowywać w zielniku owocniki trzeba najpierw przemrozić przez trzy tygodnie. W przeciwnym razie już po roku w torebce zostanie tylko proszek i resztki owocnika.

Co do jemioły to wy tam na Śląsku macie jej pod dostatkiem. W Krakowie i dalej na wschód prawie jej nie ma wcale. Ciekaw jestem dlaczego tak jest?
i

#660
od czerwca 2005

2006.02.21 12:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Odnośnie tych śladów po owadach, chętnie przyjmę każdego owada wyjętego lub wyhodowanego z grzybów. Potrzebne tylko dane skąd, kiedy i gatunek grzyba, jeżeli oznaczony.
Gdyby były potrzebne jakieś pojemniczki czy dodatkowe informacje proszę o kontakt na priva.

Ostatnio podczas warsztatów microlepidopterologicznych poznałem kolegę zajmującego się molami. Zwracał mi uwagę, że szereg gatunków żeruje właśnie na hubach. Tak, że żaden materiał się nie zmarnuje i prędzej czy później trafi we właściwe ręce. Ja oczywiście jestem zainteresowany głównie chrząszczami :-)
i

#1521
od września 2004

Jacku, a może wiesz, jak się nazywają te brązowe chrząszcze wielkości biedronki, które czasem siedzą w opieńkach? Jeśli dobrze pamiętam, to mają dwie ciemniejsze plamy na pokrywach ;-)

Dyskutowałem o nich z członkami Komisji Okręgowej w czasie obrony pracy na olimpiadzie biologicznej, bo się mnie zapytali, jakie spotkałem organizmy żywiące się grzybami...
Okazało się, że trzech z nich też na te chrząszcze trafiło, bo też zbierali opieńki <rotfl> Nikt nie wiedział, jak się nazywają, może Ty coś wiesz? :-)

Przepraszam za off-topic ;-))
i

#90
od kwietnia 2004

2006.02.21 13:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adriana Bogdanowska (adi)
Ja wprawdzie "robaczkow" nie zbieram, ale mam jedno zdjecie, na ktorym sa dwa chrzaszcze ;-) Moze sie przyda?
i

#661
od czerwca 2005

2006.02.21 13:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Dosyć ogólne namiary. Ale jak piszesz "biedronka" to rozumiem to jako sugestię, że raczej owalny niż wydłużony. Wtedy stawiałbym na jakieś nitidulidae, może taki
http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/images/pocferhe.jpg
i

#1522
od września 2004

Coś podobnego :-) Tylko nie pamiętam, żeby miały takie szczecinki na pokrywach.
Jak je znajdę w przyszłym roku, to do Ciebie wyślę.

Oni też je opisali, jako "podobne do biedronki" ;-)
i

#662
od czerwca 2005

2006.02.21 13:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Oeceoptoma thoracica i Geotrupes stercorosus, czyli dwa pospolite w naszych lasach chrząszcze spotykane na rozkłądającym się materiale roślinnym, zwierzęcym i grzybach. Odradzam branie w ręce ;)
i

#663
od czerwca 2005

2006.02.21 13:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Sebastian, polecam np. stronę
http://www.koleopterologie.de/gallery/
Znajdź Nitidulidae (w 07: Byturidae - Cisidae ) i pooglądaj, może np. Cychramus luteus. Ale to będzie takie zgadywanie ;)
Ale pooglądać sobie można.
i

#91
od kwietnia 2004

2006.02.21 13:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adriana Bogdanowska (adi)
Bardzo dziękuję! A czy te chrząszcze mają polskie nazwy? ;-) Zauważyłam, że naukowcy usilnie ich unikają, a szkoda. Tak miła nazwa jak ścierwiec jest przecież łatwiejsza do zapamiętania, a i odpowiednio się kojarzy ;-))
i

#92
od kwietnia 2004

2006.02.21 13:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adriana Bogdanowska (adi)
Oto fragment ciekawego tekstu o grzybach "nie z tej ziemi" autorstwa Marcina S. Wilgi z 1998 r. http://www.pg.gda.pl/PismoPG/98_07/S36.HTM
"Fetor, wydzielany przez glebę sromotnika, zwabia owady: padlinowe muchy, np. plujki i zgniłówki oraz z rodzaju Lucilia, niebiesko lśniące pospolite żuki z rodzaju Geotrupes, a także ścierwce Oeceoptoma thoracica (te ostatnie należą do chrząszczy, choć zdarza się, że początkujący przyrodnicy-amatorzy niesłusznie zaliczają je do pluskwiaków). Wyjadają one całą glebę i wówczas owocniki przypominają wyglądem smardze. Owady przyczyniają się do roznoszenia zarodników (spor), często na duże odległości, co pozwala grzybom zarówno na powiększenie lokalnych populacji, jak i zajmowanie zupełnie nowych obszarów i biotopów. Zjawisko roznoszenia diaspor przez insekty, nazwane entomochorią, jest charakterystyczną cechą u sromotnikowatych oraz okratkowatych, gdyż inne grzyby wyższe w okresie sporulacji rozsiewają zarodniki przede wszystkim za pomocą wiatru - anemochorycznie." :-))

#93
od kwietnia 2004

2006.02.21 13:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Adriana Bogdanowska (adi)
Mam pytanie. Po czym można rozpoznać, że jeden z tych chrzaszczy to żuk leśny a nie gnojowy?
i

#1523
od września 2004

Jacku, dzięki za linka do tej strony, świetne fotki :-)) Polecam wszystkim zajrzeć :-D

Z tego co widzę, to wiele z tych chrząszczy już wcześniej zaobserwowałem na grzybach, może coś pozbieram w tym roku ;-)))
Potem się pewnie okaże, że się na nowo chrząszczami zaraziłem <rotfl>

#3
od września 2005

2006.03.06 18:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Rafał Ruta (scirtes)
Czesc,
co do tego biedronkoksztaltnego z opieniek, to moze Anisotoma humeralis? Niby jest zwiazana ze sluzowcami, ale wielokrotnie widywalem na Polyporaceae. Moze lubi i inne grzyby. Z takich klasycznych grzybojadow, ktore wiekszosc pewnie zna warto wymienic borzewkę - Diaperis boleti i przedstawicieli tej samej rodziny (czarnuchowatych) - Eledona agricola (lubuje się w żółciakach) i Bolitophagus reticulatus (Fomes, ale nie tylko).
Ciekawe jest natomiast to, co piszecie o Coriolopsis trogii, Zeruje na nim bardzo interesujacy gatunek z rodziny Ciidae - Sulcacis bidentulus. To maly, cylindryczny ciemny chrzaszczyk, ktory wlasnie wyraznie preferuje ten gatunek grzyba. To rzadko notowany chrzaszcz, stad kazde stanowisko jest interesujace. Z kolegami pracuję nad kluczem do oznaczania rodziny Ciidae oraz ich rewizją faunistyczną. Gdybyście zechcieli zbierać okazy, które nawet z materialow zielnikowych mozna wydobyc, bylo by swietnie. Interesujące wydają mi się możliwości takiej mykologiczno-chrząszczarskiej współpracy.

Pozdrawiam,
Rafał

#209
od września 2004

Wydaje mi się,że widywałem takie małe czarne robaczki w owocnikacj Coriolopsis trogii - trochę podobne do korników. Zobaczę do naszych zbiorów zielnikowych, może coś się uchowało. Swoją drogą może ten chrząszcz jest rzadki dlatego że nieliczni tylko zbierali Coriolopsis trogii w Polsce?
i

#672
od czerwca 2005

2006.03.06 19:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Akurat Anisotoma humeralis ma dosyć wyraźne plamy barkowe, więc sądziłem, że Sebastian by o tym wspomniał. Ale to taka zgadywanka, więc wszystko możliwe. Można wpisać w google i zobaczyć obrazki, również tych gatunków wymienionych przez Rafała, akurat dosyć często spotykanych.
Ciidae to rzeczywiście tak "kornikowato" trochę wyglądają i już tu na forum bywały jako korniki rozpoznawane ;)

#4
od września 2005

2006.03.06 19:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Rafał Ruta (scirtes)
W dużej mierze rzeczywiście Ciidae mają mało stanowisk, bo nikt ich specjalnie nie szukał. Ale właśnie dzięki współpracy z mykologami, zwłaszcza lubiącymi huby można ten stan rzeczy nieco poprawić. Ciidae (hubowcowate) związane są z grzybami z rodziny Polyporaceae, chociaż rodzaj Orthocis preferuje Auricularia i rodzaj Exidia. Cylindrycznym kształtem i ciemną barwą przypominają korniki, zgadza się. Gdyby ktoś był szczególnie zainteresowany współpracą, chętnie służę dodatkowymi informacjami i wskazówkami odnośnie zbierania, konserwowania itd.

Pozdrawiam,
Rafał
i

#1546
od września 2004

To raczej nie była Anisotoma :-(
Lepiej poczekać ze zgadywanką do przyszłej jesieni...

Jacku, chyba kiedyś wysłałem Ci jakieś Ciidae, te z gęstoporka cynobrowego ;-) Oznaczyłeś je?

#673
od czerwca 2005

2006.03.06 20:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Kalisiak (phalops)
Nie podałem oznaczeń w tamtym wątku? Odszukam je i podam tą informację :)

#210
od września 2004

Wątek owadowy się rozrasta. Czy ktoś z zaglądajacych forumowiczów zajmuje się Diptera. Przypomniałem sobie, że kilkakrotnie zbierałem (i mam w swoich zbiorach), owocniki Peniophora cinerea, na których były takie brązowawe poduszeczki, w których były owady. Gdzieś wyczytałem, że to może być owad Brachyneurina peniophorae. Czy ktoś wie coś na temat występowania takiego owada w Polsce. Jeżeli ktoś jest zainteresowany okazami do identyfikacji i dalszych badań to mogę je podesłać. Sam jestem zaintersowany, żeby to rozwiązać, bo zbierałem tego owada dość często.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 luty-marzec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji