Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Czarny grzyb na krzewie liściastym. Diatrype?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 07 lipca 2010) «

#4
od marca 2006

Witam

znalazłem to tydzień temu na gałęziach krzewu liściastego (niestety nie jestem w stanie stwierdzić jakiego). Owocniki mają średnicę od 1 do 5 mm. Zarodniki w kształcie wydłużonych "fasolek". Czy słusznie przypuszczam, że to jakieś Diatrype?

morasko_nie_wiadomo

#116
od kwietnia 2004

Może być Diatrype może Diatrypella i jeszcze wiele innych pokrewnych.Bez zbadania zarodników nic pewnego się nie da powiedzieć.Ważne jest co to za krzew był.

#1199
od kwietnia 2004

Optował bym raczej, za którymś gatunkiem z rodzaju Hypoxylon sp.

#5
od marca 2006

Hmmm... Co to był za krzew jestem w stanie stwierdzić dopiero jak wypuści liście... Ale pamiętam dokładnie gdzie rósł, więc może z oznaczeniem wstrzymam się do wiosny. Pozdrawiam i dziękuję. Michał
i

#2516
od sierpnia 2002

2006.03.23 18:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć Miachał,

skoro oglądałeś zarodniki, może mógłbyś je dla nas naszkicować? Jaki miały kolor? Były gładkie? Były 1-częściowe, czy z przegrodą lub może składały się z wielu części? Posiadały jakieś wypełnienie?

Masz może zbliżenie podkładek, albo najlepiej przekrój pionowy i poziomy? Zrób proszę i zamieść foto - kolor w środku jest również ważny.

Widzę, że wyrastały spod pierwszej warstwy kory. Nie znam się za dobrze na nazwenictwie warstw drewna a nie chce mi się sięgać do literatury. Ale czy wyrastały one z miękkiej częsci kory, czy już z drewna właściwego?
Jeśli podkładki były max. 5mm to przedstawiona przez Ciebie gałązka ma ok 20mm szerokości. Były tam tylko takie cieńkie gałązki? Czy grzybka było można znalesc również na grubszych częściach krzewu? Krzew rozumiem, jeszcze żyje, ale niektóre gałązki tylko były odeschnięte?

Co możesz napisac o kształcie podkładek? Czy były stosunkowo regularne, jak półkule czy coś takiego, a może nieregularne?

pozdrawiam

Pimpek

#6
od marca 2006

Witam,

Obiecuję, że jutro siądę do mikroskopu i postaram się podać tyle szczegółów na ile pozwala mi moja raczkująca umiejętność mikroskopowania. Mikrofotografii niestety nie jestem w stanie zrobić (nie mam sprzętu), ale tyle ile będę umiał - narysuję. Pozdrawiam serdecznie i dzięki za pomoc. Miłego wieczoru. Michał

#7
od marca 2006

Witam,

W weekend siadłem do mikroskopu i oto czego się dowiedziałem:

spod_mikroskopu

1) zarodniki (rys. 3) żółtawe, gładkie, jednoczęściowe (rozmiaru nie mogę stwierdzić)
2) podkładki (przekrój poziomy - rys. 1, przekrój pionowy - rys. 2) kolor czarny (tak na zewnątrz jak w środku)
3) grzyby wyrastały spod kory, były TYLKO BARDZO NIEZNACZNIE zagłębione we floemie (jedynie zaobserwowałem szarawy kolor na pierwszej warstwie komórek floemu)
4) gałązka ma rzeczywiście ok. 20 mm szerokości, ale grzyby znalazłem na całym krzewie, również na grubych gałęziach (ok. 12 cm) przy gruncie, krzew (chyba) żyje.
5) kształt podkładek mniej więcej regularny, tak dla mniejszych, jak i dla dużych, egzemplarzy.

Dzięki za pomoc. Mam nadzieję, że zagadka się rozwiąże. Pozdrawiam serdecznie. Michał.
i

#2535
od sierpnia 2002

2006.03.27 11:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć Michał,

Super szkic, gratulacje! Czy dasz nam jeszcze średnie wymiary zarodników oraz informację o kształcie szczytu worka i jego ew. reakcji amyloidalności ?

Pimpek

#2536
od sierpnia 2002

2006.03.27 18:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Chm....... w sumie nie pytałem: 4 czy 8 zarodników w worku ?

#8
od marca 2006

To taki mniej więcej zarys worka w tym grzybie. Samego kształtu szczytu worka nie jestem pewien, miałem kłopoty ze złapaniem ostrości (stawiam pierwsze kroki z profesjonalnym mikroskopem i jeszcze sobie nie radzę za dobrze). Amyloidalność występuje, ściana zarodników barwi się na szarawo-niebiesko. Zarodników w worku zdecydowanie 8. Co do średnich wymiarów zarodników...mam tutaj problem, nie mam możliwości ich zmierzenia, ale jeżeli to okaże się niezmiernie istotne to poproszę Błażeja o pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

worek
i

#2539
od sierpnia 2002

2006.03.28 11:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Wojton - to może być równie dobrze Eutypella.... Sklecę jakiegoś posta i zapytam Christiana Lechat - on jest bardzo Pyrenozakręcony :D Najpierw zapytam bez wymiarów, może wystarczy :)

Olaras - Tobie już się coś w głowie kształtuje, co to może być ?

#671
od maja 2002

2006.03.31 17:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Moim zdaniem bardziej pasuje do Etypella niż do Diatrype.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 07 lipca 2010) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji