Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
kolekcja: Melanospora spec. on resin of Picea abies, coll. 20090618-001
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Melanospora Corda - opisy, klucze, kolekcje «

#7056
od sierpnia 2002

2014.11.21 12:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
kolekcja: Melanospora spec. on resin from cone of Picea abies, coll. 20090618-001

Tę kolekcję znalazłem na świerkowej szyszce, a dokładnie na fragmentach z żywicą. Z tego powodu sądzę, że jest to gatunek żywicolubny (resinicolous) lub - co bardziej jeszcze prawdopodobne - pasożytujący na jakiś innych, żywicolubnych grzybach.

1

2

3


W bezpośrednim pobliżu rosły również:
- Phialea strobilina (Fr.) Gillet 1881
- resinicolous anamorphic fungus Peziza crocina-like "1"
- resinicolous anamorphic fungus Peziza crocina-like "2"

4

4

#7057
od sierpnia 2002

2014.11.21 12:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Perytecja żółte do jasnobrązowych, beck (neck) obecny, szczecinki na szczycie beck obecne. Mimo, iż makroskopowo tego nie widać - to na perytecjum jest tomentum - bezbarwne, grubościenne strzępki.

1

2

3

#7058
od sierpnia 2002

2014.11.21 13:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Gatunek ten posiada worki 4. zarodnikowe. Niektóre, źle wykształcone worki posiadają w środku 1-3 zarodniki, które wówczas są większe. Takie źle wykształcone worki znajdują się w tym samym owocniku co i dobre worki - nie są to oddzielne, źle wykształcone owocniki.

1

2

3


Początkowo myślałem, że mogę tę cechę (4. zarodnikowe worki) użyć jako dobrą cechę identyfikującą ten gatunek. Porównałem opisy różnych gatunków Melanospora, niestety:

- w opisie 20 gatunków nie znalazłem informacji o ilości zarodników w workach. Jest to spowodowane tym, że u Melanospora worki giną na wczesnym etapie dojrzewania i nie są już później widoczne.
- znalazłem opis 4 gatunków z workami 4. zarodnikowymi
- przy 9 gatunkach znalazłem informację "worki 4. lub 8. zarodnikowe"
- dwa gatunki miały worki "6. lub 8. zarodnikowe"

Do tego był jeden gatunek "multizarodnikowy", jeden z jednym zarodnikiem, nowy (z 2012, Melanospora subterranea z dwoma zarodnikami w worku.

Istnieje również Melanospora lagenaria var. tetraspora, natomiast Canon (1982) pisze, iż ta cecha (czy zarodników jest 4 czy 8 w worku) ma małe znaczenie diagnostyczne, gdyż u wielu gatunków w pojedynczym owocniku znajdują się zarówno worki 4. jak i 8. zarodnikowe (http://www.cybertruffle.org.uk/cyberliber/59575/0015/0524.htm), choć opisując nowy gatunek M. longisetosa, nieco wcześniej (również w 1982) pisał, iż "worki są 4. zarodnikowe, co jest cechą niespotykaną w poprzednio opisanych gatunkach, choć trafiają się u M. lagenaria i M. zamiae".

Co ja sądzę o zmiennej ilości zarodników w workach? Moim zdaniem:
- jeśli wewnątrz jednego owocnika trafia się worki 4-6-8 zarodnikowe wymieszane ze sobą, jest to gatunek posiadający 8. zarodnikowe worki. W niektórych z nich nie doszło do prawidłowego podziału komórkowego.
- jeśli wewnątrz jednego owocnika trafia się worki 1-4 zarodnikowe wymieszane ze sobą, jest to gatunek posiadający 4. zarodnikowe worki. W niektórych z nich nie doszło do prawidłowego podziału komórkowego.
- jeśli kolekcje zawierają owocniki, w których znajdują się WYŁĄCZNIE takie worki, które zawierają 4 małe (źle wykształcone) oraz 4 prawidłowo wykształcone zarodniki, i takie kolekcje powtarzają się - należy potraktować to jako potencjalnie inny gatunek. Badania kultur i molekularne dadzą odpowiedź
- jeśli trafiamy na kolekcje, zawierające owocniki wyłącznie 8. lub wyłącznie 4. zarodnikowe i na dodatek są to osobne populacje, nie są owocniki wymieszane w jednej kolekcji - również warto potraktować je jako potencjalnie oddzielne gatunki.

Reasumując: obecność w jednym owocniki worków zarówno 4. jak i 8. zarodnikowych nie stanowi moim zdaniem o tym, że gatunek ten może posiadać owocniki z 4. lub z 8. zarodnikami w worku.

Uznałem jednak, że pójdę drogą kształtu zarodników, które dla rodzaju Melanospora są dość nietypowe.

#7059
od sierpnia 2002

2014.11.21 13:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Zarodniki w mojej kolekcji są szerokoelipsoidalne.


1

2

3

4

5


Taki kształt zarodników posiada jedynie Melanospora chionea oraz Melanospora longisetosa, która jednak posiada zarodniki znacznie większe od tej pierwszej.

Przyjrzałem się więc M. chionea. Występuje ona głównie (zawsze?) na Pinus - a dokładnie na igłach oraz niekiedy na szyszkach.
Jeden raz kolekcja oznaczona jako M. chionea została znaleziona na drewnie Fraxinus. Kirk (1984) podaje ten gatunek z liści Laurus nobilis, ale owocniki są mniejsze niż pozostałe kolekcje a załączony do publikacji rysunek pokazuje owocniki z bardzo krótkim beck. Sądzę, że jest to jednak inny gatunek. Holm & Holm (1977) podaje go z igieł Juniperus communis, ale niestety bez jakichkolwiek mikrocech, więc nie mogę się do niego odnieść.

Pojawia się więc pytanie o to, czy M. chionea może być gatunkiem przypisanym do jednego substratu?

(wypowiedź edytowana przez pimpek 21.listopada.2014)

#118
od sierpnia 2005

2014.11.21 13:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Pimpek (pimpek_m)
table

#7060
od sierpnia 2002

2014.11.21 13:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Czy można wymienić cechy, które jednoznacznie odróżniają znaleziony przeze mnie gatunek od M. chionea?

a) worki są 4. zarodnikowe
b) perytecja są mniejsze
c) odmienny substrat
d) zarodniki generalnie mniejsze

A teraz adwokat diabła:

AD a) Cannon uważa to za słabą cechę (choć sam się nią posługuje). Może to tylko <i>M. chionea<i>, która należy nazwać var. tetraspora?
AD b) N, może nie tyle "mniejsze", co "ledwo mieszczące się w zakresie". Poza tym mogą na to wpływać odmienne warunki środowiskowe oraz substrat
AD c) ale jest to wciąż substrat "drzew iglastych", czyli pasuje!
AD d) ledwo, ledwo ale łapią się na zakres M. chionea.

Czyli..... czyli można sie przyczepić do tego, co moim zdaniem odróżnia te gatunki.

Jeszcze słowo co do wielkości zarodników: te, które są większe to są te, które pochodzą z worków, w których było mniej, niż 4 zarodniki. W workach 4. zarodnikowych, tych prawidłowo wykształconych, wielkość zarodników jest bliższa dolnej granicy moich pomiarów.

W sprawie kształtu: Cannon, Ellis & Ellis orz Kirk piszą o jednostronnym spłaszczeniu zarodników. Co to znaczy - widać na szkicu Kirka. Ja nie widzę tego nam moich mikrozdjęciach... lub nie potrafię tego zinterpretować.

#7061
od sierpnia 2002

2014.11.21 14:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Uważam, że na razie powinna pozostać Melanospora sp., gdy zimą lub wiosną pojawią się na igłach M. chionea zbiorę je i dokładnie zmikroskopuję, czy owo "jednostronne spłaszczenie" jest aż tak widoczne na zarodnikach?
Następnie je wysuszę i porównam mikrocechy mojej kolekcji oraz zasuszonych, jednoznacznych M. chionea. Wówczas MOŻE będzie wiadomo coś więcej.

Cóż - z kolekcją przysłana przez Tomka (https://www.bio-forum.pl/messages/33/720454.html) nie było łatwo i jednoznacznie, więc czemuż by miało być z tą? :P

A co Wy o tym sądzicie na podstawie tego co pokazałem i napisałem? M. chionea?

#645
od września 2007

2014.11.23 17:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tomasz Nowak (tomek_nowak)
Hej,trudno rozstrzygnąć.Jeśli jednak będziesz potrzebował-chciał jakiś materiał porównawczy to chętnie zgłaszam się do współpracy w poszukiwaniach;)

#7103
od sierpnia 2002

2014.12.01 12:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Dobrze wiedzieć :) Dzięki!
Miałem prawie dwa lata przerwy w porządnym mikroskopowaniu, więc jeszcze przez chwilę nie skorzystam, bo muszę najpierw ogarnąć sprzęt i zbudować stanowisko pracy (nie zajmie ni to długo), ale trzymaj rękę na pulsie i jeśli już w zimie znajdziesz M. chionea, na igłach sosny - to od razu daj mi znać!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Melanospora Corda - opisy, klucze, kolekcje «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji