ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
Mikroskop stereoskopowy (binokular, lupa binokularna)...
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
Bio-forum.pl » Jaki to grzyb? Mykologia » Kąciki tematyczne » Mykologia. Warsztat. » Mikroskopia i mikrofotografia » Mikroskop stereoskopowy (binokular, lupa binokularna)
i
2006.04.11 12:50 #29778
Zmień/Popraw · Usuń
Jacek Kalisiak (phalops) na forum od czerwca 2005, wypowiedź #676
Trochę off topic, bo jak widzę mikolodzy potrzebują lupy i mikroskopu ;) A ja potrzebuję tego pomiędzy. Może ktoś z was ma doświadczenie w tym temacie.
Używam MBS-9 z okularami 12,5x. Niestety przy powiększeniach 7x (ok.90x) zniekształcenia są już duże i rozdzielczość bardzo słaba. A mnie coraz bardziej potrzebne są powiększenia powyżej 100x.
Mam dwa wyjścia.
Szukać jakiegoś binokularu z lepszą optyką z podobnej półki (MBS-10, Zeiss, Mts?), np. do MBS-10 można dokupić nasadkę na obiektyw 2x. Ale czy uzyskam tu lepszą jakość obrazu na tego rodzaju sprzęcie? Czy np. ta nasadka 2x na MBS'a daje ostry obraz i dużą rozdzielczość? (czały czas myślę o pow. 100x i więcej, jak najwięcej ;))
Drugie rozwiązanie to nowocześniejszy binokular. Są fajne urządzenia, ale za astronomiczne pieniądze. Może ktoś wie za ile da się kupić (i jaki) binokular z powiększeniami do np. 200x, nie koniecznie z płynną zmianą ostrości. Czyli jak daleko cenowo jest od MBS-10 do czegoś lepszego?
i
2006.04.11 13:26 #29779
Zmień/Popraw · Usuń
Marek Snowarski (marek) na forum od kwietnia 2001, wypowiedź #1233
Nie sądzę aby dodawanie nasadek, silniejszych okularów itp. coś dawało bo wchodzisz już w obszar pustych powiększeń. Ograniczeniem jest apertura której nie zwiększysz i oświetlenie jakie jest w MBS'ach i podobnych.
O powiększeniach użytecznych rozpisałem się tu:
http://www.grzyby.pl/powiekszenie-uzyteczne-powiekszenie-puste.htm

Co ciekawe steroskopia jest możliwa przy obserwacji "ocznej" i w "normalnych" mikroskopach świetlnych, także przy powiększeniach >1000. Wymaga jednak odpowiedniego dostosowania mikroskopu.

Szerzej na ten temat pisze Pluta w "Mikroskopia optyczna".

W praktyce pozostaje chyba zakup tych super-hiper drogich nowoczesnych mikroskopów stereoskopowych renomowanych marek.

Lub poszukanie na rynku wtórnym wynalazków o których pisze Pluta. To jednak wielka rzadkość, produkowane dawno i pewnie w niewielu egzemplarzach. Ostrzegam :) - przebiję oferte na pierwszy sprawny model dostowanego do stereokopii mikroskopu PZO wg. system Pluty.

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: