Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pieczarka podobna do leśnej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 czerwiec «

#141
od września 2009

2010.05.31 09:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ryszard Taran (taranrig)
Grzyby rosły na trawniku w ogrodzie. Z drzew w pobliżu – świerki i jedna brzoza. W pierwszym odruchu sprawiała wrażenie pieczarki leśnej. Jednak to chyba tylko złudzenie. Po pierwsze pora roku,; ponadto jej rozmiary. Największa według relacji właściciela ogrodu miała średnicę 25 cm, ale została zniszczona przez przechodnia. Te utrwalone na fotografiach miały po 15-17cm. No i te ostrza blaszek – wyraźnie ciemniejsze. Proszę o pomoc w określeniu gatunku.





i

#375
od września 2005

2010.05.31 16:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Artur Rysch (arysch)
Może być Agaricus augustus, jednak on rośnie raczej w lesie na wapieniach i pachnie trochę migdałowo (jak pachniały Twoje?). Może być Agaricus subperonatus, normalnie jednak jest nie taki duży... Też mi jednak przypomina Agaricus vaporarius, który normalnie jednak występuje znacznie później, od sierpnia - ja mam miejsce pod sosnami, w którym występuje każdego roku we wrześniu. Może być jednak całkiem inna pieczarka... może być Agaricus cupreobrunneus, który występuje dość wcześnie, do tego często w parkach i ogródkach - przeze mnie znalezione były jednak ciemniejsze i po dotknięciu farbowały brązowo-czerwono...

#142
od września 2009

2010.05.31 17:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ryszard Taran (taranrig)
Uwzględniając Twoje wskazówki, najwięcej cech przemawia za Agaricus augustus. Z opisem na stronie "Na grzyby" niby się zgadza. Tylko porównując załączone tam zdjęcia, ostrza blaszek nie są tam brunatne jak na moich. Czy warto tę cechę uwzględniać?

#361
od września 2005

Na pewo nie A. augustus ani sylvaticus. Zarodniki oraz kształt cheilocystyd wskazują (ale tylko wskazują) na A. langei (w monografii Agaricus są pokazane takie ciemne formy).
Przydały by się zdjęcia (i suszki) młodych owocników oraz zdjęcie przekroju świeżego owocnika (kilka minut po przekrojeniu).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 czerwiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji