Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Koprofilny mały na odchodach roślinożercy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Coprinus s.l. (Coprinus, Coprinopsis, Coprinellus, Parasola) « starsze wątki (do 27 grudnia 2011) «
i

#227
od maja 2007

2010.08.24 13:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
Odchody roślinożernego zwierzęcia (konia?) na świeżej łące górskiej.
Na nich zauważyłem dwa gatunki grzybów. Poniżej drugi z nich, nie mam zupełnie pojęcia co to mogło by być, może jakiś Coprinus?

Cechy: dojrzały kapelusz śrenicy około 0,5 cm, przejrzysty, na cienkim i długim trzonie (również przeświecającym), bladobiały, hymenofor blaszkowaty. Młody owocnik na ostatniej fotografii wygląda mi czernidłakowato, ale nie jestem pewien czy to jest to samo co na poprzednich trzech (dojrzałe owocniki). Widać na nich przyczernienie.

Lokalizacja: Ziemia Kłodzka, Góry Złote, Wojtówka.
gowienko1
gowienko2
gowienko3
gowienko4

#1699
od maja 2009

2010.08.24 14:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Czernidłak, suszek do Błażeja.

#413
od września 2005

Bardzo poproszę.
i

#230
od maja 2007

2010.08.27 15:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Michał Smoczyk (michau)
Czekałem aż się odezwiesz, czy chcesz. Suszone "się robią", trudno bo są malutkie naprawdę i delikatne. Ale mam też hodowlę z tego nawozu w domu, może lepiej wysłać ci hodowlę do razu?

Wyrasta z tych odchodów (oprócz dużych ilości Phanaeolus papillionaceus) sporo takich owocników jak ten na ostatniej fotografii, a te na wcześniejszych to późne stadia jak mniemam -- trzonek w trakcie dojrzewania mocno się wielokrotnie się wydłuża i staje się przejrzysty. Kapelusze długości około 2-3 mm, kołpakowate koloru cafe au lait, średnica około 1 mm, pokryte gruzełkami (najeżone), trzony białe z postrzępionymi mniej więcej w połowie frędzlami (pochwa???).

Przyślij mi na priva adres do wysyłki.

#428
od września 2005

Większosc suszków to C. cordisporus, jeden to jakiś czernidłak z sekcji Setulosi, niestety niedojrzały, ale na substracie pojawiają się nowe więc "jest nadzieja".
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Coprinus s.l. (Coprinus, Coprinopsis, Coprinellus, Parasola) « starsze wątki (do 27 grudnia 2011) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji