Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Wilgotnice z kośnej górskiej łąki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 wrzesień «

#177
od września 2009

2010.08.31 09:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ryszard Taran (taranrig)
28.08.2010.Wilgotnice rosły gromadnie w gęstej trawie na łące regularnie koszonej. Czy ktoś pomoże mi określić ich gatunek.?


#48
od sierpnia 2006

Na drugiej fotce jest tam samo wilgotnica co na pozostałych?
Nie widzę dobrze z linijki jaka była wielkość owocnika.
Sprawdź czy trzon był gładki czy z włókienkami. Blaszki są białe i jak zbiegają na trzon? No i oczywiście zwróć uwagę na kolor miąższu po przełamaniu i lepkość trzonu i kapelusza.
W identycznym środowisku w ubiegłym roku znalazłem podobne wilgotnice i uzanałem je na podstawie cech makro za Hygrocybe citrinovirens (oczywiście nie wiem czy słusznie).
Z tym że w większości starszych owocników trzon był bardziej masywny i wklęsnięty na srodku co sprawiało wrażenie jego "rozdwojenia". Kapelusz i trzon był suchy. Miąższ i blaszki białe (nie sprawdzałem jednak cheilocystyd).
Poszukam później zdjęć.

#180
od września 2009

2010.09.02 08:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ryszard Taran (taranrig)
Waldku!
Przedstawione wilgotnice rosły razem w skupieniu. Naliczałem ich w tym miejscu 12 sztuk.
Trzon jak i kapelusz były lepkie, gładkie. Średnica kapeluszy od 4 do 6 cm. Podobnie jak i twoich trzon był z wzdłużnym wgłębieniem, u podstawy biały. Dorzucam do analizy jeszcze 2 fotki z myślą, że ułatwią analizę.

#50
od sierpnia 2006

Moim zdaniem jest to Hygrocybe citrinovirens. Przy czym powierzchnia kapelusza i trzonu nie powinna być bardzo wilgotna (pewno zależne jest to też od pogody). Bardziej masywny powinien być też trzon. Jak możesz to sprawdź (lupką) czy powierzchnia jest gładka czy z włókienkami (przy H. citrinovirens powinna być z włókienkami).
Moje ubiegłoroczne:


« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji