Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Trzon gąski zielonki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 wrzesień «
i

#8
od września 2010

Niestety nie miałem aparatu więc mój problem postaram się opisać.
Dzisiaj znalazłem pierwszy raz gąskę zielonkę, a przynajmniej prawie wszystkie cechy na to wskazują. Prawie - ponieważ wszystkie opisy wskazują na pełny trzon. Tymczasem w moich niemal wszystkie egzemplarze mają jakby wydrążony wzdłuż kanalik średnicy kilku milimetrów. Czy to jest normalne w gąskach ??

Ponadto miały bardzo długi trzon, ale znalazłem na forum informację, że rosnące w grubym mchu tak mają.

#1859
od maja 2009

2010.09.17 09:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Gąskę zielonkę trudno pomylic z innymi jeśli ktoś ma już trochę opatrzenia w tych grzybkach. Ten pusty wewnątrz trzon to nie jest żadna anomalia, sam nieraz takie znajdywałem.
Jedynym praktycznie jej sobowtórem jest g. siarkowa ale tą łatwo odróżnic po nieco odmiennym zabarwieniu i oczywiście nieprzyjemnym zapachu.

Trzeba jednak wiedzieć że spożywanie g. zielonej nie jest obojętne dla naszego organizmu. Ostatnie badania wykazały że jest wręcz szkodliwa, żeby nie powiedzieć trująca.
No cóż smutne ale prawdziwe:-(
i

#530
od lipca 2007

Zgadza się, gaski zielonki, szczególnie te na długich nóżkach i starsze mają taki kanalik w trzonie. Przeszły przez moje rece setki tych grzybków i mam je dobrze opatrzone.

#21
od września 2010

Ostatnio prosiłem o identyfikację takich właśnie gąsek.Miały cienkie,blisko 10ciocentymetrowe nogi.Rosły na grubym mchu przez który musiały się przebić.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2010 « Archiwum 2010 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji