Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Cortinarius paleaceus ?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Cortinarius (Pers.) Gray 1821 - zasłonaki « starsze wątki (do 01 lutego 2015) «
i

#2773
od października 2007

2010.12.12 10:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
W przeciwieństwie do innych zasłonaków, które podejrzewam o przynależność do tego gatunku, te grzybki nie rosły w podmokłym, ani nawet w mocno wilgotnym terenie. Wyrastały w dąbrowie (dęby czerwone, jesli nie wyłącznie, to prawie), na lekkim wyniesieniu terenu, na ziemi, wśród pokoleń dębowych liści.
Zapach grzybków niewyraźny, ale jakby przypominał pelargonie (nie pamiętam,czy "uszkodziłem grzybka" :( ). Trzony, zwłaszcza u młodych, z wyraźnym liliowym odcieniem.

I jeszcze jedno pytanko,do bardziej wtajemniczonych :) . Spotkałem się, w jednym z atlasów z opinią, że formy C.p. o liliowych trzonach czasami klasyfikuje się jako osobny gatunek C.paleifer. Jak polska mikologia podchodzi do tej kwestii ?

1
2
3
4
5

wysyp brązowy,zarodniki ok.7-8 mikronów dł.
q1
q2

#1525
od kwietnia 2004

Tak, wygląda na Cortinarius flexipes var. flexipes. Z C. paleaceus to jest duże zamieszanie. Raczej jest uznawany za nazwę wieloznaczą, ponieważ wyodrębniono w jego kręgu wiele nowych gatunków np. C. diasemosporus. C. paleifer jest obecnie utożsamiany z C. flexipes var. flexipes.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Cortinarius (Pers.) Gray 1821 - zasłonaki « starsze wątki (do 01 lutego 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji