Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Polskie ludowe nazwy grzybów czyli o "wrzodach ziemi"
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. «

#2262
od lipca 2004

2011.01.11 11:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Ostatnio udało mi się kupić, wg mnie bardzo ciekawą pozycję (dla mnie fantastyczną)"Polskie ludowe nazwy grzybów" Barbara Bartnicka-Dąbkowska.Wydawnictwo PAN, Wrocław-Warszawa-Kraków 1964, s. 144

Pomyślałem, że książka jest na tyle ciekawa, a na dokładkę wydana w bardzo małym nakładzie, że mógłbym się pokusić o wstawianie w tym wątku po kilka zeskanowanych stron co kilka dni, aż cała pozycja stanie się ogólnie dostępna.
Jest to nie tylko zestaw suchych danych, ale szereg frapujących informacji, które czyta i przyswaja się z pełną przyjemnością.

Jednak w oparciu o http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie, byłoby to złamaniem prawa, a co gorsze i ważniejsze, brakiem szacunku dla Autorki.
Ponieważ niewiele orientuję się w aspektach prawnych tematu, a zwróciło moją uwagę stwierdzenie "...Pamiętać należy, że zbyt restrykcyjne prawa autorskie utrudniają rozwój twórczości, ...", pomyślałem, że mógłbym spróbować zwrócić się listownie do Pani Barbary Bartnickiej-Dąbkowskiej o wyrażenie zgody na taki sposób popularyzacji Jej dzieła.

Mam pewien problem, ponieważ nie mogę znaleźć w internecie możliwości kontaktu z Autorką. Jedyne co udało mi się wyczytać, to Autorka najprawdopodobniej żyje http://mak.bn.org.pl/cgi-bin/makwww.exe?BM=23&IM=05&WI=BARTNICKAbDaBKOWSKAbBARBARA&NU=01&DD=1 ...Bartnicka-Dąbkowska, Barbara (1927- ) - księga pamiątkowa..."

Czy możecie coś podpowiedzieć (pomóc) w tym temacie?

Poniżej kilka fotek przybliżających zawartość opracowania.


#2186
od maja 2009

2011.01.17 11:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Bogdanie, a mógłbyś wrzucić strony 25-26.
Sporo juz było na ten temat dyskusji na tym forum, ale jestem ciekaw jaka jest definicja wg. autorki tej książki hub i bedłki.
Ewentualnie,- krótkie cytaty:-)

Co do praw autorskich to faktycznie skanowanie jest w pewnym sensie łamaniem prawa, natomiast cytowanie o ile określi się źródło pochodzenia danego cytatu, tego prawa nie łamie.
(oczywiście piszę o przypadku gdy nie ma się zgody autory)

(wypowiedź edytowana przez mirek63 17.stycznia.2011)
i

#538
od grudnia 2005

ja jestem jak najbardziej na tak, to znaczy za przeskanowaniem tej pracy, zawsze byłem mocno zainteresowany tą strona etnomykologii

#2191
od maja 2009

2011.01.17 13:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Ja jestem też na tak, ale nie doczytałeś chyba dokładnie wypowiedzi Bogdana:

"Jednak w oparciu o http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie, byłoby to złamaniem prawa, a co gorsze i ważniejsze, brakiem szacunku dla Autorki. "

#539
od grudnia 2005

wszystko doczytalem Mirku, wyrazilem tylko wlasne marzenia :)

#2273
od lipca 2004

2011.01.18 10:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Zeskanowania i oficjalnego nierozprzestrzeniania nikt mi nie może zarzucić jako łamania prawa ;-)
Byłoby jednak prościej i z pożytkiem dla większego grona osób ew. zainteresowanych, gdybym miał zezwolenie od autorki lub jej rodziny na legalną formę upublicznienia tej pracy.
Wysłałem parę e-maili do instytucji z prośbą o umożliwienie kontaktu z Panią Barbarą Bartnicką-Dąbkowską - na razie bez odzewu.
Myślałem, że może ktoś z Was ma jakieś kontakty w środowiskach "językoznawczych" i poprzez znajomych Pani Barbary może udałoby się nawiązać kontakt?

Chwilowo skaner mi nie działa ( po ponad pół roku nieużywania) totalnie jakby się rozkalibrował, a robienie zdjęć-reprodukcji aparatem foto (tak na szybko) wpłynie negatywnie na jakość kopii.
i

#6271
od stycznia 2007

Jestem kolejną chętną do posiadania w takiej czy innej formie tego wydawnictwa :-) Tylko jak tego dokonać? Hmm .....

Bogdanie, kontakt z wydawnictwem lub ososbami związanymi z osobą Autorki uważam za bardzo dobre ścieżki do rozwiązania problemu. Sugerowałabym nawet Wydawnictwu wznowienie tej książki :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji