Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
TRUFLA w Polsce !!!!!
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 do września «

#1

Czy ktoś znalazł kidyś trufle w naszym kraju, lub słyszał o kimś takim ??? czy istnieją plantacje tego grzyba, w Polsce (podejrzewam, że nie) za granicą ??? i czy jest to wogóle możliwe ??? Jak się rozmnażają takie workowce jak ten i ile razy w roku "obradza". To dużo pytań ale i temat interesujący :) czekam na każdą odpowiedź. Z góry dzięki.

#0

2004.01.23 14:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

dyr
może ktoś ma jakieś informacje?
albo gdzie kupić?
jak już nie znaleźć...

#39

2004.01.23 20:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr (Piotr) (Piotr)
Kiedyś w Teleexpresie widziałem migawkę o truflach znalezionych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
A trochę informacji o tych grzybach jest na stronie http://grzyby.and.pl/trufle.htm

(wiadomość edytowana przez Piotr 23.Styczeń.2004)

#0

2004.08.13 00:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krystek
Mieszkam w wojewudztwie podkarpackim a konkretnie w Iwoniczu.
W ubiegłym tygodniu moi rodzice przez przypadek znaleźli pare trufli białych.
Na pewno słyszeliście że w ostatnim czasie na podkarpaciu były powodzie, jak tylko przestało na chwilę padać moi rodzice wybrali się do lasu i na takim trochę obsuniętym urwisku znaleźli wypłukane z ziemi trufle.
Sprawdzaliśmy chyba w 10 atlasach, i paru stronach internetowych, no i wszystko się zgadza TO SĄ TRUFLE, ja prubowałem znaleść jakieś przepisy w internecie z truflami, ale znalazłem tylko jakieś staropolskie przepisy typu: "Świnia w truflach":-)
Na jakiejś stronce wyczytałem że trufle są bardzo drogie, ok. 1000 euro za kilogram, więc chcieliśmy sprzedać ale nie wiedzieliśmy gdzie i jak bo na internecie nie znaleźliśmy żadnego skupu, a u nas w okolicy też nie ma.
No i w efekcie trufle suszą się.
Jeśli znacie jakieś przepisy albo namiary gdzie mogę przepisy znaleść to proszę o podanie linku albo jakichś informacji, a może ktoś chce kupić?, oczywiście taniej niż wspominałem wcześniej.
P.S. w tej chwili trudno poznać że to trutle bo są juz lekkko ususzone ale jak się ktoś zna to może pozna.

#0

2004.08.13 14:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piątek
Trufla biała to raczej nie jest bo ona u nas nie ma prawa występować (to gatunek śródziemnomorski). Ale znalezisko jest z pewnością bardzo interesujące, bo trufle w Polsce są bardzo rzadko znajdywane. A może poświęciłbyś jeden (lub dwa) egzemplarz(e) dla nauki i przesłał na mój adres:
Marcin Piątek
Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN
Ul. Lubicz 46
31-512 Kraków
Może wtedy doszlibyśmy do tego co to za gatunek. Przy okazie (jeśli zdecydujesz sie przysłać) dołącz informacje o stanowisku (miejscowość, pod jakimi drzewami, datę zbioru, nazwisko zbieracza).

#0

2004.08.17 00:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krystek
Sorry że tak późno odpowiadam ale byłem na wakacjach.
Trufle, które znaleźli moi rodzice są obrane i suszą się, jeśli będziesz miał z nich nadal jakiś pożytek to prześlę ci jedną.
Może trudno w to uwierzyć i ktoś pomyśli że zmyślam ale w zeszły piątek mój wujek znalazł identyczne 3 grzyby w lesie niedaleko Nowego Sącza, wygrzebywał z ziemi prawdziwki i przypadkiem znalazł trufle, pogadam z wujkiem i może prześlę ci cały okaz, ale nie obiecuję bo z tego co się orjętuję to on to miał wyrzucić.
Las zarówno ten w Iwoniczu jak i koło Nowego Sącza jest mieszany, a rodzice nie są ws tanie powiedzieć pod jakim dzrewem bo nie zwrócili uwagi.

#0

2004.08.17 13:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piątek
Zasuszony okaz jest możliwy do identyfikacji bo wiele sie można dowiedziec na podstawie kaształtu i wielkosci zarodników, które sie nie zmieniają podczas suszenia. Myślę, że te Twoje okazy to moga nie być trufle tylko cos innego. W każdym razie jak możesz to przyslij mi ten okaz (takze te z Nowego sacza). Dziękuję.
Marcin

#169

"Wygrzebywał z ziemi prawdziwki"!!! HORROR

#10

He he he dobre określenie,,wygrzebywał''Czym.Łopatą?:)

#174

To wcale nie jest he he śmieszne. To jest tragiczne.

#311

Jola, chyba (mam nadzieję), że Krystkowi chodziło o to, że jego [ktośtam z rodziny] trafił na wysyp 1-dniowych borowików i cóż innego miał zrobić?

przypomnę 24-08-2002

1

wówczas trzeba je po prostu na kolanach wygrzebywać z ziemi, bo jak zostawisz do jutra to ktoś inny je wygrzebie.

#153

Pimpek bez urazy, ale to jest atawizm z czasów gdy jak przodek nie wygrzebał to nie przekazał swoich genów dalej (bo mieszkał np. w przeludnionych teranach podgórskich, gdzie sezon wegetacyjny krótki i niewiele wyrośnie, jak się nie jadło szarańczy i korzonków to mogiła).

I to wcale nie było śmieszne, a tragiczne (jak pisze Jola), bo w wielu miejscach na Ziemi tak jest i dzisiaj.

Teraz w Polsce można sobie odpuścić bo żyjemy w czasach dobrobytu. Przynajmniej my informatycy :). To już nie jest kwestia przeżycia do jutra. Można więc pomyśleć o przyszłych latach, jak im służy wygrzebywanie.

#0

2004.08.17 23:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krystek
Chodziło mi właśnie o to jak napisał Piotr.
Marcin jeśli przeslę ci te ususzone grzyby będziesz w stanie określić na 100% czy to jest trufla? Jeśli tak to ci prześlę jedną. Te z Nowego Sacza już są wyżucone.
A co do wypowiedzi Marka, to ja słyszałem, że jak zobaczysz zbiorowisko grzybów i są w nim także małe grzybki to powinno się je zebrać, ponieważ przy zbieraniu dużych grzybów naryszysz ściułkę młodych i one przez to nie urosną. Sprubuj kiedyś zapamiętać miejsce gdzie zostawiłeś małe grzyby i przyjdź w to samo miejsce po jakimś czasie.
P.S. Te trufle wyglądały tak jak na obrazku Marka tylko były czarne a w środku białe, ale też miały takie dziury.

#26

Nie wiem czy się śmiać, czy płakać – z tym wygrzebywaniem.
Gdy sobie wyobrażę faceta przerzucającego szuflą ściółkę to mimowolnie boki mi zrywa.
Ale nie bądźmy tak pesymistyczni, bo wygrzebywanie to może być delikatne rozgarnięcie ściółki w celu ostrożnego wykręcenia grzyba.
Ponieważ temat „podkarpackich trufli” jest bardzo ciekawy wszyscy czekamy na przesyłkę od Krystka do Marcina i na informację o wynikach od Marcina na forum.
Dzięki Krystek – nauka Ci tego nie zapomni.

#0

2004.08.18 02:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krystek
Nie wkurzajcie mnie z tą łapatą :-) bo nikt chyba z łopatą nie chodzi po lesie w poszukiwaniu trufli, no conajwyżej to ze świnią :-)))

#0

2004.08.18 12:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piątek
Krystek, jak prześlesz trufle to myśle że jestem w stanie stwierdzic czy to rzeczywiscie trufla. Jeden owocnik w zupełnosci wystarczy. Jak oznaczę natychmiasdt się odezwę na forum.
Marcin

#11

Wyluzuj Krystek:)Z tą łopatą to oczywiście żart.Faktycznie jak powiedział Bogdan,jak sobie człowiek wyobrazi gościa z łopatą przerzucającego ściółkę leśną można się zaśmiać mimowolnie.Czy na forum zawsze musi być poważnie?Bez urazy stary:)

#0

2004.08.18 16:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Preskaler
Zdarzyło mi się kilkakrotnie zbierać grzyby (prawdziwki) w taki sposób, że obserwowałem ściółkę leśną, składającą się z listowia i w miejscu jej wybrzuszenia należało ją rozgarnąć (rozkopać). W większości znajdowało się tam "podrostka" prawdziwkowego.

#31

Oczywiście, żart. Poważnie będziemy wyglądać w trumnie - tak więc nie bierz tego do siebie, Krystek.
Swoją drogą, to ta łopata naprowadziła mnie na pewną innowację, wrecz wynalazek, ale na razie wam nie napiszę tylko zgłoszę do urzędu patentowego, a wtedy jak będziecie chcieli mieć ..., to proszę bardzo wykupić licencję, a "kasiora" leci. :-)))

#0

2004.08.25 14:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piątek
Dostałem okazy dyskutowanych tu trufli, wrzuciłem pod mikroskop i okazuje sie że grzybek ma kolczaste zarodniki. W zwiazku z tym to nie jest niestety trufla tylko piestrak jadalny (Choiromyces meandriformis). Znalazłem też w monografii Ławrynowicz, że „w Polsce jest on znany pod nazwa trufla biała i traktowany jako rzadko spotykany przysmak”. Rzeczywiscie jest to rzadki grzyb, ale niestety nie prawdziwa trufla choć jest z truflami spokrewniony.

#0

2004.08.25 18:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krystek
„w Polsce jest on znany pod nazwa trufla biała i traktowany jako rzadko spotykany przysmak”.
Hmmm, nie rozumię, czyli to nie jest trufla biała tylko piestrak jadalny (Choiromyces meandriformis), ale w Polsce tylko w polsce nazywa się je truflami białymi?

#0

2004.08.25 18:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krystek
„w Polsce jest on znany pod nazwa trufla biała i traktowany jako rzadko spotykany przysmak”.
Hmmm, nie rozumię, czyli to nie jest trufla biała tylko piestrak jadalny (Choiromyces meandriformis), ale w Polsce tylko w polsce omyłkowo nazywa się je truflami białymi?

#0

2004.08.25 18:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krystek
ups... ja nie chciałem dwa razy, druga wypowiedz różni się tylko słowem: "omyłkowo" :-)

#0

2004.08.25 19:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piątek
Tak z mikologicznego punktu widzenia nie jest to prawdziwa trufla, która po łacinie nazywa się Tuber, ale piestrak jadalny a u nas popularnie nazywa się go truflą białą. Prawdziwa trufla biała Tuber albidum to według monografii Ławrynowicz jest synonim trufli Borcha. Ten gatunek ma siateczkowate zarodniki a te Twoje okazy miały kolczaste zarodniki. Trufla Borcha była u nas znaleziona 5 razy.

#0

2004.08.25 21:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Przemek
Jak rzadki jest piestrak jadalny, gdzie występuje i czy rzeczywiście jest jadalny?
Dawno temu podczas grzybobrania w Beskidzie Żywieckim wygrzebałem przypadkowo taką "truflę", ale nigdy potem piestraka jadalnego nie spotkałem.

#0

2004.08.26 13:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marcin Piątek
Z publikowanych danych wynika, że ma on w Polsce około 20 stanowisk, ale z pewnością jest ich więcej tylko jeszcze nie odkrytych. Pewne trudności w znalezeniu tego grzyba wynikają z faktu że jest on podziemny. Dlatego sądzę że stanowisk jest więcej.

#222

W przewodniku do oznaczania grzybów Gumińskiej i Wojewody piosze, że jest jadalny i bardzo ceniony. Ja nie miałam okazji.

#0

2004.10.10 21:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

energetyk
Pytania do naukowca z dziedziny grzyboznawstwa.
Czy kupiona we Włoszech lub Francji świeża, surowa trufla, następnie rozdrobniona i rozsiana pod polskimi dębami ma szansę się u nas zadomowić?
Na jakiej głębokości rozwija się ten grzyb (trufla)?
Jakie podstawowe warunki klimatyczne są wymagane dla uprawy trufli (temp., wilgotność, kwasowość gleby, itp.)?

#66

Trufle niedaleko Nowego Sącza???
To ci u mnie!
Myślę, że nawet wiem gdzie...

Czasem znajduję strasznie scharataną ściółkę i mam wrażenie, że robią to sarny...
Czyżby jeleniak?
Jak znajdę maczużnika, to wszystko się wyjaśni :)

#0

2005.03.19 21:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa Furga
Ja zmalazłam piestraki i coś co do noch jest podobne w okolicach Przemyśla, wiem że znajdowano tu i trufle. niestety za krótko tu mieszkam aby znać lepiej lasy, w tym roku poznam pewnie więcej bo to już będzie drugie lato na tym terenie, coś więcej zobaczymy i poznamy,rodzinnie oczywiście. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat trufli to polecam wystukać w wyszukiwarce słowa: tuber borchii iznajdziecie bardzo dużo ciekawych informacji, niestety niezwykle mało po polsku. http://www.fungoceva.it/funghicebano.htm http://www.truffle.org/cgi-bin/tuberkey/image_gallery.cgi między innymi te adresy. Dużo też jest o uprawie tylko "nie po naszemu"

#0

2005.05.03 05:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paweł Bugajski
Również pochodzę z Przemyśla. U nas w domu dość często znajdujemy takie właśnie nibytrufle. Mamy nawet na nie miejsca w lesie - wystają delikatnie spod ściółki. Jedliśmy na maśle - wrażenie nie do opisania! Jeden słoiczek zamarynowaliśmy - niestety zupełnie się do tego nie nadają. A może ktoś wie jak to przyrządzać?;)

#0

2006.02.15 00:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Henry grzybiarz
W Polsce występuje kilka gatunków trufli, między innymi trufla letnia (Tuber aestivum), której są znane stanowiska pod Częstochową, a także trufla wgłębiona (Tuber mesentericum). Wszystkie gatunki trufli w Polsce są rzadkie i podlegają ochronie.

#0

2006.07.15 10:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Rufus i Maya
Znaleźliśmy właśnie piestraka jadalnego w miejscowości Budzów koło Suchej Beskidzkiej las jodłowo bukowy. NIektóre owocniki wystawały z ziemi a częśc trzeba było wygrzebać.

#0

2006.08.20 17:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

milas
witam 17.8. 2006 roku natknełem sie na trufle w gminie Turek a dokładna miejscowość to Budy słodkowskie znalazłem je na terenie piaszczystym koło świerku co było miłym zaskoczeniem pozdrawiam

#0

2006.08.27 01:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Carlovb
Znalazłem bardzo dużo trufli białych w okolicy Serocka nad Narwią, w lesie dębowym, poprostu zatrzęsienie.Nikt tego nie zbiera, gdyż u nas to grzyb mało znany.Jutro jadę po następne.Zamroziłem ich ponad 3kg. 27.08.2006r

#0

2006.08.27 02:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Carlovb
Jutro dodam zdjęcia

#0

2006.08.27 20:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Carlovb
Czy to jest trufla ? Niestety są zamrożone !Trufla?

#1033
od sierpnia 2005

2006.08.27 22:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Kruskal (anamorf)
zrób przekrój owocnika i daj zdjecia, to ułatwi określenie co to jest...
i

#3329
od kwietnia 2004

2006.08.28 16:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Ja Cię bardzo przepraszam, ale czy to nie jest po prostu tęgoskór? Tak mi podpada, nawet zamrożony. Wykopywałeś to spod ziemi głęboko, czy te kartoflane bulwy leżały na ziemi, albo były częściowo wkopane? W tym roku "moje" Scleroderma są jakieś takie półzakopane i mocno ciemne...Podobne...
i

#1426
od kwietnia 2004

Ja uważam,że to jest czarnobrzuszek filcowaty - Melanogaster ambiguus lub Melanogaster broomeanus
Szkoda, że nie ma przekroju i zdjęcia świeżego owocnika.

#0

2006.08.28 21:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Carlovb
Były półzakopane.
Przepraszam ,że nie mogę dodać przekroju.Zrobię to jutro.Brak czasu :-)
Trochę głębiej niż purchawkowate.

#0

2006.08.28 22:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Carlovb
Owocniki przekrojone, jednak rozmrożone w mikrofaliCzy to trufla bia³a?

#0

2006.08.28 22:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Carlovb
Dodam,że po przekrojeniu mają piękny zapach borowików, jednak intensywniejszy.Nie są gorzkie !Z zewnątrz wyglądają jak mały wykoślawiony ziemniak.Znalezione w miejscu trawiastym , las dębowy.Rosły półzakopane .

#3646
od maja 2003

2006.09.01 10:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Nie mam pojęcia co to, ale wykluczam jakikolwiek gatunek trufli (za ciemna i za jednolita na przekroju). Jak chcesz, to podeślij do mnie suchy plasterek z przekroju grzybka (z tym czarnym). Powinno dać się ustalić choć z grubsza co to jest.
i

#3414
od kwietnia 2004

2006.09.01 12:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Moim zdaniem jest to jakaś Scleroderma. Upieram się.
Takich mam pełno teraz na Dzieżnie. Jutro sfotografuję.
Zawsze były jasne, a teraz są takie ciemne.

#1
od sierpnia 2006

Czy to jadalne?

#4045
od maja 2003

2006.10.03 09:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Jeśli to tęgoskór to nie.

#30
od listopada 2006

W książce "Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych" Hrynkiewicz-Sudnik znalazłem informację, że z truflą symbiozę tworzy dąb burgundzki.



Mamy nadzwyczaj ciepłą jesień, podobno najcieplejszą od ponad 200 lat (czyli chyba taką śródziemnomorską), znaleźc podłoże wapienne, odpowiednie drzewa i kto wie ......

#1
od czerwca 2008

2008.06.18 15:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Tomczewska (anulkaaa)
Witam, czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć czy to jest trufla?
Co roku o tej porze zbieramy takie okazy w lesie całkowicie zakopane.


#1691
od sierpnia 2005

2008.06.18 16:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anamorf
wygląda na truflę, szkoda że zdjecie takie nieostre
ustalenie gatunku tylko pod mikroskopem

#2
od czerwca 2008

2008.06.18 16:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Tomczewska (anulkaaa)
no wiec zrobiłam zdjecia jeszcze raz!ale niestety moj aparat nie jest cudem techniki:)

Nie wiecie gdzie mozna sprzedać trufle?

#2819
od maja 2006

A czy nie jest to czasami piestrak jadalny?

#1692
od sierpnia 2005

2008.06.18 16:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anamorf
większośc gatunków występujacych w Polsce nie ma żadnej wartości handlowej.
po pierwsze trzeba oznaczyć gatunek by się upewnić , że to jest jakaś trufla a nie np.piestrak
napisz pod jakimi drzewami rosną i jakie mają wymiary. średnica.
PS" trufle w Polsce są pod ochroną!!!

#1693
od sierpnia 2005

2008.06.18 17:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anamorf
tu są dobre zdjęcia piestraka jadalnego (Choiromyces meandriformis)wykonane przez pimpka do porównania :
https://www.bio-forum.pl/messages/33/17083.html
musisz porównać ze swoimi, Twoje zdjecia są dość niewyraźne..

#3
od czerwca 2008

2008.06.18 17:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Tomczewska (anulkaaa)
hmmm...a juz myslałam ze odkryłam stanowiska trufli w Polsce!!Po oglądnieciu zdjęć to faktycznie moze być piestrak jadalny.Wymiary mojego grzybka to: średnica 7cm, waga 175g. Grzyb ten znaleziono w lesie buczyny karpackiej w Sanoku. Po przekrojeniu pieknie pachną, a jak smakują smażone na maśle!! Mniam!

#6790
od maja 2003

2008.06.18 18:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Co do smakowitości to zdania są różne ;-)
https://www.bio-forum.pl/messages/34/104688.html

#4
od czerwca 2008

2008.06.18 18:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Tomczewska (anulkaaa)
no to może podacie mi adres i ja wam to wyśle.Plasterek wam wystarczy do analizy?jestem ciekawa co to faktycznie jest!

#6791
od maja 2003

2008.06.18 19:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Gorzej ;-) będziemy Cię namawiać do zgłoszenia stanowiska w rejestrze stanowisk grzybów rzadkich i zagrożonych, bo piestrak jest na czerwonej liście grzybów rzadkich i zagrożonych w Polsce.
https://www.bio-forum.pl/messages/7259/7259.html
Plaster (solidny) wysuszony i przesłany na mój adres (jak klikniesz w moje nazwisko to znajdziesz) może stanowić dokumentację takiego stanowiska - przy okazji potwierdzę czy to, co Ci smakuje, to rzeczywiście piestrak ;-)

#6
od czerwca 2008

2008.07.02 09:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Tomczewska (anulkaaa)
W poniedziałek 30.06 wysłałam Ci Anno wysuszoną próbkę pseudo trufla. Mam nadzieje że to co Ci wysłałam jest wystarczające do analizy.

#6821
od maja 2003

2008.07.03 09:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Tak, Aniu, to młody piestrak jadalny.

#7
od czerwca 2008

2008.07.03 18:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Tomczewska (anulkaaa)
dziekuje bardzo!czy zatem mam to w rejestr stanowisk grzybów wrzucić?

#6824
od maja 2003

2008.07.03 18:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Tak, bardzo proszę :-)

#1
od lipca 2008

2008.07.19 13:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Radosław W. (rradek)
Witam,
czy to jest trufla? Mój pies wykopał dwie szt.
Pozdrawiam
i

#1076
od listopada 2006

i

#1129
od listopada 2006

Paskudna pogoda była w ten weekend na Wyspach Brytyjskich, ale literaturą tego wątku zdecydowanie poprawiłem sobie humor.
Po prostu perełka:-)))

Widzę, że chyba przejaśnia się, więc...

#1
od grudnia 2008

2008.12.25 19:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

pawel symalczyk (pawel86)
Moge sprzedać 10 kg albo więcej trufli białej każdego roku.
Zainteresowanych kupnem proszę o kontakt:

tel: 781-043-796

#2
od grudnia 2008

2008.12.25 19:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

pawel symalczyk (pawel86)
Moge sprzedać 10 kg albo więcej trufli białej każdego roku.
Zainteresowanych kupnem proszę o kontakt:

tel: 781-043-796

#1
od lipca 2009

2009.07.13 12:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

kasia21
Witam, mam pytanie. Ktoś u mnie w rodzinie znalazł ciekawe grzybki. Okazy te rosły pod jabłonką, w miejscu której wcześniej była grusza. Grzyby wyglądem przypominają trufle. Czy faktycznie mogą to być trufle czy jest to może inny gatunek? POZDRAWIAM i dziękuję za wszystkie odpowiedzi...trufla1?trufla?

#6325
od grudnia 2003

Mi to wygląda na próchnilce

#5493
od sierpnia 2002

2009.07.13 14:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Mirki, a mi to wygląda na to, co rośnie u mnie pod dębem na podwórku.

#6327
od grudnia 2003

U Ciebie rosną tęgoskóry o ile pamiętam

#2
od lipca 2009

Witam. Przy naprawianiu instalacji elektrycznej basenu , pod puszką aluminiową zalaną parafiną wydłubałem jakieś grzyby. Prawdopodobnie tak przypuszczam jest to biała lub szara trufla. Była telewizja nakręciła reportaż , ale gdy chodzi do sprzedania trufli i wystawieniu jej na aukcję Allegro to już muszę mieć pewność. Zadzwoniłem do sanepidu – żywności , ale pani co była na kursie grzybów będzie jutro. Wiem że to jest unikat i podobna szansa się nie powtórzy. Czy macie pomysł na te trufle. Jest ich cztery dwie większe i dwie mniejsze. Ważą nie dużo około 5 deko. Co zrobić z grzybnią która została w ziemi , jak ja przesadzić by nie zniszczyć. Czy warto rozkopać cały trawnik. Ziemia pod trawnik została nawieziona , pamiętam rozmowę z wozakiem z lasu 10 lat temu. Ta trufla się tyle lat u mnie rozbudowywała.Czy macie pomysł na to zdarzenie? Pozdrawiam.
i

#3637
od maja 2006

Dobrze by było pokazać nam jak wygląda taki owocnik na przekroju, no i na ładniejszym zdjęciu, bo teraz nie wiele widać :-(

#3
od lipca 2009

To zdjęcie było robione 17-07-2009. Grzyby umyłem w wodzie z solą , owinąłem w folie aluminiową i schowałem do lodówki. Zrobiły się brązowe , ale aromat silnie pachnących suszonych grzybów pozostał.Odkroiłem kawałek by pokazać przekrój. Część odkrojoną zjadłem. Ma smak mocny suszonego grzyba jest słodka.Muszę nadmienić że owe grzyby dzisiaj mają osiem dni jak zostały znalezione. Pozdrawiam

#4
od lipca 2009

Wczoraj byłem w częstochowskim sanepidzie. Dostałem się do pani która po kursach była przygotowana do oceny grzyba. Parodia , szukanie chaotyczne w atlasie grzybów, różne gatki na temat własnej ignorancji.Zaprowadzono mnie na moje żądanie do pani dyrektor. Znaleziono masę argumentów przeciwnych ocenie grzyba , i wypuszczono mnie z dobrą radą bym jechał do Poznania i tam pomogą. Nie pomogły zapewnienia że grzyba konsumowałem i właściwie przy takiej niewiedzy powinni mnie zawieś do szpitala.To jest Polska a polska to dziwny kraj. Pozdrawiam

#1
od grudnia 2009

2009.12.10 17:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jan Kowalski (maciejowl)
Nie wiem czy moja poprzednia wypowiedz doszla, przesylam zdjecia grzyba ktorego znalazlem jakies 3 dni temu w Czestochowie w ogródku pod drzewem, byl schowany prawie caly pod ziemia. Czy to moze być trufla?
grzyb1
grzyb2

#1
od lipca 2013

2013.07.21 15:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Sandra Szarowska (ruina)
Witam. Dzisiaj znalazłam trufle szaro-białe. Przy korzeniach kilkusetnioletniego dębu. średnica od 3 do 7 cm. z chropowatą skórką. Po przekrojeniu grubość skórki białej wynosi 3 mm. a środek jest czarny(jakby czarna siateczka). NIe mam jednak pewnosci co do pochodzenia tych grzybów. Czy mógłby mi ktoś pomóć. W jakiś sposób dowiedzieć sie czy to faktycznie trufle. Dodam tylko że w niedalekiej odległosci od tych grzybów rosły borowiki ceglaste. :)

#4715
od maja 2006

Witam! Jak załączysz zdjęcia to oznaczenie w ogóle stanie się możliwe

#1
od lipca 2015

2015.07.15 19:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jagoda Szportun (jaga21)
Witam, robiłam porządki na ogrodzie pod sosnami gdzie posadzone są wrzosy a pod ich korzeniami znalazłam grzybki przypominające mi trufle. Gdyby ktoś mógł potwierdzić lub obalić moje przypuszczenia byłabym wdzięczna.grzyb

#12563
od grudnia 2003

przypomina Hydnotrya tulasnei, którą raz widziałem

#2
od lipca 2015

2015.07.15 20:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jagoda Szportun (jaga21)
A no faktycznie Hydnotrya :) Dziękuje za pomoc.

#1
od sierpnia 2015

2015.08.09 15:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Krzysztof Balicki (kiemon)
Witam, znalezione w ogrodzie, ledwo wystawały z ziemi.
Intensywnie pachną, po przekrojeniu wyraźnie czarne. Czy to trufle?

#1077
od marca 2010

2015.08.09 15:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Beata Łyszkowska
Raczej tęgoskóry

#1
od października 2015

Witam
Czy są to trufle??trufle

#12996
od grudnia 2003

piestrówki

#1
od października 2020

2020.10.29 19:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Emilia Adamczyk (truvla)
Witajcie, te piestrowki - czy one
są jadalne? Piestrowki? Jadalne???

#14810
od grudnia 2003

Dla zwierząt tak ;0
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 do września «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji