Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Mikroskop Carl Zeiss Jena z nasadką trinokularową - do czego służy...?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Mikroskopia i mikrofotografia «

#2355
od lipca 2004

2011.01.30 09:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
ta zaznaczona strzałką część, znajdująca się w miejscu kondensora?
Pierwszy raz widzę taki dodatek.
http://allegro.pl/profesjonalny-mikroskop-carl-zeiss-jena-i1435440102.html





#21
od września 2008

jest to kondensor, a właściwie trzy kondensory w powiedzmy urządzeniu rewolwerowym. Jeden jest dla jasnego pola a dwa do ciemnego albo dwa dla jasnego dla różnej wielkości apertur obiektywów i jeden dla ciemnego pola.Nie pamiętam dokładnie która wersja z kondensorami jest poprawna, do tego jest to kondensor pankratyczny.

#6
od października 2010

Jak Marcin wspomniał..jest to pankratyczny układ oświetlający (podobno trzeba rozumieć to tak..."transfokator, uklad pankratyczny czyli obiektyw o zmiennejogniskowej - zmiana
ogniskowej nie powoduje zmiany polozenia plaszczyzny przedmiotowej i
obrazowej czyli raz nastawiona ostrosc nie ulega zmianie przy wyborze innej
ogniskowej)"..
tutaj z trzema kondensorami: 1 do jasnego i 2 do ciemnego pola (kardioidalne). Pluta opisał go częściowo w dziale Mikroskopy laboratoryjne i badawcze (prześwietleniowe)w "Mikroskopii optycznej" s.329 jako wyposażenie wymienne mikroskopu Amplival. Wcześniej spotkałem się z tym układem w Lumipanie..załączam zdjęcie. Układ ten wyposażony jest w skalowane pokrętło ,którym płynnie i optymalnie można dostosować szerokość wiązki świetlnej do apertury obiektywu a dodatkowe wzmocnienie natężenia światła daje tu spec.powłoka antyodblaskowa "reflexmindernd T-Belag". Poza tym do kontrastu fazowego nakłada się tu jedną tylko przesłonę pierścieniową (Zeiss ma ich multum różnych średnic)idealnie zgraną z częścią "zoomującą" dla różnych obiektywów i opcjonalnie można wymieniać specjalne kondensory.

#7
od października 2010

Tutaj jets trochę po niemiecku o układzie pankratycznym w Lumipanie:
http://www.mikroskop-online.de/Mikroskop%20BDA/30-126a-1.CZ%20%20Lumipan.pdf

#2383
od lipca 2004

2011.02.07 19:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Jako informacja porównawcza na przyszłośc: ten pokazany mikroskop został sprzedany za 860 zł.
Obiektywy planachromat x16, x25, x100 oraz apochromat x40
Jeżeli stan techniczny był dobry, to uważam, że był to bardzo korzystny zakup, czyż nie?

#8
od października 2010

Właśnie na ebay'u niemieckim jest sprzedawany Lumipan z kastą: http://cgi.ebay.de/Mikroskop-Carl-Zeiss-Jena-Nr-325337-Holzkoffer-Zubehor-/220735111355?pt=Alte_Berufe&hash=item3364d680bb
Obecna cena to około 1000zł. Niestety nie wiadomo jakie obiektywy, ale gdyby policzyć jeszcze koszt przesyłki, to razem może wyjść z 1300 po zakończeniu. Zakup, o którym piszesz wychodzi więc na tym tle dość przyzwoicie, jak na warunki polskie, przy tej klasie mikroskopu - standard.Za wyposażenie usprawniające (kontrast, polaryzacyjno-interf., planapochromaty)i inne wynalazki z reguły płaci się konkretniej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. « Mikroskopia i mikrofotografia «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji