ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
Mikroskop'ek cyfrowy USB jako namiastka mikroskopu stereo...
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
Bio-forum.pl » Jaki to grzyb? Mykologia » Kąciki tematyczne » Mykologia. Warsztat. » Mikroskopia i mikrofotografia » Mikroskop'ek cyfrowy USB jako namiastka mikroskopu stereoskopowego
i
2011.02.23 12:12 #182735
Zmień/Popraw · Usuń
Bogusław Mazurek (bogdan) na forum od lipca 2004, wypowiedź #2412
Potrzebne opinie z praktycznego wykorzystania w mikologii takich mikroskopów ???

Standard: Mikroskop stereoskopowy + okular (kamera) jako taka czyli min, 1,3 Mpx to minimum 400+300=700 zł (oczywiście oddzielnie zakupioną kamerę mogę wtedy wykorzysta przy zwykłym optycznym mikroskopie do światła przechodzącego)

Zamiennik: Mikroskop'ki USB to kwota od 100 do 350 zł wraz z kamerą 1,3-2 Mpx.
Zdaję sobie sprawę, że wizualnie nie uzyskam nim obrazu steroskopowego, ale efekt końcowy czyli foto małego grzybka na monitorze powinien byc chyba zbliżony???

Pytam dlatego, że jakoś ciągle ciężko mi uzbierc na typowy stereoskop i do tego kamerkę USB jakości lepszej niż VGA.
Wydając np. te 150 zł miałbym "na razie" problem z dokumentacją mini grzybków lub małymi elementami budowy morfologicznej innych grzybów.
Ktoś coś widział, ktoś coś wie, ktoś coś poradzi czy podpowie?

Przykładowe z Allegro:
1. 116 zł http://allegro.pl/cyfrowy-mikroskop-usb-200x-lupa-kamera-ag118-i1457061501.html
2. 145 zł, 2 Mpx?! http://allegro.pl/inteligentny-mikroskop-cyfrowy-usb-pow-x400-2mpx-i1456860305.html
3. 329 zł http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-delta-optical-smart-2mp-salon-i1455286997.html
4. 325 zł http://allegro.pl/mikroskop-cyfrowy-delta-optical-smart-2mp-i1457385592.html

Przykładowy z Allegro:
2011.08.28 12:29 #190400
Zmień/Popraw · Usuń
Bogusław Mazurek (bogdan) na forum od lipca 2004, wypowiedź #2566
Podniosę wątek, może ktoś jednak ma jakieś doświadczenia z użytkowaniem takich mikroskopów - w rozumieniu wykorzystania ich do dokumentacji małych grzybów i ich detali ???
Ponieważ zupełnie nie miałem doczynienia z takimi sprzętami proszę o parę podstawowych informacji, sugestii, ocen, spostrzerzeń.

Np. w przypadku sprzętu prezentowanego na foto powyżej czyli Mikroskop CYFROWY DELTA Optical Smart 2MP :
1. Sam mikroskop jest bardzo lekki (105g), statyw mały, głowica statywu i łącznik do statywu to dla mnie wielkie niewiadome, czyli jak jest ze stabilnością takiego zestawu, czyli jak się daje operować pokrętłem (czyli coś w rodzaju śruby mikro-makro)bez unikania poruszeń ?

2. Rozumiem jeszcze wykonywanie konkretnych "złapanych"? kadrów poprzez kliknięcie przyciskiem myszki, ale już uzysknie ostrego ujęcia poprzez użycie "przycisku do szybkiej fotografii" umiejscowionego na obudowie wydaje mi się(?), że jest kwestią przypadku i szczęścia.

Pozwolę sobie zacytować trochę długi opis sprzętu z jednej z ofert na Allegro:
Mikroskop DELTA Optical Smart jest nową propozycją na rynek polskiej firmy Delta Optical w zakresie mikroskopów podręcznych USB, podłączanych bezpośrednio do portu komputera.

Wysokiej jakości matryca CMOS 1/4" zapewnia ostry i nasycony kolorami obraz. Regulacja powiększenia mieści się w zakresie od 10 do 250×. Rozdzielczość maksymalna wynosi 1600x1200 (2MP). Zdjęcia zapisywane są w formacie JPG lub BMP. Zapis video odbywa się do pliku AVI.

Długi kabel USB 1,9 m i niewielkie wymiary pozwalają dotrzeć również do miejsc trudnodostępnych. Bezpośrednio na mikroskopie zamieszczono także przycisk do szybkiej fotografii, dzięki któremu użytkownik nie musi sięgać za każdym razem do myszki komputerowej, aby zapisać pojedynczy obraz.

Interesującą propozycją są standardowe akcesoria zawarte w zestawie – m.in. mały statyw trójnożny o regulowanej wysokości, adapter do statywu fotograficznego oraz podstawka bazowa.

W skład zestawu wchodzi także polskojęzyczne oprogramowanie Delta Optical Smart Analysis 1.0 przydatne każdemu, kto chce nie tylko oglądać i rejestrować obraz mikroskopowy, ale również mierzyć oglądane przedmioty.

Podstawowe funkcje to podgląd obrazu na żywo na ekranie monitora, zapis zdjęć, zapis filmu oraz wyzwalacz czasowy (zapis w określonym odstępie czasowym). Obrazy można zapisywać na dysku bądź wysyłać przez e-mail. Dostępne ustawienia pozwalają na zmianę rozdzielczości oraz kontrolę niektórych parametrów obrazu np. jasność, kontrast.

Poniżej najważniejsze funkcje oprogramowania pomiarowego DELTA Optical Smart Analysis 1.0:

Tekst: pozwala nanieść tekst na obrazek.
Linia: rysuje linie, pozwala mierzyć długość.
Okrąg (wg promienia): rysuje okrąg z zaznaczonym promieniem, pozwala na pomiar powierzchni koła
Okrąg (wg średnicy): rysuje okrąg z zaznaczoną średnicą, pozwala na pomiar powierzchni koła
Okrąg (z trzech punktów): rysuje okrąg przeprowadzając go przez 3 punkty, pozwala na pomiar powierzchni.
Prostokąt: rysuje prostokąt, pozwala zmierzyć pole powierzchni zaznaczonego prostokąta.
Kąt: pozwala wykreślić kąt, umożliwia pomiar kąta w stopniach.
Wielokąt: rysuje wielokąt, pozwala mierzyć powierzchnię utworzonej figury.
Kąt między liniami: pozwala zmierzyć kąt pomiędzy dwoma dowolnymi liniami, które nie muszą się łączyć.
Obracanie: obracanie obrazka co 90 stopni w obu kierunkach
Kalibracja: pozwala skalibrować pomiar z wykorzystaniem podziałki 1 mm

Wystarczy zainstalować oprogramowanie i podłączyć mikroskop przez port USB.

Dzięki mikroskopowi DELTA Optical Smart będziesz mógł obserwować otaczający Cię świat i obudzisz w sobie i swoim dziecku duszę naukowca.

Mikroskop można trzymać w ręku jak pióro lub można zamocować na niewielkim bardzo praktycznym metalowym statywie.

Możesz oglądać obiekty nie tylko w świetle odbitym, ale i przechodzącym. Wystarczy preparat na szkiełku przedmiotowym położyć na białym tle np. do tego celu możesz wykorzystać białą chusteczkę papierową.

Łatwo zrobisz interesujące zdjęcia wykorzystując powiększenie 20x lub 200x lub nagrasz film.

Mikroskop przeznaczony dla nauczycieli, uczniów, studentów, rodziców, kolekcjonerów i dla każdego, kto chce badać otaczające go przedmioty, wyroby jubilerskie, dokumenty, pieniądze, owady, minerały lub okazy paleontologiczne, plamy na ubraniu lub dywanie, jednym słowem wszystko, do czego można przyłożyć mikroskop.

Jest to również skuteczne narzędzie dla weterynarzy, którzy mogą wykorzystać mikroskop DELTA Optical Smart do obserwacji pasożytów w sierści, stanu sierści, skóry, zapalenia mieszków włosowych itp. a także w trakcie badania mogą na ekranie komputera przedstawić właścicielowi pupila przyczynę choroby lub jej skutki.

Mikroskop można również wykorzystać do obserwacji kapilar (kapilaroskopia), należy jedynie skórkę nad paznokciem posmarować olejkiem immersyjnym. Metodę tę wykorzystuje się m.in. do oceny mikrokrążenia i wykrywania różnych chorób.

DELTA Optical Smart jest wykorzystywany również przez konserwatorów zabytków, rzeźb, obrazów, tkanin itp. do obserwacji stanu powierzchni i jej rejestracji.
Możliwość wstawienia bieżącej daty i czasu rejestracji (automatycznie) do rejestrowanego obrazu jest bardzo przydatne w fachowej dokumentacji.

Ze względu na wysoką jakość uzyskiwanego obrazu i bogatej gamy regulacji parametrów obrazu mikroskop DELTA Optical Smart jest stosowany nie tylko w pracowniach szkolnych i przez osoby indywidualne ale również przez badawcze instytuty naukowe oraz uczelnie wyższe.

Może być szczególnie przydatny do kontroli jakości lutów na płytach drukowanych i analizy wyrobów precyzyjnych, badania różnych powierzchni roboczych lub wyrobów, a także jako pomocne narzędzie do czytania dla osób słabo widzących. Można kopiować klatki starych filmów np. 8 oraz super 8 (przykład poniżej), ostrość będzie zależała od jakości materiału wyjściowego.

Dane techniczne:
oświetlenie: 8x LED
światło wzbudzające: białe z regulacją jasności
sensor: 1/4" CMOS
rozdzielczość obrazu: maksymalnie 2MP
kolor: 24 bit RGB
zakres ostrości: manualna regulacja od 10 mm do nieskończoności
zakres powiększenia: 10x-250x
format Video: AVI
format obrazów statycznych: JPG lub BMP
balans koloru: automatyczny
interfejs PC: USB 2.0
długość przewodu USB: 1,9 m
system operacyjny: 32-bit MS Windows XP / Vista, Windows 7
zasilanie: 5V z portu USB
oprogramowanie: Delta Optical Smart Analysis 1.0
wymiary kamery: 35x35x120
waga: 105 g
Gwarancja: 2 lata
Wyposażenie:
płyta CD z polskojęzycznym oprogramowaniem
podstawka do "parkowania" mikroskopu
teleskopowy statyw trójnożny z regulacją wysokości
mocowanie do statywu 1/4"
pokrowiec na mikroskopCzy ktoś zna fora internetowe (może podać ich adresy), które mają "silnie" rozwinięte działy o mikroskopii i fotografii mikroskopowej ???
2011.08.28 12:43 #190401
Zmień/Popraw · Usuń
Bogusław Mazurek (bogdan) na forum od lipca 2004, wypowiedź #2567


2011.08.28 20:20 #190416
Zmień/Popraw · Usuń
Piotr Perz (pimpek) na forum od sierpnia 2002, wypowiedź #6665
TAK, uzywalem. W polaczeniu ze statywem nadaje sie nawet do robienia preparatow.
2012.01.26 10:03 #196427
Zmień/Popraw · Usuń
Bogusław Mazurek (bogdan) na forum od lipca 2004, wypowiedź #2818
Niedawno dostałem e-maila z poniższym pytaniem, ale jako, że jeszcze nie jestem posiadaczem mikroskop'ku tego typu, to nie umiem odpowiedzieć.
Może ktoś coś jeszcze napisze o praktycznych doświadczeniach z jego korzystania?

...Na Bio-forum.pl znalazlem Pana posta w którym pytał o opinie na temat mikroskopu usb (konkretnie delta optical) jako że rozważał Pan zakup tego typu mikroskopu. Jako że ja też się zastanawiam nad zakupem tego typu mikroskopu (do obserwacji roślin, minerałów, i ogólnie świata niewidzianego gołym okiem) a nie znalazłem zbyt wielu opinii na ten temat w internecie stąd piszę do Pana, być może już jest Pan użytkownikiem takiego mikroskopu i może zechce się podzielić wiedzą jak się takowy sprzęt sprawuje w akcji. ( Tak na marginesie wyglądający jak zabawka, trudno mi uwierzyć że powiększenie 200x czy 400x może mieć użytkowy charakter, wygląda mi bardziej na zabieg marketingowy)..."
2012.08.02 23:59 #201531
Zmień/Popraw · Usuń
Katarzyna Markowska (chocofun) na forum od sierpnia 2012, wypowiedź #1
chcialam zapytac o mikroskop cyfrowy na usb, bo chcialam kupic na prezent urodzinowy synowi pierwszy mikrosop. pojawily sie w lidlu takie, firmy bresser, za 140zl. takze chcialabym poznac opinie:)

Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: