Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Nowa czarka - TRAGEDIA
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Sarcoscypha - Czarka (szkarłatna, austriacka, jurajska) «
i

#6517
od sierpnia 2002

2011.04.20 17:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Moi drodzy,

linkuję Wam publikację z opisem nowej Sarcoscypha: http://www.mikologia.pl/PDF/Sarcoscypha%20ololosokwaniensis,%20Tibuhwa%202011.pdf

i chciałem się w kilku słowach wypowiedzieć na ten temat. Jestem pod potężnym wrażeniem, jak można zepsuć taką publikację. Właściwie należy porządnie się zastanowić, czy ta kolekcja na pewno reprezentuje nowy gatunek.

O tym, jak bardzo cechy żywych komórek są ważne przy Ascomycetes staram się mówić zawsze, wszędzie i wszystkim od lat. Sarcoscypha nie jest tu wyjątkiem albo może nawet jest bardzo dobrym przykładem tego, że badanie cech żywych zarodników pomaga.

Autor publikacji jednak już w "MATERIALS AND METHODS" pisze, iż cyt.: "Microscopic observations were made in Ammonia-Congo red solution (TCI DEUTSCHLAND GmbH GERMANY), after a short pretreatment in 10% Ammonium solution.".
Czy autor wie, że zabił komórki (i zarodniki) w ten sposób?? Otóż chyba nie, gdyż dalej pisze, cyt.: "Microscopic features of the Asci, Ascospore lipid bodies (guttules), mucilaginous envelop in a living spore and paraphyses pictures were taken using a digital camera" - czyli chyba sądził, że zarodniki żyją?
Do tego na końcu, w "Conclusions" czytamy, cyt.: "With the description of this new species it is obvious that “Vital taxonomy” remains a strong tool in delimiting Sarcoscypha species using living material." - i co z tym zrobić? Ręce opadają.

Opis tego nowego gatunku jest koszmarny. Nie dowiadujemy się NIC o przekroju, gdyż czytamy, że, cyt.: "Context very thin and reddish". Nic o subhymenium, ectal excipulum, medulla..... może są to pojęcia obce autorowi?
UWAGA - mimo, iż jest to ważna cecha diagnostyczna próżno w opisie szukać czegoś o włoskach. Jeśli chodzi o wypełnienie zarodników to wiemy już, że układ kropelek w żywych zarodnikach w tym rodzaju jest bardzo ważny. Tutaj mamy informację, iż, zarodniki są cyt.: "elliptical with two big oil droplet" - ale to jest opis martwych zarodników! Dodatkowo poraża profesjonalizm w opisie wypełnienia parafiz, cyt.: "Paraphyses cylindrical widening toward the apex filled irregularly with pigments and droplets".
Ciekawa jest informacja o tym, że w workach brak jest wieczka. Może to wskazywać na to, że były badane młode, zbyt młode owocniki co całkowicie zmienia całą kwestię, np. tak akcentowane przez autora wymiary zarodników i rozmiar owocników.

Zdjęcia OCZYWIŚCIE pokazują martwe zarodniki (i worki i parafizy)....... i nic więcej. Nie ma na przykład przekroju. No tak, może w/g autora to wystarczy?

Autor nie zadał sobie też KOMPLETNIE trudu aby sprawdzić, gdzie występują inne gatunki w tym rodzaju. Dowiadujemy się na przykład, że Sarcoscypha coccinea cyt.: "is only found in the New World, Central America and the Caribbean, east and Midwest North America, but not in the far west". OOOO, czyli w Polsce ten gatunek nie występuje. Nie wiem, jak ten autor czytał źródła, gdyż w "References" podaje "Baral HO (2004). Host specificity, plant communities. The European and North-American species of Sarcoscypha. http://www.gbimycology.de/HostedSites/Baral/Sarcoscypha.htm. Retrieved 2010-08-22." - a tam jest jak byk podane "Europe". No.... ale może autora usprawiedliwia to, że nawet linka nie potrafił zacytować?

Jestem pod dużym wrażeniem, może nawet w szoku. Sądzę, że KAŻDY z nas przedstawiłby lepszy opis nowego dla nauki gatunku, zwrócił by uwagę na więcej cech. No i na pewno zrobiłby lepszy klucz, bo przydatność tego jest wielce wątpliwa.

Nie chce mi się bardziej wgłębiać w tę parodię publikacji....

pozdrawiam
Piotrek
i

#6518
od sierpnia 2002

2011.04.20 17:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Widzę też, że dla autora chyba ważniejsze było napisanie czegokolwiek (może miał to jako pracę domową?) niż dbałość o COKOLWIEK, łącznie z opisanie nowego gatunku w zgodnie z Code.
IndexFungorum podaje przy tym gatunku, iż, cyt.: "Nomenclatural comment: Nom. inval., Art. 36.1"
i

#6519
od sierpnia 2002

2011.04.20 17:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
I żeby było jasne: nie miałbym NIC przeciwko temu, żeby autor opisał nowy gatunek z materiału zielnikowego, jeśli zrobiłby to porządnie i dokładnie, zwracając uwagę na cechy morfologiczne całego owocnika i akcentując te, które odróżniają nowy gatunek od pozostałych.
Można, oczywiście, że można opisać nowy gatunek z materiału zielnikowego - ale to tutaj, to jest katastrofa.
i

#1499
od września 2006

2011.04.20 18:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)
...i co się później dziwić, że trzeba by było wypożyczyć i przepadać typy aby z czystym sumieniem opublikować nowy gatunek, lub nawet oznaczyć swoją kolekcję - skoro gatunki są czasami tak 'świetnie' opisane. I to w takim stosunkowo mało licznym rodzaju.
i

#1790
od maja 2002

2011.04.20 18:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Cóż, rzeczywiście dość radosna twórczość :-)
Gatunek jest nieważnie opublikowany ponieważ brak łacińskiej diagnozy.
Szczęśliwie holotyp jest zdeponowany w zielniku w Uppsali (UPS, Szwecja) więc z powodzeniem można wypożyczyć i sprawę wyjaśnić...

#507
od września 2004

hmmm, mikologia rdzennie afrykańska, z nielicznymi chwalebnymi wyjątkami, do najlepszych nie należy ...
a i czasopismo jakieś dziwne takie ...
choć przyznać muszę że mi osobiście w wiodącym mikologicznym czasopiśmie niemieckim też swego czasu przy składaniu tekstu wycięli łacińską diagnozę - szczęśliwie zauważyłem w korekcie

#2513
od lipca 2004

2011.04.21 04:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
"With the description of this new species it is obvious that “Vital taxonomy” remains a strong tool in delimiting Sarcoscypha species using living material
Bo to jest tzw. badanie na żywym-nieżywym materiale ;-)

#2514
od lipca 2004

2011.04.21 05:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Trzeba przyznać, że sama nazwa gatunkowa tchnie lokalnym patriotyzmem, co osobiście lubię :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Sarcoscypha - Czarka (szkarłatna, austriacka, jurajska) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji