Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Brązowe Hygrocybe z parku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 lipiec «
i

#1998
od września 2004

Znalezione 3 lipca w parku przy klasztorze.
Tylko dwa "wyrośnięte" owocniki (trudno mówić o wyrośniętych owocnikach, jeśli nie mają nawet centymetra średnicy kapelusza), reszta malizna.
Rosły w miejscu po bieżni do skoku w dal (tam gdzie Humaria, o których pisałem wcześniej), na piaszczystym podłożu, w mchu. W pobliżu graby, grusza, klon, robinia akacjowa, bez czarny, kasztanowiec.

Kapelusz brązowy, trzonek nieco jaśniejszy, jakby szklisty, blaszki białawe. Kapelusz raczej nie był lepki, trzonek może trochę, ale mam wątpliwości, bo było trochę sucho.
Teraz zapowiada się jakiś deszcz, może wyrosną nowe owocniki, to sprwdzę dokładnie.


Na razie tyle...

Hygrocybe nitrata jest większa i powinna mieć charakterystyczny zapach, mogą to być młode owocniki tego gatunku, ale wątpię.

Hygrocybe ingrata też jest raczej większa, a młode owocniki powinny mieć dużo jaśniejsze zabarwienie, robią się ciemne z wiekiem, wg mnie odpada.

Hygrocybe ovina też odpada, bo powinna być bardziej masywna i z ciemnymi blaszkami.

Jest jeszcze Hygrocybe irrigata, która pasuje rozmiarami (kapelusz 1-5 cm) i kolorem, zostaje jeszcze tylko kwestia lepkości kapelusza i trzonu. Niektórzy autorzy rozdzielają gautnek na dwa - H. unguinosa o bardziej lepkim kapeluszu i H. irrigata o kapeluszu mniej lepkim (mam nadzieję, że nic tu nie pomieszałem).
No i ja bym obstawiał ten właśnie gautnek, zobaczymy, co powie mikroskop... ;-))

#99
od lutego 2006

2006.07.22 15:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Andreas Gminder
Czesc Sebastian,

nie jest Hygrocybe!
Uwazam za Inocybe, prawda ...

Andreas
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 lipiec «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji