Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Polskie Towarzystwo Mykologiczne
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2012 « Archiwum 2012 styczeń «

#9126
od maja 2003

2011.11.10 10:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Powstaje Polskie Towarzystwo Mykologiczne. Trwają prace rejestracyjne.

Jakie są Wasze oczekiwania? Jak wyobrażacie sobie działalność takiego Towarzystwa?

#2700
od lipca 2004

2011.11.10 11:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Jako drobne uzupełnienie do wątku:
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,10588270,_My__czy__mi___Spor_o_nazwe_towarzystwa_grzybofilnego.html

(wypowiedź edytowana przez bogdan 10.listopada.2011)

#9127
od maja 2003

2011.11.10 11:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
A wyobrażenia i oczekiwania?? :-))

Tak, sprawa pierwszej sylaby była przez jakiś czas kluczowa :-))
Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk zdecydowała, że jedyną poprawną formą jest mykologia (i co pewnie za tym idzie - mykoryza, itd....

#2959
od maja 2009

2011.11.10 11:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Gratulować pomysłu organizatorom:-)

W artykule przytoczonym przez Bogdana jest wzmianka o odbytym już posiedzeniu. Cóż z tego, że otwarte??? Chętnie bym posłuchał, ale nie stać mnie czasowo, aby jechać do Łodzi na kilka dni:-(

Moje zatem oczekiwanie:
- transmisja w necie, może być przesył strumieniowy na żywo
- albo retransmisja, na pewno znalazłbym wolną chwilę żeby posłuchać co na temat grzybów, mają do powiedzenia nasi Specjaliści.

Podejrzewam, że nie tylko ja byłbym zainteresowany taką formą uczestnictwa w obradach czy też wykładach organizowanych przez to Towarzystwo.
A tak na dobrą sprawę, to myślę, że nie jest to aż tak kosztowna forma rozpowszechniania wiedzy, w obecnych realiach(czasach).

Rozumiem, że główna siedziba będzie w Łodzi, to może u mnie chociaż jakaś placówka regionalna?
Np. Podlaski Oddział PTM:-)
Rozmarzyłem się:-)))- ale fajnie by było:-)

#9128
od maja 2003

2011.11.10 12:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Konferencja już była
Zawiadamiałam o niej kiedyś :-)
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/396805.html

Siedziba będzie na Uniwersytecie Warszawskim.
Informacje wszelkie - w tym przede wszystkim statut będę dostępne, jak zostanie przygotowana strona. Obecnie trwa procedura rejestracyjna i trochę to potrwa.

Ciekawa jestem, jakie są nasze wyobrażenia o działalności takiego Towarzystwa.

#82
od marca 2010

Widzę dwie duże potencjalne korzyści w istnieniu takiego towarzystwa:
1. Można wykorzystać siatkę grzybiarzy-amatorów w zbieraniu danych i materiału do prac prowadzonych przez zawodowców (czyli coś takiego jak GREJ tylko na więszą skalę i dotyczącego nie tyle gzybów rzadkich co po prostu grup obecnie przez kogoś intensywnie badanych)
2. Może to też działać w drugą stronę - amatorom często brakuje informacji kto czym si zajmuje i komu warto a komu nie zawracać głowę w sprawach własnych zbiorów.

#2701
od lipca 2004

2011.11.10 14:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Temat na pewno się rozkręci, ponieważ jest niezwykle ważki i silnie interesujący znaczną część uczestników tego i innych forów grzybowych :-)

Pamiętam jak "płakaliśmy" tu na forum, już w 2004 czy też piątym roku o potrzebie powstania takiego Towarzystwa w którego działalność mogliby się aktywnie włączyć amatorzy. Jak zazdrościliśmy np. Czechom i Słowakom, którzy takie, chyba nawet strice amatorskie towarzystwa posiadają?

Dotychczas istniała Sekcja Mikologiczna w ramach struktur Polskiego Towarzystwa Botanicznego.
Nie wiem jak było z liczebnością tej sekcji, jak było z członkostwem mykologów-amatorów?
Moja ocena (czy raczej przemyślenia) są bardzo subiektywne i niepoparte jakąś konkretną wiedzą na ten temat, więc proszę mieć na to wzgląd ;-)

Wydaje mi się, że rzeczona Sekcja Mikologiczna PTB była może nie tyle zbyt "hermetyczna", co zawężona raczej do mykologów profesjonalnych czy też mykologów profesjonalistów. Sekcja, wg mnie tak jakby nie chciała, nie potrzebowała, nie potrafiła w swoje szeregi przyciągnąć szerszego grona amatorów. Skorzystać z ich potencjału, z ich pasji.
Ze statutu PTB:
http://pbsociety.org.pl/default/PL/ptb_n.php?id=10
...Członkiem zwyczajnym Towarzystwa może być każda pełnoletnia osoba wykazująca się dorobkiem naukowym z zakresu botaniki i nauk pokrewnych lub przyczyniająca się do upowszechniania tych nauk...

Dla mnie osobiście takim nieformalnym stowarzyszeniem prawie od początku było Bio-forum, w szczególności po tym jak powstał GREJ. Oczywiście doceniam i szanuję poziom innych grzybowych forów jak i zaangażowanie ich uczestników (zresztą często się to przeplata), jednak taki powiedzmy po części naukowy charakter mi bardzo odpowiadał i odpowiada, ale to już indywidualny zakres zainteresowań każdego "grzybofisia-grzyboluba" amatora.

Co do samego zakresu działalności PTM.
Osobiście nie bardzo wiem do jak szerokiego spektrum członków Towarzystwo powinno dążyć???

1. Towarzystwo bardzo szeroko otwarte na społeczeństwo np. typu PTTK (w ilości siła), otwarte praktycznie na każdego interesującego się w dowolny sposób grzybami. Wg mnie nie ma raczej takiej potrzeby, bo nasze trzy dominujące i dobrze prosperujące fora grzybowe taką rolę jak najbardziej spełniają.

2. Towarzystwo zrzeszające członków, którzy "na poważniej" traktują swoje hobby, pasję. Np. dokumentują swoje znaleziska, starają się na różne sposoby dociec oznaczenia danego grzyba, "publikują" swoje znaleziska np. chociażby poprzez GREJ, zbierają informacje o mikoflorze (czy też teraz mykoflorze?) swoich okolic lub interesujących ich środowisk itd.
Taki charakter towarzystwa chyba najbardziej mi podchodzi.

3. Towarzystwo ma bardzo zawężony charakter (vide Polskie Towarzystwo Botaniczne). Ale w moim pojęciu raczej nie tak bym widział przyszłe PTMyk., bo raczej jego wynikiem byłoby raczej jedynie "oderwanie się" od PTBot.

Byłoby bardzo wskazane (wg mnie) aby miarę szeroka rzesza zainteresowanych amatorów miała dostęp do jakiegoś stenogramu, nagrania czy choćby abstraktu z łódzkiej konferencji.
Przydałby nam się taki ogląd na to jak widzą Towarzystwo członkowie założyciele (jego zakres działania, członkostwo, itd), jakie są kwestie problematyczne, sporne, niewyjaśnione, po prostu jakie kierunki rozwoju i zakresu działania prezentowali publicznie uczestnicy Konferencji (myślę o takich najbardziej merytorycznych referatach i wypowiedziach), nie będę już nawet o dyskusje kuluarowe, które zapewne były ciekawe i gorące ;-)))
i

#6733
od sierpnia 2002

2011.11.10 15:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Może odpowiem na kilka spraw, które zostały poruszone wyżej.

Temat nazwy, czyli "mik" czy "myk" został zamknięty przez Radę Język Polskiego, i choć latami jeszcze może trwać dyskusja "w środowisku:, to z punktu widzenia przepisów problem już nie istnieje.

Powstające Polskie Towarzystwo Mykologiczne (w skrócie PTMyk) jest niezależne od PTB i Sekcjy Mykologicznej PTB.

Członkiem PTMyk może być każda osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych, zarówno mykolog jak i osoba bez wykształcenia w tym kierunku. Nie musi się ona wykazać żadnym dorobkiem naukowym, może to być każdy mykolog-amator, każdy miłośnik czy fascynat grzybów. Dla PTMyk osoba, która ma doskonałe rozeznanie w podgrzybkach powiatu Mysiogórskiego jest również bardzo ważna.

W Łodzi odbyła się 3. dniowa konferencja podczas której było wiele prezentacji ustnych i posterowych. Wszystkie abstrakty zostały zebrane w wydawnictwie konferencyjnym, ale nie sądzę, żeby był jakiś problem z umieszczeniem PDF na stronach PTMyk a następnie zalinkowaniu tego na bio-forum.
PODCZAS tej konferencji odbył się zjazd założycielski, na którym nie było poruszane nic, poza prawnymi aspektami, wyborem zarządu, podpisaniem deklaracji rejestracyjnej do sądu itd..... Strumień video z tego zjazdy byłby raczej nudny dla zdecydowanej większości - tak sądzę.

Oczywiście PTMyk może zakładać Oddziały i Sekcje. Mogą to być twory regionalne (np. Oddział Podlaskie) lub tematyczne (np. Sekcja Amanita). Zarówno Sekcja jak i Oddział muzą się składać z min. 15 członków. Właśnie taki podział umożliwi dotarcie do każdego zainteresowanego w jakikolwiek sposób grzybami i umożliwi lokalnym strukturom dokładać cegiełki do poznania mykobioty PL.

Przykładowym działaniem PTMyk może być np. kartowanie pojawu owocników danego gatunku (a może i rodzaju). Łatwo sobie wyobrazić, że zostaje z odpowiednim wyprzedzeniem ogłoszone, że w dniach takich-a-takich PTMyk prosi wszystkich, aby notowali stanowiska grzyba RODZAJ-GATUNEK.
Otwarty będzie na stronach WWW formularz, gdzie będą zbierane raporty a następnie zostanie opracowana mapa rozmieszczenia. Jeśli to będzie weekendowa, ogólnopolska, skoordynowana akcja zawężona do konkretnego gatunku - jest szansa na to, że powstanie z tego bardzo ładny obraz rozmieszczenia. Uważam, że skoro będzie to praca wszystkich członków/sympatyków, jeśli być może opracowanie wyników zostanie wsparte grantem (czyli pieniądze na to będą publiczne) - to i wyniki powinny być publicznie dostępne.

Jestem sobie w stanie wyobrazić np. działalność polegająca np. na zbieraniu przez 1 rok owocników żółciaka siarkowego z całej Polski z różnych substratów - bo akurat udało się znaleźć finansowanie badań molekularnych mających na celu stwierdzić, czy jest to gatunek zbiorowy.

Jestem w stanie wyobrazić sobie warszawską bibliotekę PTMyk, gdzie każdy członek może przyjechać i szukać potrzebnych informacji.

Jestem w stanie wyobrazić sobie index polskich mykologów, aby każdemu łatwiej było trafić do specjalisty z danej grupy.

....... i jestem w stanie wyobrazić sobie, że wiele postulatów, jakie się tutaj pojawią w odpowiedzi na Ani pytanie może być wziętych pod uwagę, bo właśnie powstaje Towarzystwo, którego siła będzie się opierała na danych z terenu - a dane z terenu, nie ma bata - dostarczają właśnie tacy szaleńcy jak my.

Pimpek
i

#6734
od sierpnia 2002

2011.11.10 16:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Uważam, że Oddziały Regionalne lub Sekcje Tematyczne mogą w różnych regionach Polski organizować otwarte spotkania, szkolenia, imprezy i zjazdy, na które będą również zapraszani zawodowi specjaliści.

Nie widzę przeszkód, aby dzięki międzynarodowej współpracy za kilka lat ściągnąć do Polski jedną z cyklicznych zagranicznych imprez mykologicznych i żeby odbyła się ona u nas, pod patronatem PTMyk

Nie widzę przeciwwskazań, aby wreszcie Oddziały wydawały własne wydawnictwa, które może nawet będą częściowo finansowane z centrali.

Wydawajmy kalendarze, pocztówki, albumy, przewodniki terenowe, monografie - wszystko przy współudziale PTMyk.

Możliwe jest WSZYSTKO, ale musimy się wziąć do dzieła, bo do wszystkich innych mamy kilkadziesiąt lat opóźnienia :(
i

#1524
od listopada 2006

Wyobrażenia i oczekiwania;-)

Oto pierwsze z nich:-)

PTMyk jest organizacją, która ma realny wpływ na tworzenie i ochronę siedlisk rzadkich grzybów, zanim niektóre z nich zostaną przekształcone lub całkowicie zdążą zniknąć z powierzchni Polski.
Działania, które wykonuje się przy pomocy programu Natura 2000, lecz w odniesieniu cennych siedlisk mykologicznych.
Teoretyczna strona działania w przybliżeniu wyglądałaby tak:
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/452968.html
i

#1525
od listopada 2006

Drugie z nich:-)

PTMyk angażuje się w działalność edukacyjną w promowaniu mykologii w Polsce.
Przykładowo wspiera trwałe oznakowanie ciekawych i rzadkich grzybów w siedliskach antropologicznych jakim jest muchomor szyszkowaty w Parku Sołackim https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/443879.html
i

#6738
od sierpnia 2002

2011.11.10 21:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Marcin - zakładaj koło terenowe w Bilczy, napisz projekt oznakowania siedlisk, przeprowadź wstępne oznakowanie, wystąp do PTMyk o analizę prawną i poproś o pomoc, żeby wszystko miało ręce i nogi i żeby Ci nikt nie zarzucił nielegalnego stawiania tabliczek a następnie wystąp o zrefinansowanie kosztów, które poniesiesz.

I to właśnie będzie "[...]wspiera trwałe oznakowanie ciekawych i rzadkich grzybów w siedliskach[...]"

PTMyk się nie zaangażuje - to ludzie muszą się zaangażować. PTMyk zaś na pewno będzie wspierać.

#561
od września 2004

A kto został przewodniczącym PTMyk? Przez ostatnie trzy tygodnie rozkoszowałem sie przyrodą sawanny zachodnioafrykańskiej (rewelacyjna!) i mam braki w sprawach krajowych ...
i

#1526
od listopada 2006

Piotr takimi przedsięwzięciami zajmują się nieco większe organizacje. Pomyślałem, że może utworzony PTMyk...
To jest dużo pracy jak na jedną osobę. Trzeba mierzyć siły na zamiary.
i

#6739
od sierpnia 2002

2011.11.11 06:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Grzybiorz - zbierz grupę. PTMyk będzie tak silny, jak ludzie wokół niego zrzeszeni, więc skoro zacząłeś temat......
Jakimi przedsięwzięciami zajmują się większe organizacje? Toż ja tylko piszę, jak zrobić to, o czym sam napisałeś?
Jeśli nadal będziemy wymagać czegoś od organizacji, nie widząc za nią stojących ludzi - to będzie tak jak jest.

NIE MA I NIE BĘDZIE, że PTMyk coś zrobi. On ma być silny naszą siłą a my silni z jego wsparciem. Toż to nie Polskie Towarzystwo Ornitologiczne liczy ptaki - to robią setki zwykłych ludzi. I każdy z nich wierzy i WIE, że jedna osoba jest w stanie zmienić świat.

Marcin P. - przewodniczącym została dr Marta Wrzosek.

#2703
od lipca 2004

2011.11.11 11:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
No tak, nie ma już żadnej miko- czy mykoflory, a jest tylko i wyłącznie mykobiota. Tak mi jakoś "poleciało z rozpędu" i "z niedowładu szarych komórek" ;-)

...Wszystkie abstrakty zostały zebrane w wydawnictwie konferencyjnym, ale nie sądzę, żeby był jakiś problem z umieszczeniem PDF na stronach PTMyk a następnie zalinkowaniu tego na bio-forum. ...
Myślę, że bardzo wskazane i wiele osób chętnie się by z takimi abstraktami zapoznało.
Zresztą wyznaję zasadę, że im więcej znasz opinii czy wypowiedzi (bez względu na ich pozytywny czy negatywny charakter) tym masz możliwość rzetelniejszego i dojrzalszego wyrobienia sobie własnego poglądu czy oceny ;-)


-------------------------------------------------------------------------------
Poruszę jeszcze kwestię, o której wspomniał Pimpek i która wydaje mi się niezwykle istotna "w sile, znaczeniu i rozwoju" PTMyk.
... Dla PTMyk osoba, która ma doskonałe rozeznanie w podgrzybkach powiatu Mysiogórskiego jest również bardzo ważna...
i
... bo właśnie powstaje Towarzystwo, którego siła będzie się opierała na danych z terenu - a dane z terenu, nie ma bata - dostarczają właśnie tacy szaleńcy jak my...

Różni regionaliści (i nie tylko) mają swoje tzw. "małe ojczyzny".
http://tnn.pl/pm,1558.html
Niech więc powstające PTMyk będzie także sumą takich naszych "małych grzybowych ojczyzn".
Właściwie, tak jest cały czas, ale chciałbym to podkreślić po lekturze pewnej recenzji poczynionej przez Panią dr Martę Wrzosek, cóż starałem się coś dowiedzieć o osobie i dorobku osoby, która będzie przewodniczyć PTMyk. ;-)
Nie chodzi mi o cały artykuł, ale o trzy niezwykle istotne stwierdzenia:
"...To Międzyrzec – obszar badań Eichlera. Mapki te uświadamiają, jak niezwykle owocne może być skupienie się na małym obszarze i zachęcają do tego, by odszukać dziś gatunki przez niego zanotowane...
...ale również wnikliwości badań. Eichler w samym niewielkim okręgu Mielnickim wyróżnił ponad 700 gatunków grzybów, a autorka podobną liczbę gatunków odnalazła w ciągu całej swej działalności na terenie całej Lubelszczyzny...
...a. Mikolodzy, którzy grzybobrania cenią bardziej niż prace laboratoryjne, nie muszą się wstydzić rzekomej anachroniczności. Ewidencja rzadkich gatunków, pogłębione analizy ekologiczne zawsze będą cenione i znajdą wdzięcznych czytelników.."

http://www.ib-pan.krakow.pl/pubs-pdf/Wiadomosci%20Botaniczne/2006/Wb50-12_s31-122.pdf

Wg mnie m.in. tędy droga i siła PTMyk. :-)))
i

#6741
od sierpnia 2002

2011.11.11 16:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Bogdan, nie było na konferencji publicznych wypowiedzi na temat PTMyk. Wszystkie prezentacje ustne czy postery tyczyły jakiś aspektów mykologii, omawiały jakiegoś grzybka, temat, zastosowanie, ośrodek naukowy..... to było na konferencji, gdzie zakres był od zaprezentowania pojedynczego gatunku, poprzez umówieni zastosowania grzybów do oczyszczania ścieków z toksycznych substancji. I te abstrakty to 1-stronicowe streszczenia tych wszystkich wystąpień.

#2705
od lipca 2004

2011.11.11 20:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
To wszystko jasne, bo myślałem, że gro oficjalnej tematyki konferencji dotyczyła powstającego Towarzystwa.
Cóż, całość interesujących np. mnie, rozmów i dyskusji odbywała się w międzyczasie czyli w kuluarach ;-)
i

#1529
od listopada 2006

Wpisując w wyszukiwarkę temat konferencji:

"Polskie tradycje użytkowania grzybów oraz ich ochrony wkładem do europejskiego dziedzictwa kultury"

znajdziemy pdf-a ze szczegółowym programem
i

#1530
od listopada 2006

Już w pierwszym dniu był poruszony interesujący temat o którym pisałem w wątku:

David Minter Fungal Conservation - a political issue
i

#1531
od listopada 2006

Oto cały program konferencji:
==========================================================================
Sekcja Mikologiczna Polskiego Towarzystwa Botanicznego
Zakład Mikologii Uniwersytetu Łódzkiego


zapraszają na konferencję naukową pod auspicjami European Mycological Association


Polskie tradycje użytkowania grzybów oraz ich ochrony
wkładem do europejskiego dziedzictwa kultury


Łódź, 3-5 listopada 2011Program konferencji obejmuje część plenarną poświęconą wykorzystaniu i ochronie grzybów na świecie i w Polsce oraz pięć sesji referatowych i jedną posterową. Wszystkie sesje odbywać się będą w budynku D BiOŚ. Sesję plenarną rozpoczną dwa wykłady anglojęzyczne gości zagranicznych: przewodniczącego European Mycological Association – dr. Davida Mintera (Wielka Brytania) i dr. Stephanosa Diamandisa (Grecja)i dwa wykłady polskojęzyczne: prof. Andrzeja Grzywacza (SGGW, Warszawa) i p. Piotra Perza. W ramach sesji posterowej planowany jest konkurs na najlepszy poster przygotowany przez Doktorantów. Pierwszy dzień obrad zakończymy zwiedzaniem zabytków Łodzi (wycieczka autokarowa), natomiast na piątkowy wieczór zaplanowaliśmy spotkanie kameralne i wspólną kolację (dla osób, które opłaciły wpisowe).

Konferencji współtowarzyszyć będzie mini-wystawa wyrobów i gadżetów związanych z grzybami, np. naczyń, haftowanych serwet, dziadków do orzechów, przetworów, itp. Serdecznie zapraszamy Państwa do przyniesienia i zaprezentowania podczas konferencji swoich kolekcji lub choćby pojedynczych eksponatów.

3 listopada, czwartek


8 00 – 11 30 – rejestracja uczestników
12 00 – 12 45 – otwarcie konferencji
12 45 – 13 00 – przerwa kawowa
13 00 – 15 00 – sesja plenarna, prowadzący Maria Rudawska
13 00 – 13 30 – David Minter Fungal Conservation – a political issue
13 30 – 14 00 – Stephanos Diamandis Mushroom richness in Greece, culinary, tradition,legislation and outlook for the future
14 00 – 14 30 – Andrzej Grzywacz Zarządzanie zbiorami grzybów leśnych w Polsce – dawniej i dziś
14 30 – 15 00 – Piotr Perz Fascynujący świat Ascomycota
15 00 – 16 00 – przerwa obiadowa
16 30 – 16 50 – Tomasz Ziółkowski (Precoptic Co.) Mikroskopy NIKON – nowości 2011
17 00 – 18 00 – sesja referatowa I
prowadzący Maria Lisiewska i Jerzy Falandysz

17 00- 17 20 – Maria Dynowska, Elżbieta Ejdys, Anna Biedunkiewicz, Ewa Sucharzewska, Dariusz Kubiak Wkład badań Katedry Mikologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w poszerzenie wiedzy z zakresu mikologii medycznej
17 20 – 17 40 – Wiesław Mułenko, Monika Kozłowska, Agata Wołczańska Działalność naukowa pracowników Zakładu Botaniki i Mykologii UMCS wkładem do rozwoju mykologii w Polsce
17 40 – 18 00 – Maria Ławrynowicz Trufle w Polsce – problemy taksonomii i użytkowanie
19 00 – zwiedzanie Łodzi

4 listopada, piątek


9 00 – 11 00 – sesja referatowa II
prowadzący Wiesław Mułenko i Anna Drozdowicz

9 00 – 9 20 – Zbigiew Sierota, Anna Żółciak, Monika Małecka Phlebiopsis gigantea – 40 lat w ochronie polskich lasów przed hubą korzeni
9 20 – 9 40 – Tomasz Leski, Maria Rudawska Historia i stan obecny badań nad
grzybami mikoryzowymi drzewia w Polsce

9 40 – 10 00 – Izabela Kałucka Rodzaj Hebeloma (Fr.) P. Kummer w Polsce: obecny stan wiedzy o bogactwie gatunkowym, rozmieszczeniu i ekologii
10 00 – 10 20 – Janusz Łuszczyński, Bożena Łuszczyńska, Agnieszka Sikora, Justyna Jaworska Nowe i rzadkie gatunki grzybów agarikoidalnych w ciepłolubnych murawach Wyżyny Małopolskiej
10 20 – 10 40 – Jolanta J. Adamczyk Zastosowanie metody sieci neuronowych
oraz indeksu IndVal w badaniach zbiorowisk macromycetes w różnych fitocenozach

10 40 – 11 00 – dyskusja
11 00 – 11 30 – przerwa kawowa
11 30 – 14 10 – sesja referatowa III
prowadzący Maria Dynowska i Marta Wrzosek

11 30 – 11 50 – Jerzy Falandysz Przegląd badań o występowaniu selenu w grzybach wyższych
11 50 – 12 10 – Kazimierz Kopczyński Immunomodulacyjne i przeciwnowotworowe
właściwości grzybów

12 10 – 12 30 – Krzysztof Grzywnowicz Etnomykologia górali karpackich
12 30 – 12 50 – Dorota Hilszczańska, Zbigniew Sierota Zagrożenia grzybowisk – atrakcja turystyczna vs. obiekt zbioru
12 50 – 13 10 – Maria Rudawska, Tomasz Leski Strategie służące rozwojowi i ochronie grzybów ektomikoryzowych i ektomikoryz
13 10 – 13 30 – Anna Kujawa Rozmieszczenie stanowisk grzybów zgromadzonych
przez amatorów w rejestrze gatunków grzybów rzadkich i chronionych

13 30 – 13 50 – Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska, Wiesław Mułenko
Grzyby mikroskopijne – zagrożenia i ochrona
13 50 – 14 10 – dyskusja
15 00 – 16 00 – przerwa obiadowa
16 30 – 18 30 – sesja posterowa, prowadzący Stefan Friedrich i Elżbieta Ejdys
Ustna prezentacja podczas sesji obejmuje tylko postery przygotowane przez Doktorantów.
1. Anna Bochynek Biota śluzowców Puszczy Niepołomickiej – wstępne wyniki badań
2. Anna Dryżałowska, Jerzy Falandysz Rtęć, kadm i ołów w podgrzybku złotawym
(Xerocomus chrysenteron)

3. Jerzy Falandysz, Anna K. Kojta, Grażyna Jarzyńska, Daniela Orzłowska,
Dorota Danisiewicz-Czupryńska Zdolności nagromadzania rtęci w owocnikach
przez płachetkę kołpakowatą (Rozites caperata)

4. Grzegorz Fiedorowicz Grzyby wielkoowocnikowe Olsztyna – gatunki chronione
i zagrożone

5. Filipowicz Antoni, Beata Hetman Grzyby występujące na nasionach fasoli zwykłej(Phaseolus vulgaris L.)
6. Stefan Friedrich Charakterystyka występowania muchomora szyszkowatego
Amanita strobiliformis (Paulet ex Vittad.) Bertillon w Szczecinie

7. Natalia Głowska, Anna Frymark-Szymkowiak, Barbara Kieliszewska-Rokicka
Macromycetes Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
w Bydgoszczy

8. Barbara Grzesiak Zjawisko briofilności grzybów występujących na torfowiskach Polski Środkowej
9. Marek Halama Entoloma albotomentosum (Agaricales, Basidiomycota), nowy dla Polski gatunek dzwonkówki
10. Grażyna Jarzyńska, Daria Wydmańska, Jerzy Falandysz Skład mineralny
borowika ceglastoporego (Boletus luridiformis)

11. Justyna Jaworska, Janusz Łuszczyński, Bożena Łuszczyńska, Agnieszka Sikora
Rzadkie i zagrożone gatunki macromycetes Okręgu Chęcińskiego
12. Bożena Kiziewicz, Anna Godlewska, Elżbieta Muszyoska, Bożenna Mazalska
Grzyby i organizmy grzybopodobne izolowane ze stawu kąpieliskowego
w dzielnicy Dojlidy w Białymstoku

13. Maria Kowalik Fyllosferowe mikobiota roślin oczek wodnych
14. Dagna Maculewicz, Ewa Moliszewska, Hanna Stępniewska Charakterystyka
wybranych dwujądrowych izolatów Rhizoctonia spp.

15. Kinga Mazurkiewicz-Zapałowicz, Zofia Sotek Grzyby fitopatogeniczne
dla Triglochin maritimum L. i Plantago maritima L. na łąkach solniskowych
wyspy Kępa Karsiborska (NW Poland)

16. Karolina Mroczkowska Śluzowce w Górach Świętokrzyskich – badania wstępne
17. Bożena Muszyńska, Katarzyna Sułkowska-Ziaja Analiza zawartości związków
indolowych w owocnikach i mycelium z kultur in vitro Calocera viscosa (Basidiomycota)

18. Małgorzata Nowak, Agata Szymańska, Agnieszka Uruska, Joanna Kaczmarek,
Małgorzata Jędryczka Stężenie alergennych zarodników grzybów z rodzaju
Cladosporium w Poznaniu na różnych wysokościach nad poziomem gruntu

19. Leszek B. Orlikowski, Aleksandra Trzewik, Magdalena Ptaszek, Teresa Orlikowska
Współzależność pomiędzy źródłem wody a występowaniem Phytophthora
citricola

20. Marcin Pietras, Maria Rudawska Zbiorowiska grzybów mikoryzowych
na sadzonkach drzew z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.) w warunkach
szkółki leśnej

21. Ewa Połeć Nowe i rzadkie w Polsce gatunki z rodzaju Ascochyta
22. Edward Ratuszniak Stanowiska poliporoidalnego grzyba Phellinus pini (Fr.)
A. Ames na Pomorzu Środkowym

23. Magdalena Rusiecka Epidemiologia dermatofitów izolowanych od pacjentów
z regionu łódzkiego

24. Agnieszka Salamaga Biota śluzowców Lasu Łagiewnickiego w Łodzi – wstępne
wyniki badań

25. Lidia Sas Paszt, Beata Sumorok, Sławomir Głuszek „Nowe technologie
dla ekologicznej uprawy roślin sadowniczych” projekt ukierunkowany
na ochronę środowiska glebowego i różnorodności grzybów symbiotycznych
w uprawach sadowniczych

26. Lidia Sas Paszt, Beata Sumorok, Edyta Derkowska, Edward Żurawiacz
Wpływ biostymulatorów na wzrost i zasiedlanie korzeni roślin truskawki przez
arbuskularne grzyby mikoryzowe – eksperyment w warunkach kontrolowanych

27. Zbigniew Sierota Grzyby i las
28. Agnieszka Sikora, Janusz Łuszczyński, Bożena Łuszczyńska, Justyna Jaworska
Uwagi taksonomiczne do krajowych gatunków z rodzaju Tulostoma
29. Robert Skórczewski, Wanda Woźniak Zawartość cezu 134+137 w borowiku
w latach 1995-2010 w północno-zachodniej Polsce

30. Małgorzata Stasińska Leccinum variicolor Watling (Boletaceae) w Polsce
31. Ewa Sucharzewska, Maria Dynowska, Anna Biedunkiewicz, Elżbieta Ejdys,
Dariusz Kubiak Różnorodność mikroskopijnych grzybów pasożytniczych
roślin miasta Olsztyna

32. Katarzyna Sułkowska-Ziaja, Bożena Muszyńska, Halina Ekiert Analiza chemiczna i badania biologiczne frakcji polisacharydowych z owocników i kultur in vitro Sarcodon imbricatus
33. Beata Sumorok Wystawy grzybów w Tucholi (2002-2009)
34. Dominika Ślusarczyk, Maria Ławrynowicz, Agnieszka Salamaga Stan poznania
wiedzy o Myxomycetes w Polsce Środkowej

35. Cezary Tkaczuk, Stanisław Bałazy, Tomasz Krzyczkowski, Rudolf Wegensteiner
Poszerzone badania nad różnorodnością grzybów-patogenów stawonogów
w Austrii i w Polsce

36. Wanda Woźniak, Krzysztof Łasiński, Tomasz Tchórzewski, Przemysław
Wąsala,Wojciech Wielgosz, Jolanta Stachowiak, Anna Kokocioska, Marian
Gapiński Charakterystyka Pleurotus erynii jako surowca przetwórczego
37. Anna Żółciak Rozkład pniaków liściastych przez Lentinula edodes
19 00 – spotkanie kameralne i wspólna kolacja

5 listopada, sobota


9 00 – 11 00 – sesja referatowa IV
prowadzący Zbigniew Sierota i Kinga Mazurkiewicz-Zapałowicz

9 00 – 9 20 – Joanna Ciszewska-Marciniak, Witold Irzykowski, Małgorzata Jędryczka, Jerzy Przyborowski, Elżbieta Zenkteler Gatunki i patotypy rdzy wierzby wiciowej oraz jej mieszańców międzygatunkowych i międzyrodzajowych z topolą(Salix x Populus)
9 20 – 9 40 – Monika Kozłowska, Agata Wołczańska,Wiesław Mułenko Rodzime i obce – wzajemne relacje między pasożytami i ich żywicielami
9 40 – 10 00 – Elżbieta Ejdys, Maria Dynowska, Anna Biedunkiewicz Wybrane właściwości grzybów drożdżopodobnych na tle ich różnorodności w powietrzu
wewnętrznym

10 00 – 10 20 – Aneta Sulborska, Elżbieta Weryszko-Chmielewska, Idalia Kasprzyk,
Anna Podleśna, Małgorzata Jędryczka Zarodniki Cladosporium w powietrzu na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w 2010 roku
10 20 – 10 40 – Anna Biedunkiewicz, Maria Dynowska, Elżbieta Ejdys, Ewa Sucharzewska, Dariusz Kubiak Rzadko notowane w Polsce grzyby z rodzaju Exophiala w wodzie wodociągowej
10 40 – 11 00 – dyskusja
11 00 – 11 30 – przerwa kawowa
11 30 – 12 45 – sesja referatowa V
prowadzący Małgorzata Jędryczka i Janusz Łuszczyński

11 30 – 11 50 – Marta Wrzosek, Julia Budziszewska, Mateusz Wilk, Monika Prasek
Jak szukać grzybów glebowych
11 50 – 12 10 – Lidia Sas Paszt, Beata Sumorok, Edyta Derkowska, Edward Żurawiacz Wpływ biostymulatorów na wzrost i zasiedlanie korzeni roślin truskawki przez arbuskularne grzyby mikoryzowe – eksperyment polowy
12 10 – 12 30 – Anna Drozdowicz Śluzowce w Polsce i na świecie – nie tylko
w badaniach naukowych

12 30 – 12 45 – dyskusja
13 00 – 14 20 – zebranie inaugurujące działalność Polskiego Towarzystwa
Mykologicznego

14 30 – 15 00 – zakończenie konferencji

#2706
od lipca 2004

2011.11.12 02:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
No tak, baaaaardzo szerokie spektrum prezentacji ustnych i posterowych z zakresu mykologii.

Pewnie część (jak dla mnie), czy też wszystkie z prezentacji mogłaby się znaleźć jako abstrakty na stronie PTMyk.
Jednak wiadomo, że abstrakt to taki "skwarek z obiadu" i czasami tylko zaostrza apetyt ;-)

Niby trochę nie w temacie, ale zapytam.
Czy z Waszych prywatnych rozmów z autorami macie wiedzę na temat czy konkretne prezentacje słowne będą dostępne w internecie w formie elektronicznej lub też jest planowane ich upublicznienie w formie drukowanej?
Np.
1. Andrzej Grzywacz Zarządzanie zbiorami grzybów leśnych w Polsce – dawniej i dziś
2. Piotr Perz Fascynujący świat Ascomycota

3. Wiesław Mułenko, Monika Kozłowska, Agata Wołczańska Działalność naukowa pracowników Zakładu Botaniki i Mykologii UMCS wkładem do rozwoju mykologii w Polsce
4. Maria Ławrynowicz Trufle w Polsce – problemy taksonomii i użytkowanie
5. Izabela Kałucka Rodzaj Hebeloma (Fr.) P. Kummer w Polsce: obecny stan wiedzy o bogactwie gatunkowym, rozmieszczeniu i ekologii
6. Janusz Łuszczyński, Bożena Łuszczyńska, Agnieszka Sikora, Justyna Jaworska Nowe i rzadkie gatunki grzybów agarikoidalnych w ciepłolubnych murawach Wyżyny Małopolskiej
7. Barbara Grzesiak Zjawisko briofilności grzybów występujących na torfowiskach Polski Środkowej
8. Marta Wrzosek, Julia Budziszewska, Mateusz Wilk, Monika Prasek
Jak szukać grzybów glebowych
9. Agnieszka Sikora, Janusz Łuszczyński, Bożena Łuszczyńska, Justyna Jaworska
Uwagi taksonomiczne do krajowych gatunków z rodzaju TulostomaNatomiast: Anna Kujawa Rozmieszczenie stanowisk grzybów zgromadzonych
przez amatorów w rejestrze gatunków grzybów rzadkich i chronionych zapewne jak zwykle, z czasem zostanie opublikowane w Przeglądzie Przyrodniczym
i

#6576
od stycznia 2007

Cieszy ogromnie wyrażony tu „popyt” (jeśli mogę to tak nazwać) na działalność w, dla i za pośrednictwem powstałego właśnie PTMyk :)

Propozycje i perspektywy działań jakie są tu wymieniane, budzą i moje zainteresowanie, bo bardzo chętnie włączałabym się w działania na rzecz badań. Wspomniane przez Piotrka Perza kartowanie przy udziale osób z obszaru całej Polski daje niezwykłe możliwości :-) Często praca pojedynczego badacza w takim temacie musiałaby siłą rzeczy trwać lata, a przy zaangażowaniu ochotników z różnych miejsc kraju otwiera się niezwykła możliwość pozyskiwania materiału do badań w danym sezonie ze sporej ilości miejsc, a gdy to pomnożyć przez kilka sezonów - tym bardziej. Już mamy przykłady takich działań, np. propozycje Piotra Perza do przekazywania danych o stanowiskach workowców, propozycje Błażeja Gierczyka do przekazywania danych o rodzajach Coprinus, Lepiota, propozycje Krzysztofa Biernackiego do uczestnictwa w badaniu zanieczyszczeń w określonych gatunkach grzybów jadalnych itp., itp. Ja też chętna jestem do włączania się do niektórych z takich badań, o ile tylko czas na to pozwala, bo chyba wszyscy wiedzą jak to jest z czasem, gdy trzeba go dzielić na pracę zawodową, dom i ulubione hobby :-)

Jednak ja ze swej strony chcę napisać o działalności Sekcji Mykologicznej PTB. Wyrażam nadzieję, że ten byt, jakim jest Sekcja Mykologiczna, będzie trwał nadal i będzie możliwość dalszego w nim uczestnictwa. Tu zaznaczyć muszę, że z racji dom – Gniezno, praca – Poznań, mam ogromne ułatwienie do korzystania z działalności Sekcji Mykologicznej PTB. A że każdy chętny mógłby się włączyć do tego niech zaświadczy to, że Ania Kujawa od 2008 r. informuje systematycznie o prelekcjach organizowanych przez Sekcję Mykologiczną PTB, a w szczególności przez kierującą nią p. profesor Annę Bujakiewicz. Od pierwszego spotkania w 2008 r., a była to prelekcja Ani Kujawy o mykobiocie Parku Krajobrazowego im. Dezyderego Chłapowskiego, gdy tylko mogę uczestniczę w spotkaniach i słucham prelekcji. Miałam dzięki temu niepowtarzalną możliwość posłuchania zarówno Ani Kujawy, jak i Piotra Perza, Darka Karasińskiego, prof. Łuszczyńskiego, prof. Bałazego i wielu innych prelegentów. I czyniłam to jako wolny słuchacz, na zaproszenie Ani Kujawy wystosowane na bio-forum do wszystkich chętnych. Wyrażona wreszcie moja chęć należenia do Sekcji Mykologicznej PTB spotkała się z aprobatą. Taka jest rzeczywistość Sekcji Mykologicznej PTB i przez to, że Sekcja ta daje mi możliwość co miesięcznego w roku akademickim kontaktu z żywym słowem o grzybach, jestem bardzo bardzo za tym, by to trwało nadal. Szczególnie, że ja mam tak blisko na te spotkania :-) Wielka szkoda, że nie każdy może poświęcić dzień w miesiącu na to, by dotrzeć, posłuchać i wrócić do swojego miejsca zamieszkania, gdy mieszka daleko, a komunikacja z miejscami odległymi od Poznania bywa utrudniona. Jednak taka możliwość istnieje, a od 2008 r. corocznie Ania Kujawa o spotkaniach Sekcji Mykologicznej informuje i zaprasza :-)

Wracając do PTMyk – gdybym tylko mogła, uczestniczyłabym w takich jak ta łódzka konferencjach, seminariach, czy innych spotkaniach, jako wolny słuchacz. Ale z drugiej strony wiadomo, jak to jest z czasem i możliwości wzięcia urlopu na takie okoliczności bywają niekiedy ograniczone. Ale możliwość nasycenia się żywym myko-słowem w takim zakresie, jak to wynika z programu Konferencji, to niesamowita sposobność dla każdego grzybofisia. A jeśli do tego powstałyby takie, jak wymieniane powyżej możliwości włączania się w różne aktywności, to byłoby super i wspaniale. Tak więc świetnie, że powstało PTMyk, a nie zapominajmy o Sekcji Mykologicznej i niech ona trwa nadal :-) :-) :-)
i

#6742
od sierpnia 2002

2011.11.12 08:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Bogdan: niestety z tego co zauważam, nikt nie chce dawać swoich prezentacji. Moja jest dostępna online tam, gdzie pozostałe - ale nie ma w niej chyba nic ciekawego, jest to kompilacja prezentacji z Poznania z 2008-2010 i trochę uaktualniona.
I na swojej liście potrzeb dodaj pogrubioną prezentację nr "3", bo była świetna.

Topazz: bardzo lubię moje coroczne sekcyjne spotkania u prof. Bujakiewicz. Tegoroczne jesienne zamieniliśmy na zinowe, ale za to temat jest bardzo praktyczny :) Do zobaczenia w lutym!

#9129
od maja 2003

2011.11.12 12:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Kilka słów uzupełnienia i refleksji.

Towarzystwo jest w trakcie narodzin. Diałalność rozpocznie się po pierwszym zjeździe, który będzie po rejestracji. Nie wiemy kiedy nasąapi rejestracja. Wydaje się, że to perspektywa kilku miesięcy. Od wtedy też chyba zaczną się ustalenia co i jak można robić - jak Towarzystwo może wspomagać i co wspomagać.

Będzie też można wtedy podjąć decyzje o ewentualnym tworzeniu oddziałów lokalnych czy tematycznych.

Co do Sekcji Mikologicznej PTB, to ona będzie działać niezależnie i pewnie często razem z PTMyk. Wydawnictwem tej sekcji jest nasze naczelne pismo mykologiczne - Acta Mycologica. W roku 2013 będzie tradycyjny (co 3 lata), kolejny zjazd PTB. Tym razem w Olsztynie.

Co do wystąpień - większość z nich ma być opublikowana w jednym z kolejnych zeszytów Acta Mycologica. Z cyklu redakcyjnego wychodzi, że optymistycznie patrząc będzie to za ładnych kilka miesięcy.

Moje wystąpienie było krótkim podsumowaniem działaności Amatorów w Rejestrze w pierwszych 5 latach jego istnienia. Prezentację w formacie PDF zamieszczę na stronie mojego instytutu i zalinkuję.

Na razie widzę takie pomysły na działanie (Wasze z tego wątku):

1. Organizacja badań przy pomocy siatki chętnych współpracowników "róznej maści" - profesjonalistów i amatorów).
2. Organizacja strony internetowej Towarzystwa z baza "kto jest kim w PTMyk" i ogólniej w mykologii polskiej.
3. Organizacja biblioteki PTMyk (na jakiej zasadzie? Papierowa?)- chyba mało realne.
4. Organizacja spotkań, szkoleń, warsztatów, imprez mykologicznych
5. Współpraca z zagranicznymi towarzystwami Mykologicznymi.
6. Wydawnictwa? w sesie periodyki cykliczne czy okazjonalne ?
7. Wydawanie wszelkich opracowań naukowych i popularnych o tematyce mykologicznej.
8. Działania zmierzające do ochrony rzadkich gatunków i ich siedlisk (opinie, wnioski do "władnych gremów"?)
9. Działalność edukacyjna - np. oznakowywanie stanowisk grzybów rzadkich

Czas pewnie pokaże, czy PTMyk będzie zbiorem aktywnych ludzi czy niekoniecznie.

Podejście Piotra "to nie organizacja coś robi, tylko konkretni ludzie" bardzo mi odpowiada.
Czas pokaże czy PTMyk będzie mogło wspierać finansowo jakieś przedsięwziecia, bo na razie kasa PTMyk nie istnieje :-)

#83
od marca 2010

ad3) Można też stworzyć bazę tego jakie kto z (pardon) członków ma pozycje literatury (książki, artykuły) w swoich zbiorach. Nie koniecznie musi to być 'scentralizowana" biblioteka chyba?
i

#1532
od listopada 2006

Z zainteresowaniem przeczytałem post Bogusława o nowo wybranej przewodniczącej.
Poszukałem informacji o dorobku naukowym dr Marty Wrzosek.
Nie będę ukrywał, że odniosłem bardzo pozytywne wrażenie.
http://www.biol.uw.edu.pl/insbot/wrzosek.html
także po lekturze postów na bio-forum
https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/33/34322.html

To wszystko co się dzieje wydaje się być "pozytywną energią" do rozwoju naukowego. Poszerzania horyzontów. Zrywamy powoli ze swego typu "anachronicznością" i wrzucamy polską mykologię współczesne tory rozwoju. Na różnych forach mykologicznych mamy duży potencjał. A skoro mykologia w Polsce "otwiera się" na ten potencjał to może to być tylko właściwy kierunek działania do zrobienia "rzeczy wielkich".
Może, uda nam się "rozwinąć skrzydła" i nadrobić te "kilkadziesiąt lat opóźnienia do innych"
i

#1533
od listopada 2006

Przy okazji wątku dotyczącego powstania PTMyk, warto co nieco dowiedzieć się o "opiekunie" konferencji, czyli samej EMA
i

#1535
od listopada 2006

Czym zajmowała się europejska mykologia na ostatnim 16 kongresie europejskich mykologów w Grecji, Halkidiki 19-23 września 2011?
Przeczytamy na stronie: http://www.xvicem.org/
i

#1536
od listopada 2006

Z "mojej działki" pojawił się temat: Conservation of Ascomycetes
To ważna wiadomość, że ów temat został podjęty w Europie. Nie kryję satysfakcji.

#12
od marca 2007

2011.12.07 08:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

grzegoslaw
Czy PTMyk będzie się interesować głównie grzybami owocnikowymi czy także zagadnieniami dotyczącymi grzybów mikroskopijnych (pleśni, drożdżaków itp. także tych chorobotwórczych) ? Po tematach z konferencji widzę, że jest nadzieja na wszystkie grzybki ;)

Oby tylko PTMyk nie stało się właśnie tak zamknięte na "nie specjalistów" jak pozostałe towarzystwa naukowe w naszym kraju... Byłoby bardzo dobrze gdyby PTMyk umożliwiało w ramach przynależności prowadzenie badań naukowych zainteresowanym osobom i pomagało pozyskiwać środki finansowe na te badania.

Ile będzie kosztować składka roczna - mam nadzieję, że kwota nie będzie zaporowa...

(wypowiedź edytowana przez grzegoslaw 07.grudnia.2011)
i

#6769
od sierpnia 2002

2011.12.08 12:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
PTMyk zaprosiło do współpracy wszystkich mykologów. Chcielibyśmy,aby reprezentowana była każda gałąź mykologii, budownictwa, lekarska, przemysłowa, podwodna, mikro- i makro. Dużo na pewno teraz opuściłem.
Teraz wszystko zależy od specjalistów z tych dziedzin i ich chęci bycia razem. PTMyk na równo będzie traktować Glomales jak i Orbiliales. Na równo Mucor i Boletus. Nie jesteśmy wyspecjalizowani, nie jesteśmy jednorodni, nie jesteśmy ukierunkowani - jesteśmy POLSCY i każdy jest mile widziany.

KAŻDY tyczy się również "nie specjalistów", u podstawy powołania PTMyk leży chęć czerpania z możliwości oferowanych przez ruchy amatorskie. Wiem, że składka będzie BARDZO przystępna.

O - DOBRY POMYSŁ - na stronach WWW PTMyk powinien być dział "aktualnie dostępne finansowania", gdzie będzie spis instytucji i programów, z których można się starać o finansowanie badań.

PTMYk nie musi umożliwiać prowadzenia badań naukowych, to może robić każdy i zawsze. Wierzę, że jeśli będąc członkiem PTMyk zgłosisz się do któregoś współpracującego ośrodka naukowego z projektem i wstępnymi wynikami - na pewno będziesz mógł kontynuować pracę lub liczyć na współpracę - to zależy tylko od jakości badań.

O - mam pomysł na kolejną sekcję: PTMyk, sekcja drożdży piwnych ;-)))))
i

#6779
od sierpnia 2002

2012.01.11 08:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)

#2802
od lipca 2004

2012.01.11 08:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
:-) Z podziękowaniem.

#36
od marca 2007

2012.01.17 20:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Paweł Krzyściak
Ad grzegoslaw Również mam nadzieję, że będzie coś o grzybach chorobotwórczych, którymi jestem zainteresowany osobiście z racji zawodowych.

Wiem, że zespół Pani Profesor Dynowskiej ma również inklinacje do mykologii medycznej, więc może realne by było w przyszłości powołanie takiej sekcji.

#5543
od września 2006

2012.09.06 08:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Pozwolę sobie dodać w tym miejscu drobną uwagę, ponieważ do Polskiego towarzystwa Mykologicznego z racji nawału innych obowiązków raczej zapiszę się w przyszłym roku. Otóż dumnie powróciła zaginiona strona a na niej od razu poważny błąd, chociaż zapewne to tylko literówka. Otóż z zakładki O Nas można się dowiedzieć, że zebranie założycielskie odbyło się cytuję - "zebranie założycielskie, Łódź 5.11.2012". Niech im ktoś zwróci na to uwagę.
PS: Czytając dalej doszedłem wychodzi na to, że dzień i rok są w porządku, gorzej z miesiącem. Oto kolejny cytat:
Opublikowano 5 lipca 2012, autor: administrator
5 listopada br. w Łodzi, podczas konferencji „Polskie tradycje użytkowania grzybów oraz ich ochrony wkładem do europejskiego dziedzictwa kultury”, odbyło się zebranie inaugurujące działalność Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 06.września.2012)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 06.września.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2012 « Archiwum 2012 styczeń «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji