Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Białe huby
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 październik «

#166

2004.10.29 15:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Malec (maciej_m)
Na klonie jesionolistnym, pod moim blokiem. Były też większe, kolejne warstwy układały się kaskadowo. Zapach silnie grzybowy, sprężyste w dotyku.

huba1

huba2

#55

To są bardzo zdeformowane i przez to nietypowe owocniki szaroporki podpalanej (Bjerkandera adusta). Wskazuja na to wyraźnie szare pory widoczne zwłaszcza na drugim zdjęciu.

#171

2004.10.30 02:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Malec (maciej_m)
Raczej to nie to. Szaroporka podpalana jest z wierzchu brązowa i ma kształt typowej huby. To natomiast jest całe białe i nie przypomina kształtem szaroporki.

#56

A ja się upieram, że to szaroporka podpalana tylko bardzo mocno zdeformowana i dlatego nie ma kształtu typowej huby. Widziałem mnóstwo szaroporek i miały one bardzo różne kształty, także takie jak widać na zdjęciu. Zwykle wyrastają one w ten sposób blisko ziemi, wsród gęstej trawy i te warunki nie pozwalają im się rozwinąć w typowe kapeluszowate vel hubowate owocniki.

#119

To prawda, wiele hub czasem się deformuje na skutek czynników zewnętrznych.
Ja widziałem zdeformowane owocniki anyżaka pachnącego, które zamiast rosnąć konsolkowato z boku pnia, rosły poduchowato na wierzchu. Przypominały poduszki lub coś bliżej nieokreślonego (ot bezkształtna masa, z daleka myślałem, że to może śluzowce), hymenofor skierowany był ku górze i gdyby nie kolor, zmiana koloru pod uciskiem i zapach w życiu bym nie rozpoznał co to jest.

#512

2004.10.30 14:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Dla mnie większość "hubowatych" to najczęściej jedna wielka niewiadomma :-(

Jakoś się przełamałem przy tym wątku :-)

Załączam zdjęcia dwóch faz rozwojowych (tak mi się przynajmniej wydaje.




Wyczytałem jeszcze, że u szaroporki podpalanej ważną cechą rozpoznawczą jest "... obecność cieniutkiej czarnej linii ponad rurkami..."
To chyba jedna (najwyraźniejsza) z nich ???

#175

2004.10.31 09:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maciej Malec (maciej_m)
Korzystając z kamery cyfrowej znajomego, zrobiłem kilka ujęć tego grzyba. Jakość zdjęć jest straszna, ale jakieś wyobrażenie daje.





#360

2004.10.31 10:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (admin)
Marcin Piątek już napisał i zgadzam się z tym.

Sam widuje owocniki tego gatunku na pieńkach i korzeniach przy ziemi. Sa wtedy niemal zupelnie rozpostarte (tylko miejscami nieco odgięte). To częsta forma szaroporki podpalanej (Bjerkandera adusta).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2004 « Archiwum 2004 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji