Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Nazwa dla nowego gatunku grzybka
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. «
i

#3165
od sierpnia 2002

2006.08.29 23:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć,

Planuję opisać tego grzybka: https://www.bio-forum.pl/messages/33/13118.html jako gatunek nowy dla nauki. Najprawdopodobniej umieszczę go w rodzaju Arachnopezia. W związku z tym mam możliwość wybrania dla niego nazwy gatunkowej.

Mam kilka możliwości:

A. Pójść w ślady kolegów z Niemieckiego Towarzystwa Mikologicznego i poszukać sponsora dla swoich badań (http://www.dgfm-ev.de/www/de/pilzpatenschaft/pilzpatenschaft.php3?lang=de&hl=Paten+für+Pilze&mtyp=1). Taki sponsor po uiszczeniu odpowiedniej opłaty miałby prawo nazwać dowolnie mojego grzybka - swoim nazwiskiem, nazwą firmy czy może nawet partii :) Ja wówczas mógłbym sobie kupić nowy mikroskop lub aparat cyfrowy lub miałbym pieniądze na jakiś wyjazd mikologiczny lub coś innego związanego z moimi "badaniami".

B. Mogę nazwać gatunek od jakiejś cechy - np. "gładka" lub "cienkozarodnikowa" - wówczas byłaby na przykład Arachnopeziza filispora. Mozna też zaznaczyć w nazwie podobieństwo do A.delicatula nazywając nowy gatunek np. Arachnopeziza subdelicatula. To od cechy jest najczęściej stosowanym sposobem ustalania nazwy, np. A.variepilosa.

C. Mogę nazwać gatunek od substratu, na którym rosnie, np. "osłonkowa" bo rośnie na osłonkach bukwi. Wówczas byłaby to Arachnopeziza cupularis. To też jest częste, np. A.floriphila. Jednak, jeśli ktoś kiedyś znajdzie ten gatunek na innym substracie - to będzie niezręczna nazwa :)

D. Mogę również nazwać ją od miejsca znalezienia - w skali mikro, np. "śląska" lub makro - "polska". Wówczas mielibyśmy odpowiednio Arachnopeziza silesiana lub Arachnopeziza polonica. Bardzo patriotyczne i równiez stosowane - mamy przecież np. A.japonica. Tyle, że co prawda na razie jedyne znalezisko jest z Polski, ale powinniśmy rozumieć przez to, że nie jest ono JEDYNE, tylko jest ono PIERWSZE i nie wykluczam, że za rok znajdzie ją ktoś np. w Norwegii - wówczas nazwa będzie również lekko nietrafiona.

E. I w końcu mogę uczcić jakąś wielką osobę, np. biologa lub mikologa. W Polsce nie byłoby wielkiego wyboru :) Takie rozwiązanie też jest stosowane, np. A.fitzpatrickii czy z innego rodzaju - opisana ostatnio przez naszego kolegę Andreasa Pyrenopeziza baraliana na cześć wielkiego mikologa H.O.Barala.


Ja osobiście optuję za wariantem E. W Polsce jest tylko jeden zawodowy mikolog, który poświęcił serce i duszę dla rozwoju Polskiego Amatorskiego Ruchu Mikologicznego. Tylko jeden zawodowy mikolog, który każdą wolną chwilę poświęca na rozwój naszych umiejętności i naszej wiedzy. Mikolog, który nauczył mnie praktycznie wszystkiego co umiem, który pchnął mnie na tory workowcowe i któremu zawdzięczam wszystko, co obecnie wiem. Mikolog, który nie miał oporów przed podaniem swojego domowego numeru telefonu, gdyby trzeba było o coś zapytać. Można wręcz powiedzieć, że to on odkrył tego grzybka, tyle, że per procura :) Każdy z nas, wiele osób przed nami i zapewne dziesiątki osób po nas będą od podstaw, powoli i cierpliwie uczone rozpoznawania grzybów, nazywania ich części i miłości do tych "stworzeń". I dla tego uważam, że w pełni zrozumiałe by było, gdybym nazwał tego grzybka Arachnopeziza kujawaiana. Byłbym dumny móc przeczytać: "Nomen est delectam ad honorem polonicus mycologicus A. Kujawa." (przepraszam, za ew. błędy w łacinie)


Starałem się przedstawić wszystkie za i przeciw, a teraz proszę Was o zastanowienie się "na zimno" i doradzenie mi. Na który wariant Wy byście się zdecydowali?

#2177
od września 2004

Ja jestem za E :-)
i

#2050
od grudnia 2003

EEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!
i

#1434
od kwietnia 2004

Biorąc pod uwagę niezaprzeczalne zaangażowanie i przeogromny wkład Ani w edukację amatorów, uhonorowanie tego Pimpek przez Ciebie nazwą gatunkową grzybka: Arachnopeziza kujawiana sprawi mi osobiście ogromną radość.

#3607
od maja 2003

2006.08.30 09:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Piotr, Sebastian, Mirki, Marku - wzruszyłam się bardzo. I bardzo się ucieszyłam czytając ten wątek. Cieszę się, że moje zaangażowanie na tym forum jest pomocne. To samo w sobie jest dla mnie ogromną satysfakcją.

Osobiście jestem za wersją B. Jest praktyczna.
i

#78
od października 2004

Arachnopeziza kujaviensis zdecydowanie.

Poza tym:

a) To decyzja Piotrka i coś mi się zdaje że ją już podjął ;)

b) Ania na to zasługuje zdecydowanie. To, że pomaga przy dziwnych grzybkach i badaniach naukowych to jedno. W końcu jest naukowcem.
Ale Ania ma jeszcze coś. Anielską cierpliwość, ciepło i przyjazne nastawienie do ludzi, co powoduje że bez śladu irytacji odpowiada na moje przeinteligentne pytania kalibru "Czy to podgrzybek?" albo "Czy mogę to zjeść?".

Do cholery, jak to możliwe, że ta dziewczyna nie ma jeszcze swojego grzyba???

Rzekłem. HOWGH!!!
i

#234
od marca 2006

Ja już nawet innej myśli nie biorę do głowy jak: Arachnopeziza kujaviensis lub bardzo podobnie! Ani K. WSZYSCY zawdzięczamy tak duuuuuużo i chociaż w taki sposób możemy jej podziękować za CIERPLIWOŚĆ, przekazywanie nam swojej wiedzy i SERCE dla grzybków.

#492
od lipca 2005

2006.08.30 10:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Wszystko co chciałabym powiedzieć w tym temacie już w zasadzie zostało powiedziane, więc powiem krótko - podoba mi się ten pomysł:-))))))) Oczywiście mam na myśli wybór opcji "E":-))))))) Obydwoma rękoma podpisuję się pod opiniami na temat Ani :-)))))))

Muszę jednak zwrócić uwagę, że Piotruś w swojej skromności tak nas sprytnie "zmanipulował", iż przestaliśmy myśleć o nim jak o rzeczywistym ODKRYWCY. Proponuję dodać jeszcze opcję "F" by grzybka nazwać od JEGO nazwiska:-))))))))
i

#1356
od kwietnia 2001

2006.08.30 10:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Snowarski (marek)
B - jest praktyczne i wygodne. Z tego względu bym optował.

C - ma swoje wady o których piszesz; ale jest praktyczne - łatwo zapamiętać

A - za konkretną kasę od 4kEuro w górę, czemu nie.

E - Ona jeszcze żyje :)

nazewnictwo regionalne jest wg. mnie najgorszym wariantem

Znajdziesz jeszcze pewnie nie jeden gatunek nowy dla nauki. Drobne workowce to ziemia słabo zbadana. Zdążysz spróbować kilku wariantów.

#1438
od kwietnia 2004

Arachnopeziza kujaviensis Pimp. 2006
i

#3166
od sierpnia 2002

2006.08.30 10:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Grażyno, nazwisko odkrywcy jest wymieniane zawsze w nazwie grzybka, więc "ja nie ucieknę" :)

Marku S. - punkt "A" poza kilkoma zerami cech pozytywnych ma taką wadę, że jeszcze mogłoby dojść do takich absurdów jak A.samoobroniana albo jeszcze gorzej.
"B" jest rzeczywiście wygodny i praktyczny.
"E" jest stosowane i za życia, jest nawet rodzaj Svrcekomyces :)

#0

2006.08.30 11:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

sznuper
Zrób to co ci podpowiada serce,ja osobiście popieram wariant E
i

#3368
od kwietnia 2004

2006.08.30 12:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jolanta Kozak (jolka)
Jak możecie pytać? Przecież to oczywiste, że kujaviensis!
i

#336
od kwietnia 2006

2006.08.30 12:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Zychla (konik)
Pimpek, co może być gorszego od A. samoobroniana?! :-) A teraz poważnie. Wszyscy widzimy, jak wielkie jest zaangażowanie Ani w rozwój PARM-u. Na forum jej opinia (równoznaczna przecież z oznaczeniem, gdy pytamy o grzybka)jest praktycznie w każdym wątku. Łapię się na tym (i pewnie Wy też), że jak już widzę "Anna Kujawa", to zagadka będzie roztrzygnięta, a i naumiem się, a i kompleksowo oraz kompetentnie (kompilacja słów z komp) będzie napisane. Drugą osobą, która od samego początku zaszokowała mnie (inaczej tego nazwać nie mogę) swoją życzliwością, wiedzą (zna się na takich tam małych, z włoskami często i w dziwnych miejscach rosnących) i bezinteresownością jest Pimpek. Arachnopeziza kujawaiana a później: Perz! Z dumą bym o tym grzybku czytał i mówił! Jesteście niesamowici!
i

#711
od maja 2006

Z wszystkim co powyżej, jak najbardziej się zgadzam.
Widzę, źe werdykt jest jednogłośny:-)))
Myślę, że Piotr pytając znał już te wszystkie odpowiedzi. Bo jakie by inne mogły być:-)))
Bardzo się cieszę, że bio-forum będzie miało kolejne "dziecko"
Pozdrawiam -
i

#142
od października 2003

2006.08.30 23:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

roman jurzak (rjk)
Jeśli mogę dodać mój skromny głos - jestem za uhonorowaniem Ani - za całokształt (za długo byłoby wypisywać!) :-)

#118
od września 2005

Oczywiście E.
Pozwolę sobie tylko na uwagę gramatyczną - kujawaiana lub kujawiensis raczej tłumaczyło by sie jako "kujawska". W przypadku nazw gatunkowych pochodzacych od nazwisk stara się je (nazwiska) wpasować w którąś z deklinacji i odmienić (stosuje się oczywiście genitivus). Jak się nie da stworzyć nic sensownego - zostawia się formę "startową". Raczej nie "złacinnia" sie pisowni - zostawia się zatem "w" czy "z". Ponieważ nazwisko Wielce Czcigodnej Kreatorki jak ulał pasuje do deklinacji I powinno być A. kujawae (podobnie jak np.: jeżyna Kuleszy - Rubus kuleszae)...

#3192
od sierpnia 2002

2006.08.31 21:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
O!! I to jest bardzo ważny głos w dyskusji! Dzięki !

#4
od września 2008

2013.06.13 23:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Argent (abrimaal)
Jeśli dotyczy nazwisk kończących się na -a (niezależnie jakiego rodzaju gramatycznego), to końcówką jest -e, czyli [i]kujawae[/i]. Dopuszczalna jest także forma "nazwisko"+"-ana", stosuje się to rzadziej, gdyż ta sama końcówka używana jest dla nazw geograficznych. W przypadku nazwiska podobnego do nazwy geograficznej, aby było jednoznaczne, wybór może być tylko jeden, czyli [i]kujawae[/i]. Można także uhonorować całe imię i nazwisko, żeby było wiadomo, że nie chodzi tu np. o jakiegoś japońskiego naukowca i nazwać [i]annaekujawae[/i].
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Mykologia. Warsztat. «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji