Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Inonotus triqueter?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 wrzesień «
i

#1521
od kwietnia 2004

Moi zdaniem jest to błyskoporek sosnowy, ale mam mało o tym gatunku informacji.
1
i

#871
od maja 2002

2006.09.16 15:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Marku, to jest młody przyrost Phellinus pini.

Sporo zdjęc Inonotus triqueter możesz oglądnąć na mojej stronie - zarówno owocnik "typowy" (zdjęcie główne) jak równiez zdeformowane okazy, które wyrosły na powierzchni cięcia pniaka sosnowego w Puszczy Niepołomickiej.

Wydaje sie, że pomocne przy odróżnianiu Inonotus od Phellinus (nie tylko wymienianych wyżej gatunków) jest wykonanie przekroju. Phellinusa kroi sie z największym trudem podczas gdy w Innonotusa nóż wchodzi jak w masełko:-)
i

#1541
od kwietnia 2004

Dziękuję Darek. Coś mi nie pasowało od początku, stąd niejako też moje zapytanie. Nie spotykałem dotąd Phellinus pini z młodym przyrostem, a przecież pod tą nową warstwą jest stara część owocnika. Kroił się rzeczywiście ciężkawo. Rada Twoja, co do "nożowej próby" jest bardzo interesująca, pouczająca i warta natychmiastowego stosowania.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji