Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
delikatny, kolczasty, płaski
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2013 « starsze wątki (do 17 maja 2013) «
GREJ212961
i

#4099
od października 2007

2013.04.19 15:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jacek Nowicki (gonzo)
Grzybek znaleziony 16.04. w lesie mieszanym, na mocno zmurszałym kawałku jodły ( prawdopodobnie pnia ). Jakaś Hyphodontia może ?

1
2
3
4
i

#1887
od maja 2002

2013.04.22 13:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Tak, najbardziej prawdopodobne wydają się Hyphodontia aspera (Xylodon asperus) i Hyphodontia breviseta (Xylodon brevisetus) ze wskazaniem na ten drugi gatunek. Niestety nie można wykluczyć także innych, rzadszych gaunków Hyphodontia (Xylodon, Kneiffiella). Nie obejdzie się bez mikroskopu.
Wskazówką, że to H. breviseta jest siateczkowate subikulum pomiędzy kolcami oraz te żółtwe przebarwienia widoczne na ostatnim zdjęciu - mogą być wywołane obecnością pasożytniczego gatunku: Denticularia limoniformis, który bardzo często jest obecny w owocnikach H. brevistea (ten pasozytniczy grzyb atakuje wyłącznie H. breviseta i dzięki jego obecności można oznaczyć do gatunku nawet okazy sterylne). Jeżeli jest tak jak myślę to w preparacie wykonanym z tych zółtawych miejsc powinieneś zobaczyć na powierzchni hymenium trzonki konidialne i duże, wrzecionowate konidia (młode są bezbarwne, ale dojrzałe są żółtawe), zarodniki H. breviseta są od nich 3 razy mniejsze i elipsoidalne.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2013 « starsze wątki (do 17 maja 2013) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji