Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Jasny brązowy kapelusz i białe rurki - podgrzybek?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 wrzesień «

#3
od września 2006

Witam, jestem nowym gościem na tym szacownym Forum i słabo znam się na grzybach. Dotychczas wydawało mi się, że potrafię odróżnić borowika od grzybów niejadalnych. Jednak teraz już nie jestem taki pewien. W sobotę znalazłem w lesie mieszanym, z przewagą liściastych koło Ełku dwa piękne grzyby bardzo podobne do borowika, ale jednak jest w nich coś co mnie niepokoi.
grzyb2
Jasno brązowe kapelusze z matową skórką (wydawało mi się, że borowik ma skórkę błyszczącą), średnica 15-18 cm. Rurki białe - po kilkunastu godzinach zrobiły się lekko szare z białym nalotem, a kapelusze mocno brązowe - może dlatego, że podeschły. Trzon także inny niż u borowika, bardziej przypomina trzon sztana, gdyż posiada oczka - mała siateczka u góry i duże oka u dołu. Ładnie pachnie i nie jest gorzki - całkowicie pozbawiony smaku. Co to może być - może podgrzybek, ale taki duży i biały pod spodem??
i

#3354
od sierpnia 2002

2006.09.18 21:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć,

to jest BOROWIK USIATKOWANY. Rośnie pod dębami, ma siateczkę na trzonie i matowy kapelusz! Jest bardzo bliki Borowikowi szlachetnemu, czyli "prawdziwkowi".

Zazwyczaj zbieram je pod koniec maja i nie wiedziałem, że tak późno też się trafiają!

Smacznego !!

#4
od września 2006

Dziękuję za pocieszającą informację. Muszę przyznać i zarazem przeprosić, że to zdjęcie nie w pełni oddaje wygląd mojego grzybka - było zrobione po 24 godzinach i dlatego klory są intensywniejsze, szczególnie kolor kapelusza i trzonu.
Jeszcze raz dziękuję. Szkoda, że tak późno znalazłem Wasze Forum :))
i

#3355
od sierpnia 2002

2006.09.18 21:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Spokojnie, teraz na każdym grzybobraniu będziesz widział coraz więcej grzybków, które będą Ciebie ciekawić :))))
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 wrzesień «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji