Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Cordyceps stylophora na larwie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 01 maja 2016) «

#2
od grudnia 2012

2013.10.20 18:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Stanczak (doniu)
Znalezisko z wczoraj (19.10.13). Las liściasty .W bardzo mokrym podłożu, przy cieku wodnym. W butwiejącym kawałku drewna, na larwie jakiegoś małego chrząszcza, prawdopodobnie z rodziny kusakowatych. Podejrzewam właśnie Cordyceps stylophora. Na drugim zdjeciu znaleziony obok, na takiej samej larwie z taką samą podkładką, ale jakby niekompletną , no i ta główka bez guzkowatych otoczni, albo nie wykształconych , albo już po ?

#205
od marca 2010

2013.10.20 19:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ryszard Rutkowski (rudek)
Na pierwszym foto jest Cordyceps stylophora, na drugim zdjęciu nie wiem.
i

#4727
od maja 2006

Piotrze! Gratulacje :-). To oczywiście tak jak Rysiek potwierdza - Ophiocordyceps (Cordyceps) stylophora. Te guzkowate otocznie to perytecja, które dopiero się wytwarzają, albo pojawią się na wiosnę. Biologia tego grzyba jest dość nietypowa. Początkowo, latem rośnie podkładka, jesienią zazwyczaj wyrastają perytecja, w których dopiero na wiosnę tworzą się zarodniki - dojrzałość około maja/czerwca. Ze względu na te cechy warto zostawić to co znalazłeś i poobserwować do wiosny. Jak poszukasz w necie to znajdziesz kompletną publikację na temat jego pierwszych, stwierdzonych stanowisk w Polsce. Z dwóch kolejnych miejsc czekają na opublikowanie. A gdzie go znalazłeś?

#6
od grudnia 2012

2013.10.21 19:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Stanczak (doniu)
Rysiek, Piotrze, dzięki za pomoc. No, ostatnio dużo czytam o entomopatogennych . Dużo też szukam w terenie. Dotychczas nic nie zabierałem z lasu, ale zamierzam poznosić :)do hodowli, bo trochę tego spotykam , w różnych stadiach. Najwięcej jest teraz Cordyceps entomorrhiza ale bez wykształconych perytecjów . Wyrośnie coś jeszcze z tych podkładek ?
Co do znaleziska powyżej, to siedlisko jak w opisie, natomiast miejsce to Elblag . Las na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej z którego rzadko wychodzę :).Pozdrawiam

#7
od grudnia 2012

2013.10.22 17:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Stanczak (doniu)
Jakby ktoś był zainteresowany informacją, to dziś w pobliżu powyższego stanowiska, na odcinku kilkuset metrów wzdłuż cieku wodnego w próchniejących kawałkach gałęzi około 20 sztuk. Wszystkie na takich samych poczwarkach jak sądzę chrząszczy z rodziny kusakowatych.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 01 maja 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji