Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Biały - hubowaty?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 październik «
i

#231
od kwietnia 2006

Obok ścieżki biegnącej przez torfowisko wśród traw kilka białych, rozlanych i nierównych powierzchni jakiejś grzybni. Oderwany kawałek pokazał wewnętrzną strukturę. Grzyb składa się z pionowo rozwiniętych łykowatych części, ściśle zrośniętych z sobą. Boczna górna powierzchnia skupiska zaopatrzona w coś w rodzaju hymenoforu. Po przecięciu grzybek brązowiał od dołu. Część górna powierzchni przekroju ciemniała słabo. Smaku żadnego, zapach grzybowy. Co to może być?

1

2

3

4

5

#281
od grudnia 2005

Ma kolczasty hymenofor - a więc nie hubowaty. Może to młodziutkie kolczakówki, ale z gatunkiem mogą być problemy...
i

#235
od kwietnia 2006

Sądzę, że dobrze trafiłeś. Dodam jeszcze zbliżenie na strefowanie owocnika i sprostuję, że zapach mocny, ale nie mogę go nazwać precyzyjnie. Może te informacje się przydadzą.

6
i

#738
od kwietnia 2006

2006.10.19 18:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Zychla (konik)
Byłoby super jakby to był młody Hydnellum scrobiculatum? Kolczakówka dołkowana. Ma zarodniki z zaokrąglonymi guzkami.. Zapach korzenny (podchodzi pod maggi) a po przekrojeniu mączny.
Ale to byłby szok, więc pewnie jakiś inny:-)
i

#248
od kwietnia 2006

Chcę zwrócić uwagę, że strefowanie miąższu ma kolor niebieski co w opisie atlasu wskazuje na H. suaveolens. Na zdjęciu wyszedł granatowy. Ale ten występuje w górach a ja znalazłem go w strefie nadmorskiej. Zapach może trochę zbliżony do maggi. Po zasuszeniu elastyczny, korkowaty. Będę próbował odwiedzić to miejsce ponownie. Zobaczę co się zmieniło.
i

#254
od kwietnia 2006

Nic się nie zmieniło. Owocniki nie rozwinęły się, jedynie jeden lekko się rozchylił ukazując brązową powierzchnię, a część sczerniała w stanie rozkładu. Biała powierzchnia w odcieniu lekkiego fioletu. Po zasuszeniu i konsultacjach zapachowych wśród znajomych uznano, że suszka ma intensywny aromat orzechów włoskich z odcieniem maggi. Może ta wskazówka będzie będzie przydatna. Podeślę suszkę choćby do powąchania. Zapach bardzo intrygujący.

#365
od kwietnia 2004

A może raczej Hydnellum caeruleum?

#4556
od września 2005

Phellodon confluens
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji