Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Albatrellus pes-caprae
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 październik «

#293
od grudnia 2005

Czyli NAZIEMEK KOZIONOGI. Rzadki to grzyb, z pewnością mało osób widziało go w realu. Miałem to szczęście rok temu - w lasach jodłowych w okolicach Biecza. Znalazłem wówczas jedno stanowisko, kilka "zejściowych" owocników. Wykonałem fotki, pobrałem próbki. Udało się wówczas gatunek oznaczyć. Wobec niezadowolenia z fotek wtedy wykonanych postanowiłem wszystko powtórzyć, gdy tylko się powtórnie pojawi. Pojawił się mimo suszy i to na dwu stanowiskach odległych od siebie o ok. 3 km, kilka dni przed umieszczeniem tego postu. Odpowiednio 2 i 9 owocników! Tym razem mu już "nie podarowałem" i poświęciłem więcej uwagi na foto-sesję :-)


Zastanawiałem się początkowo, czy nie umieścić go w dziale "grzybobranie". Wprawdzie zalicza się do jadalnych, ale moim zdaniem zasługuje na ochronę. Oszczędziłem go więc, pozyskując tylko eksykaty.
Czy nazwa jego jest aktualna? Z pewnością zgłoszę stanowiska w kąciku rzadkości :-)

#4252
od maja 2003

2006.10.29 09:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Zygmunt, znalazłeś przepięknego i rzadkiego grzybka. Ja go nigdy nie widziałam.

Tak, nadal nazywa się naziemek kozionogi (Albatrellus pes-caprae) i jest na czerwonej liście z kategorią "E". Warto napisać o nim "doniesienie" do "Chrońmy Przyrodę Ojczystą"

#298
od grudnia 2005

Aniu, dziękuję :-) wobec tego podeślę tam trochę danych :-)

#37
od sierpnia 2006

2006.10.29 16:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Cobretti
Tu zapodawaj dane:-). Niech mamy radość i niech sobie poczytamy i poczerpiemy wiedzę.

"Chrońmy przyrodę ojczystą" chyba jest stworem, który połyka informacje i nie wypuszcza jej na normalny świat (Internet). Tam to informacja jest chroniona, zamiast przyrody:-)

Ja to bym nawet chętnie widział jakąś bazę punktów GPS ze stanowiskami chronionych grzybów, aby można było podejść i zobaczyć na żywca. Może być na wszelki wypadek lekko zwichrowana, aby trzeba było poszukać. Tudzież baza na hasło dla grupy osób, które zgłaszają gatunki zagrożone.
i

#1667
od kwietnia 2004

Znalezisko godne gratulacji.
Ustawiny jest teraz jako Scutiger oregonensis Murrill

#4278
od maja 2003

2006.10.31 07:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Nie jest do końca tak tragiczne z "Chrońmy" - wypuszcza netowo tytuły artykułów.... i niektore artykuły (http://www.iop.krakow.pl/iop/iop.asp?0403)

Ku dobremu idzie... :-))
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2006 « Archiwum 2006 październik «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji