Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Grzyb pod matrycą TFT (laptop)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 01 maja 2016) «

#6966
od sierpnia 2002

2014.03.09 10:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Hej,

od kilku lat w sieci pojawiają się podobne doniesienia, ale nigdzie nie znalazłem nic n/t choćby rodzaju grzyba.

Chodzi o matrycę od laptopa. Składa się ona z kilku warstw (od "naszej strony" patrząc): matryca TFT pokryta szklaną szybką, pod spodem kilka warstw folii i na dnie jest podświetlacz. Otóż grzyb pojawił się pod matrycą TFT, na folii.
Widać, że niektóre kolonie są to kolonie jednozarodnikowe i że strzępki nie dostały się do środka z zewnątrz np. w skutek złego przechowywania (choć o niektórych to można sądzić). Widać, że wyrosły one z pojedynczych zarodników, które się tam dostały (czyżby w fazie produkcji?).
Jednak czymś się muszą żywić, nie mam możliwości teraz tego oglądnąć - czyżby rozkładały tworzywo sztuczne, z którego jest zbudowana folia?

1
2
3
4
5


Ponieważ, jak pisałem, od kilku lat pojawiają się takie doniesienia a jest to na styku nauki i techniki - podejrzewam, że temat jest już poznany i intruz jest już nazwany. Czy ktoś z Was coś o tym wie?

pozdrawiam

(wypowiedź edytowana przez pimpek 09.marca.2014)

#108
od marca 2010

Z płyt CD izolowano grzyby z rodzaju Geotrichum, które powodowały ich uszkodzenie. Co oczywiście jeszcze nie znaczy, że to co pokazujesz to taki sam przypadek.

#6967
od sierpnia 2002

2014.03.09 12:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Hej,

tak, o Geotrichum z CD wiem. Żywiły się nośnikiem (czyli warstwą laseroczułą pomiędzy "plastikiem" a pod nadrukiem). Nawet powstała taka moda, żeby nagrywać CDRW z muzyką, celowo infekować a następnie sprawdzać, jak taka "zagrzybiała" muzyka sprawuje się u DJ'a na imprezie i komu lepiej wyjdzie :)

#109
od marca 2010

Próbowałeś obejrzeć tego grzyba pod mikroskopem? Geotrichum jest bardzo charakterystyczne - strzępki rozpadają się na artrokonidia. Grzyb też łatwo rośnie na pożywkach (tworzy płaskie kolonie trochę jak pleśń trochę jak drożdżaki- łatwe do rozpoznania "na oko"), więc nie powinno byc problemu z jego izolacją. Jeden gatunek - Geotrichum candidum - jest oportunistycznym patogenem człowieka, jest też powszechny w mlecznych produktach. Laptop pewnie już stracony więc można się pobawić w rozwiązanie zagadki.

#6968
od sierpnia 2002

2014.03.09 18:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
No właśnie nie mam możliwości zmikroskopowania tego :(
Laptopa już naprawiłem (wymieniłem podświetlenie z folią - matryca była sprawna) - więc to mam..... hahahahah - całe podświetlenie czeka w zielniku :) Czeka na oznaczenie :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « starsze wątki (do 01 maja 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji