Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Bardzo ciekawa Orbilia spec. - index 20061117-001-PERZ
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Orbilia i Orbiliomycetes` «
i

#3631
od sierpnia 2002

2006.11.25 13:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć,

pokażę Wam bardzo ciekawą Orbilia, którą znalazłem kilka dni temu na powierzchni cięcia pnia brzozy (Betula) oraz n jej korze i po boku tego pniaczka pod korą.


2
3


Jest to duży gatunek, grzybek wygląda makroskopowo tak:


1


Ta Orbilia nie jest odporny na suszę (xerointolerantny) tak więc trzeba go mikroskopowac gdy żyje, bo później gubi cechy konieczne do oznaczenia.

Z mikroskopowania wyszła całkiem ładna tablica


44


Grzybek posiada zakrzywione, cieńkie zarodniki


111


i oznaczyłem go jako Orbilia auricolor (A. Bloxam ex Berk.) Sacc. - ale w rozumieniu prawdziwej Orbilia, gdyż index podaje jako synonim Hyalorbilia inflatula (P. Karst.) Baral & G. Marson, (2000) - a to są na pewno dwa różne gatunki (i rodzaje).

Tym czasem się sprawa skomplikowała. Mianowicie komórki marginalne u mojego grzybka wyglądają tak:


1212
2323


są to zbliżone do włosków, idące pod płaskim kątem do góry ciągi komórek i nie występują one w tym gatunku. Są one zbliżone do tych, które posiada Orbilia fimicoloides.

Sprawa wygląda jeszcze ciekawiej, gdy znalazłem bardzo dużo konidiów:


5454


No i co w tym dziwnego? Otóż konidia w Orbilia auricolor powinny wyglądać następująco:

343434
(C) H.O.Baral et.al., In Vivo Veritas

a komórki marginalne tak jak na tych szkicach:

8989
(C) H.O.Baral et.al., In Vivo Veritas

7878
(C) H.O.Baral et.al., In Vivo Veritas


Grzybki, które badałem już wyschły, więc nie było możliwości ich przesłania do Niemiec. Zresztą ni było by to łatwe - musiałyby dojść żywe. W poniedziałek więc uzbierałem kolejne i natychmiast rano wysłałem zabezpieczone tak, że dawało to szanse na ich badanie na żywo oraz wysianie żywych zarodników w celu uzyskania anomorfy na agarze.
Grzybki doszły żywe i po badaniu cech morfologicznych wiem już, że jeśli z wysianych na agarze zarodników uda się uzyskac konidia i potwierdzić, że te znalezione przeze mnie konidia z wieloma przegrodami sa na prawdę anamorfami tego własnie gatunku - wówczas już będzie pewne i udowodnione, że mamy do czynienia z nowym gatunkiem Orbilia
i

#4374
od sierpnia 2002

2007.08.18 21:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Ale fajnie - dzisiaj ponownie widziałem, że na tym samym pieńku pojawiły się kolejne owocniki. Kilka wziąłem do kolekcji - bez problemu są tam do znalezienia te same, duże konidia z wieloma przegrodami:

1

Pozostałe owocniki sobie czekają do poniedziałku - z samego rana je zbiorę i ponownie szybko lecą do Niemiec, bo wciąż pozycja systematyczna tego gatunku (przynależność do którejś z sekcji) nie jest pewna.
i

#4741
od sierpnia 2002

2008.02.11 15:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Stanęło na tym, że powinna to być Orbilia vestimenti Velen. (1934).
O.vestimenti ma o wiele bardziej (prawie całkiem) proste zarodniki...... ale ta właśnie moja Orbilia po śmierci ma proste prawie zarodniki, więc najwidoczniej Velenovski tutaj pracował na suszce.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Orbilia i Orbiliomycetes` «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji