Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Mączny blaszkowiec z kserotermy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «

#732
od sierpnia 2006

Spotykałem ten gatunek rosnący pojedynczo na jednej z moich ulubionych łąk (wyrastał wraz z Geoglossum fallax). Owocniki są bardzo delikatne i drobne (kapelusz do 25 mm średnicy), trzon oprószony, brzeg kapelusza pofałdowany, miąższ ma mocny mączny zapach. Wysyp zarodników biały.
Nie zbierałem owocników w terenie, gdyż grzybek nie wydawał mi się ciekawy (i jakoś zbyt podobny do częstej w tej okolicy Entoloma undatum).
Pojawiał się od lata do późnej jesieni, nigdy masowo. Jako że łąka przestanie istnieć, ta jesień będzie prawdopodobnie ostatnią by zebrać owocniki.

Przypadkowo trafiłem jednak na gatunek który jest bardzo podobny makroskopowo - Clitocybe collina. Czy to może być ten gatunek? Czy ktoś posiada jakieś informacje na temat występowania tego gatunku w Polsce?

#1790
od kwietnia 2004

Bardzo możliwe.

#734
od sierpnia 2006

Postaram się zebrać owocniki bo grzybek wydaje się ciekawy.

#6711
od maja 2009

2014.05.23 15:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
A ja jestem prawie (!) pewien, że takie grzybki widziałem u siebie. Pamiętam doskonale jak je oglądałem ale uznałem je za jakieś lejkówki bez szansy na oznaczenie i zbagatelizowałem:-(
Identyczne siedlisko, grzybki rosnące pojedynczo, rozsiane na dość dużym obszarze, i nawet było ich dość sporo ... teraz tylko przypomnieć na jakich to "ugorach" było ?
Występowanie oczywiście jesienią. Może na nie trafię to porównamy cechy:-))

Pamiętam jeszcze jak się zastanawiałem czy to przypadkiem nie są jakieś wyblakłe Entoloma vernum ale po dokładniejszym obejrzeniu owocników typ ten odrzuciłem.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji