Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Peziza, ale jaka?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Pezizaceae «

#43
od października 2006

W czasie wczorajszego spaceru, w niedzielnie popołudnie natknąłem się na takie oto ‘kubeczki’. Nie mam w możliwości dokładnego określenia gatunku, dlatego suszki wyślę do osód doświadczonych i wtajemniczonych.

Jestem ciekaw, bo to moja pierwsza Peziza, przy moim wydziale wyrosła chyba w sporej ilości na tej gliniastej, zoranej glebie… Mam nadzieję, że jej jeszcze sprzęt ciężki nie rozjechał, bo właściwie przy takiej mini budowie wyrosła… Trochę mnie zmyliło, bo parę tygodni temu w tym samym w zasadzie miejscu (do 50 m w linii prostej) znalazłem dzieżkę i na początku myślałem, że to taka sfatygowana dzieżka… Ale forumowicze wyprowadzili mnie z błędu…


i

#3645
od sierpnia 2002

2006.11.27 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Cześć Adam,

twój grzybek to na pewno jakaś Peziza. Może coś wspólnie wymyślimy, ale bez mikroskopu oznaczanie Peziza co do gatunku jest niemożliwe.
Co zaś się tyczy Twojego znaleziska z okolicy 50m to jest Uchówka (Otidea) a nie Dzierżka - daj proszę nową wiadomość z tym grzybkiem - postaramy się go rozbroić wspólnymi siłami :)

#44
od października 2006

Jutro rano, idąc na wydział, uszczknę trochę tej Peziza, ususzę i wyślę do oznaczenia, Ania już się zaofeowała z pomocą... Co do Otidea, to pozostały mi po niej tylko zdjęcia, teraz nie znajdę już raczej żywego okazu. Wrzucę zdjęcia Otidea do osobnego wątku, może się uda coś o niej bliżej powiedzieć, choć jak czytałem, jest 11 podobnych do siebie gatunków w Europie, więc nie wiem, czy się uda określić gatunek dokładnie... To moje pierwsze Otidea i Peziza w życiu, w dodatku rosły tuż obok siebie... Ale nie w tym samym czasie...:)

#4432
od maja 2003

2006.11.28 08:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Uszczknij CAŁĄ michę (albo dwie) z ewentualnym trzonkiem.... i zobacz czy na pewno rośnie na ziemi, a nie na drewnie zagrzebanym z podłożu :-) I sprawdź czy się nie przebarwia po złamaniu i czy nie wydziela soku :-)

#48
od października 2006

Dorzucam kilka fotek (teraz już suszącej się na grzejniku) Peziza. Rosła ona na budowie nowego skrzydła ‘mojego’ wydziału, trudno było ją zebrać ze względu na pracujących robotników, ale w końcu się jakoś udało w przerwie obiadowej. Nikt mnie w każdym razie z kijem nie pogonił z budowy.
Peziza osła na ziemi, wykopywałem je łyżeczką do herbaty, nie było pod nią żadnego drewienka, ziemia wyglądała jakby niedawno zjechana przez spychacz. Jak już pewnie wcześniej pisałem, rosła na skraju zagajnika dębowo-bukowego.
Była krucha i łamliwa, nie przebarwiała się raczej i nie wydzielała jakoś obficie soku, co próbowałem pokazać na nowych zdjęciach. I jeszcze orientacyjna wielkość/długość, może coś pomoże. Jak troszkę podeschnie – wyślę do Ani…

Czy Peziza rośnie raczej na ziemi, czy na drewnie, czy jest jej wszystko jedno?

#4442
od maja 2003

2006.11.30 07:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
:-)))
łyżeczką :-)))

Różne gatunki kustrzebek rosną na różnych substratach. Część gatunków rozkłada drewno i ich owocniki wyrastają na pniakach, kłodach, resztkach drewna zagrzebanych w ziemi. Część wyrasta na resztkach roślin (słoma), część na odchodach i część na ziemi. Dlatego dokładne określenie substratu jest ważną taksonomicznie informacją.
Wysusz ją porządnie przed wysłaniem, bo niedosuszone łatwo "łapią pleśnie" :-)

#4684
od maja 2003

2007.01.06 22:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Przegadaliśmy z Pimpkiem sporo czasu zanim zdecydowaliśmy się na werdykt - Peziza repanda.
Najprawdopodobniej.
Dlaczego nie "na pewno"? Bo grzybek ma cechy, które wprawiały nas w konsternację. Np. szczyty worków praktycznie nie wybarwiają się na niebiesko w jodzie, jak to MUSI być u kustrzebek. Poza tym w miąższu miseczki są wybarwiające się na niebiesko elementy, które nie wiemy jeszcze na 100% czym są.
Wszystkie inne cechy i informacje uzyskane przez Piotra u speców od Peziza (Piotr, zapomniałam nazwisk...) wskazują, że to MUSI być P. repanda. Więc z lekką niepewnością uznajemy, że to P. repanda.
i

#3772
od sierpnia 2002

2007.01.13 11:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Tak, Peziza ta miała bardo rzadko spotykane reakcje! Worki w przeważającej większości były IKI- (od 0 do 3 worków w całym preparacie było IKI+) zaś w excipulum i medulla było sporo dużych komórek tx.globulosa, któr były IKI+ !! !!

Oto przykład, zainteresowanym mogę wysłac więcej zdjęć:

1

Prof. Donald Pfister potwierdził, że trafia na takie anomalia u Peziza s.str. - coś koło grupy cerea. My z Ania widzieliśmy coś takiego pierwszy raz na oczy.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Ascomycetes (woreczniaki, workowce) « Pezizaceae «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji