Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Foto-łowy 2004-2014 - galeria zdjęć Kujawów w sieci
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «
i

#568
od października 2004

Może część osób interesujących się grzybami się już na to natknęła, ale część może nie, zatem w końcu podajemy do publicznej wiadomości :-)

Galeria istnieje już od dosyć dawna, i początkowo chcieliśmy "ujawnić" ją dopiero po skompletowaniu całości. Ale ponieważ tempo zamieszczania zdjęć oraz tworzenia całej struktury systematycznej jest zbyt wolne, to pomyśleliśmy, że może warto już teraz o tym potencjalnie zainteresowanych poinformować. Może ktoś skorzysta. Celem tego małego przedsięwzięcia jest po prostu pokazanie poszczególnych gatunków grzybów, w miarę różnorodnych ujęciach i stadiach. Niestety, jak wiadomo, fotografowanie grzybów nie jest łatwe, dlatego wiele gatunków jest na zbyt małej liczbie zdjęć oraz na zdjęciach zbyt małej jakości. Cóż, pierwsze zdjęcia pochodzą z roku 2004... Od tamtej pory jednak jakość matryc i optyki się trochę poprawiła. No i chyba jednak nieco umiejętności i doświadczenia też przybyło. Tak, czy inaczej, słabe zdjęcia będą w miarę możliwości zastępowane lub uzupełniane lepszymi. Póki co, trzymając się nazewnictwa łacińskiego, dotarliśmy do litery "M" - czyli po polsku m. in. do czubajki. O kompletowaniu kolejnych liter alfabetu lub zamieszczaniu nowych zdjęć gatunków już istniejących w galerii będę także informował, w tym także tutaj.
Mamy nadzieję, że połączenie umiejętności Ani i jej determinacji ("Krzyś, trzeba sfotografować to, czego Ty na pewno nie zauważyłeś, ale też od spodu...") i moich usiłowań spełnienia jej twardych wymagań ("Aniu, poczekaj, jeszcze tylko 8 ujęć i pół godziny, i będziemy mogli iść dalej") dało jako-takie rezultaty. Na pewno wśród tych zdjęć jest pewna część takich, które w internecie są bardzo nielicznie pokazywane i chociaż w tym przypadku galeryjka ta - mamy nadzieję - ma rację bytu.

Będzie nam miło, gdy ktoś uzna ją za wartą polecenia komuś także spoza bio-forum.

Zapraszamy zatem do galerii zdjęć pt. "Grzyby i grzybki"

http://grzyby.kujawa.org.pl

#3343
od lipca 2004

2014.05.17 14:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Zaglądam co jakiś czas od dosyć, dosyć dawna ;-)
Pogratulować pięknych zdjęć :-)

Uwagi:
1. W Linki do stron z galeriami zdjęć grzybów plink Stowarzyszenie Darz Grzyb nie otwiera się. Nie wiem o którą stronę chodzi, bo były tam swego czasu różne przetasowania.

2. Wg mnie warto dodać link do strony:
"Stowarzyszenie Na Grzyby"
http://www.grzybiarze.eu/
Waldek Czerniawski zamieszcza tam, dosyć dużo zdjęć cech mikroskopowych znajdowanych przez forumowiczów grzybów (i chwała mu za to) - jak by nie patrzeć, to na wszystkich trzech pozostałych forach wziętych razem, tyle ich się nie pokazuje ;-)

3. Wiem, że strona ma charakter typowo albumowy, ale marzyłoby się (przy niektórych gatunkach) dołączanie zdjęć mikrocech bardzo charakterystycznych dla danego gatunku lub rodzaju, typu: zarodniki, cystydy, układ strzępek itp.
Wiem, że Ania "nie wyrabia na zakrętach", ale pomarzyć przecież można ;-)
i

#569
od października 2004

Dziękuję za uwagi - już ten błąd poprawiłem i sugestię uwzględniłem. Odnośnie punkt 3, to uznaliśmy, że nie ma potrzeby i sensu powielać tego, co jest u Marka. Szkoda czasu, bo nic lepszego nie stworzymy. Nie masz szans :-) Może z czasem otagujemy zdjęcia przymotnikami typu chroniony, jadalny, trujący itp. Ale nie wiem jeszcze.

#958
od listopada 2008

2014.05.17 22:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
po pierwsze, stronę znam i lubię :)
nie wiem, czy tak jak Boguś mogę zamieścić parę uwag, bo i tak szukający stronę znajdą, ale jedna drobna to taka, że już po wejściu na zdjęcie, brakuje mi z lewej strony listy gatunków, aby można było od razu przejść do kolejnego, bez konieczności wracania do tej listy
druga sprawa "pokaż metadane exif" - może to i dobry myk, ale ktoś kto naprawdę chce znać te szczegóły, ma już w swojej przeglądarce dodatki które mu to umożliwiają (typu Exif Viewer czy FxIF)
ale zdjęcia urocze :)
i

#1937
od maja 2002

2014.05.18 21:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Bardzo fajna inicjatywa i super zdjęcia, życzę wytrwałości w realizacji koncepcji.
Na razie mało gatunków, które mnie osobiście najbardziej interesują, ale może z czasem AK znudzi się kapeluszakami i przybędzie tych ciekawszych :-)))
Jedna uwaga merytoryczna - to co w galerii prezentowane jest jako Antrodiella pallescens wygląda bardzo podejrzanie i mało przypomina ten gatunek, choć oczywiście grzyb zmiennym jest. Jeśli istnieją okazy zielnikowe mogę zrewidować oznaczenie.

#9780
od maja 2003

2014.05.18 22:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Antrodiella jest u AS, bo to okaz bieszczadzki, ze wspólnej wycieczki do Doliny Hylatego, o ile dobrze pamiętam.

#6699
od maja 2009

2014.05.19 11:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Jak dla mnie SUPER:-)
Nawigacja prosta, przejrzysta i wygodna :-) ... a czy mogłaby być jeszcze wygodniejsza ???

Ja u siebie (tworzę taki rejestr stanowisk grzybów/stanowisk Puszczy Knyszyńskiej ale jak na razie tylko na swoim kompie)rozwiązałem to w ten sposób, że po kliknięciu na miniaturkę, obrazek mi się wyświetla na tle strony nie zamykając jej, drugie kliknięcie powoduje jego zamknięcie i w efekcie dalej jesteśmy na tej samej stronie (nawet bez przesuwania kursora myszki) i możemy sobie obejrzeć następny albo przejść, z cały czas dostępnego menu do innego gatunku.
Użyłem Lightbox-a po lekkich modyfikacjach kodu żeby mi nie zaciemniał strony i pozbawiłem go kilku dodatkowych funkcji (proste czasem jest najwygodniejsze) ale jest również kilka innych dobrych rozwiązań.
Tu z kolei mamy u góry cały czas widoczny pasek adresu i żaden problem kliknąć w niego i cofamy się do menu ... proste?
- to takich kilka słów w związku z wypowiedzią Ali.


Dawać więcej gatunków !!!
:-)))

#6700
od maja 2009

2014.05.19 12:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
A żeby nie być gołosłownym, to wygląda to u mnie przykładowo tak:
i

#570
od października 2004

Dziękujemy wszystkim za uwagi i prosimy o jeszcze. Alu, jeśli chodzi o nawigację po zdjęciach, to nie da się juz tego zmienić, a przynajmniej ja nie potrafię. Korzystam z takiego "projektu" Piwigo, i choć jest ciągle ulepszany i poprawiany, to samodzielne dłubanie w kodzie przekracza moje bardzo małe umiejętności. Dobrze, że - jak Mirek zauważył, na górze jest link, który można użyć klikając w dowolne ogniwo. Co do danych EXIF, chyba rzeczywiście to wyłączę. Tym bardziej, że są one bardzo niejednorodne a w końcu w tej galerii chodzi o grzyby, a nie o technikę ich fotografowania.
Mirek, Twoja uwaga z e-maila o potrzebie skrócenia menu, dzięki grupowaniu rodzajów wg kolejnych liter alfabetu, zostanie rozważona. To faktycznie dobry pomysł i jeśli potrafię to zrobić, to spróbuję tego rozwiązania.

Co do więcej gatunków, już są kolejne rodzaje:
Macrotyphula - Buławka
Marasmiellus - Twardziaczek
Marasmius - Twardzioszek
Megacollybia - Pieniążnica
Melanogaster - Czarnobrzuszek
Melanomphalia - Melanomphalia
Melanotus - Ciżmóweczka
Meripilus - Flagowiec
Mitrophora - Mitrówka
Mitrula - Mitróweczka
Morchella - Smardz
Mutinus - Mądziak
Mycena - Grzybówka
Mycenastrum - Grzybogwiazd

#962
od listopada 2008

2014.05.20 15:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
no i brawa dla Was! :)

Dobrze, że - jak Mirek zauważył, na górze jest link, który można użyć klikając w dowolne ogniwo

to prawda, więc absolutnie nie przejmuj się moją uwagą, Internet, oprócz nauczania, rozleniwia ;)
i tak, jak wspomniałam wcześniej, ten kto będzie szukał, to z pewnością Waszą stronę znajdzie, a kto jak nie Ania wie najlepiej jak grzybka pokazać :)
trzymajcie tak dalej!
i

#571
od października 2004

Dziękujemy.
No, to teraz mała zmiana - czyli dołożenie jednego poziomu hierarchii, za radą Mirka, czyli liter alfabetu. Na razie tylko w łacinie, ale zaraz będzie w j.polskim.

#963
od listopada 2008

2014.05.20 16:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
mnie tak jeszcze przemknęło przez chwilę, że można by dodać nazwy grzybków w innych językach, coby strona Europę i Świat przyciągała
ale szybciutko się z tego wycofałam, bo tutaj i tak łacina wiedzie prym
a z literkami jest super
teraz pozostaje Wam życzyć nie osiadania na laurach i ciągłego rozwijania, bo maniaków grzybowych nie brakuje, zdjęcia mikro też mile widziane, kiedyś w przyszłości ;)
i

#599
od października 2004

Chciałem zapodać, że mozolnie (brzmi ładniej, niż ślamazarnie) uzupełniamy naszą galerię. Ostatnio dodałem trochę gatunków z litery P:
Panaeolus - Kołpaczek,
Panellus - Łycznik,
Paxillus - Krowiak
Perenniporia - Trwałoporka
Peziza - Kustrzebka
Pezizella - Pezizella
Phaeocollybia - Korzenianka
Phaeolepiota - Aksamitówka
Phaeolus - Murszak
Phallus - Sromotnik
Phellinus - Czyreń
Phlebia - Żylak
Phleogena - Suchogłówka

A bardzo bym chciał, żeby zakończyć wprowadzanie zdjęć do końca marca 2015. Ech, zobaczymy, bo to głównie od głównej Autorki atlasu zależy ;-)

Z życzeniami udanych Świąt oraz świetnego roku 2015 - Krzysiek
i

#600
od października 2004

Chciałem tylko zapodać, że mozolnie, by rzec - ślamazarnie, dodajemy kolejne litery. Teraz już "p", ale część :-)
http://www.grzyby.kujawa.org.pl/index.php?/category/703

Z życzeniami wszystkiego najlepszego na Święta i Nowy Rok!

#7151
od sierpnia 2002

2014.12.24 09:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Imię i nazwisko (pimpek)
Oczy się cieszą, Krzysiek!
Również wszystkiego najlepszego :)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji