Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Hubniak pospolity? Wrośniak różnobarwny? Inne grzyby nadrzewne.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «
i

#1
od maja 2014

2014.05.19 14:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Hubert Wójcik (duud)
Witam
Mam nadzieję, że temat wątku nie okaże się mylący.
Jestem studentem I roku Technologii Drewna. Do końca semestru mam za zadanie znaleźć między innymi co najmniej 3 gatunki grzybów nadrzewnych oraz sporządzić z tych znalezień sprawozdanie. Gatunków grzybów znalazłem 5, narośli 2, problem w tym, że nie za bardzo potrafię to rozpoznać. Korzystałem z książki "Ochrona drewna surowca i materiału" Adama Krajewskiego i Piotra Witomskiego, jednakże nie znalazłem tam tego czego oczekiwałem. Szukałem też w internecie o starałem się odnaleźć jakiś atlas grzybów/grzybów nadrzewnych, ale rzekomo trudno o coś takiego. Niestety nie wiele wiem, więc większość będzie składać nawet nie z sugestii, a pytań.
Proszę was bardzo o pomoc.
(Opisy danego grzyba są nad obrazkiem, a nie pod)

Znalezione po prawej stronie Wisły w Warszawie:

Tutaj mamy dwa owocniki, aczkolwiek znalezione na jednym odcinku martwego drzewa, więc załączam jako jeden obrazek. Podejrzewał, że tym po prawej może być hubiak pospolity, aczkolwiek nie jestem pewien na 100%. Proszę o sklasyfikowanie obu.
Jest to jeden grzyb z dokładnie widocznym hymenoforem. Nie zrobiłem zdjęcia środowiska w którym dokładnie został on znaleziony, ponieważ udało mi się z nim zabrać gałąź. Niestety nie mam pojęcia jaki to jest grzyb.
Szczerze mówiąc nie wiem za bardzo czym to jest. Małe owocniki? Narośl? Rośnie zdecydowanie na czubie drewna, wyrastało z powalonego dawno temu pnia. Nie mam pojęcia jaki jest to gatunek.Grzyby znalezione w centrum Warszawy, w ogródku pewnego kościoła:
(Wszystkie na jednym, starym, w pewnej części rozłożonym pniu drzewa)


Jedyne o co mogę podejrzewać ten grzyb to wrośniak różnobarwny, aczkolwiek też nie jestem pewien.Grzyb odrobinę podobny do poprzedniego, aczkolwiek jest zdecydowanie miększy, ma odrobinę inną barwę i nie jest tak wysuszony. Być może oba te grzyby są tym samym gatunkiem, tylko o pewnej różnicy wiekowej. Nie mam pojęcia czym to jest? Jeśli to nie ten sam gatunek, być może inny wrośniak?A tutaj mam taki sam problem jak z ostatnim okazem znalezionym nad Wisłą. Narośl? Owocnik? Nie udało mi się tego zdrapać niczym o wbrew pozorom było twarde, więc zrobiłem jedynie zdjęcia.

Wiem, że może to być dla was zaskoczenie, że tyle pytań jednocześnie, ale nie chciałem też robić po kolei paru tematów, jeden po drugim. Przepraszam za taką nawałnicę pytań, ale będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź :)

#6703
od maja 2009

2014.05.19 14:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Co do pierwszego wolę nie wypowiadać się, jak dla mnie mało charakterystyczny ale są u nas spece od nadrzewnych więc może powiedzą coś więcej. To może być kilka gatunków.

Drugi wygląda mi na wrośniaka szorstkiego (tak trochę ogólnie ujmując)

Trzeci to rozszczepka pospolita

Czwarty - myślę że dobrze typujesz

Piąty - ten mnie nieco zastanawia: jeśli owocnik był cieniutki to również wrośniak różnobarwny jesli natomiast grubszy to mógłby to być wrośniak szorstki ale raczej chyba ten pierwszy

Z ostatniej fotki ciężko cokolwiek wyczytać, Dla mnie to kojarzy się z którymś z workowców ... jakby Scutellinia, jak duże to było ??

#6704
od maja 2009

2014.05.19 14:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Bardzo przystępnie opisano podstawowe (i nie tylko) nadrzewne na stronie:
http://mycoweb.narod.ru/fungi/ODG/ODG1.html
jest co pooglądać:-)
i

#2
od maja 2014

2014.05.19 15:24 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Hubert Wójcik (duud)
Dziękuję bardzo za odpowiedź Mirku. Zdecydowanie mi pomogłeś, aczkolwiek ciągle nie wszystkie okazy zostały rozpoznane. Poproszę któregoś z rodziców o ogarnięcie tej strony co podesłałeś, bo przyznam szczerze, cyrylicy nie znam, a rosyjskiego tym bardziej.

Zacznę trochę od końca. Powiedziałeś, że drugi oraz piąty może być wrośniakiem szorstkim. Z jednej strony faktycznie, są bardzo podobne, ale drugi grzyb ma rzadszy hymenofor i nie ma tych bordowo-kremowych obwódek. Co okazów tego piątego mam z 10 i też nie wszystkie mają, ale widać, że powoli się wykształcały. Dosyłam zdjęcie z grubością jednego z grzyba, na który dla porównania rozmiaru położyłem też wrośniaka różnobarwnego.
Na ostatnim zdjęci faktycznie ciężko cokolwiek wywnioskować. Pojedyncze czerwone "kropeczki" były rozmiaru często nie nieprzekraczającego rozmiaru opuszka palca, dosyłam zdjęcie - mniej dokładne, ale ukazujące tego wielkość.
(zdjęcie przekręcone o 90 stopni, widać na nim mały kawałek, dużego, ściętego pnia drzewa)
I jeszcze jedno, pewnie się źle zrozumieliśmy co do pierwszego zdjęcia, być może to ja niedokładnie opisałem ;)
Na pierwszym zdjęciu są dwa gatunki, nie jeden. Umieściłem je na jednym zdjęciu tylko dlatego, że obie rosły na jednym, powalonym, częściowo spalonym pniu drzewa. Ten po lewej jest bardzo mało charakterystyczny - bo praktycznie jest okrągły i gładki, ten pro prawej zaś, to wnioskowałem iż boże być to hubiak pospolity, ale pewnie się mylę bo nie ma tych charakterystycznych "fałd" bądź "pasów" (Grzyby do rozpoznania to te zdjęcia zrobione na stole, nie w terenie, z wyjątkiem ostatniego zdjęcia tych małych czerwonych kropek).
Możliwe, że jest to jeden gatunek, to wtedy zwracam honor, ale prawdopodobnie nie, bo zbyt bardzo się od siebie różnią :)

#6705
od maja 2009

2014.05.19 16:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Po co ci znajomość cyrylicy, posłuż się translatorem, tłumaczy przystępnie.

Piszesz charakterystyczne ???
Nadrzewne są bardzo trudnymi grzybami, czasem nawet mikroskop nie pomaga:-(

Wybierz sobie do pracy gatunki pospolite i rozpoznawalne "na oko" np: pniarek obrzeżony, lakownica spłaszczona ... eeeeeeeee co tam będę przynudzał.
Najlepiej wybierz się na grzyby z kimś kto się na nich zna i sprawa będzie prosta.
i

#3
od maja 2014

2014.05.19 18:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Hubert Wójcik (duud)
Niestety nie znam osobiście żadnej osoby z którą mógłbym pójść na grzyby, a w sumie tylko na grzyby nadrzewne. Z czasem liczę na tym, że i ja się poznam, bo program studiów jest dosyć szeroki i to co teraz mam to jedynie podstawy. Szczerze mówiąc nawet grzybami się nie interesuję, tylko aktualnie potrzebuję pomocy kogoś kto się na nich zna, więc piszę tutaj na forum. Te które mam, te zdjęcia które załączyłem w tym wątku to wszystko co mam, a może bardziej wszystkie gatunki, bo okazów mam całkiem sporo.

Ze stronki oczywiście skorzystam bo faktycznie wygląda solidnie, aczkolwiek jeśli mogę to chciałem prosić jakiegoś speca od grzybów nadrzewnych o pomoc w rozpoznaniu niektórych gatunków powyżej.

#6706
od maja 2009

2014.05.19 21:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Hubercie! - gdybyś nie był Nowy na tym forum to bym Ci kazał przejrzeć wątki o nadrzewnych i samemu dojść co jest niezbędne do określenia gatunków nadrzewnych, w tym jednak przypadku nieco Ci podpowiem:-)
A więc:
- substrat, czyli na jakim drewnie wyrasta, najlepiej jak jest fotka ogólna siedliska
- ładny widok wierzchu owocnika (fotki robić w naturalnym świetle dziennym a nie w sztucznym przy którym wszystkie kolory są przekłamane)
- widok hymenoforu, zbliżenie może być z miarką aby określić ilość por na milimetr ... a z Twoich zdjęć nawet nie widać czy pory są okrągłe, kanciaste, podłużne czy też jeszcze jakieś inne
- przekrój owocnika
- i nie zapomnij owocnika powąchać i ugryźć (zapach i smak rzecz w niektórych przypadkach niezbędna)
To tylko podstawy bez których nie warto nawet zagłębiać się w temat a tym bardziej, że prawie wszystkie owocniki prezentowane przez Ciebie są w nie najlepszej kondycji (większość już zejściowe)

Sorki za ten "kubełek zimnej wody".

#9429
od września 2006

2014.05.21 22:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Na ostatnim zdjęciu jest gatunek z rodzaju Scutellinia - workowiec. A poza tym mimo wszystko - jeden domniemamy gatunek, jeden wątek. Znacznie łatwiej się oznacza.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji