Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Coś grzybopodobnego pod ziemią
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «

#25
od marca 2007

2014.06.23 23:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa Szumska (ewa1)
Witam i proszę o pomoc w oznaczeniu znaleziska. W trakcie przekopywania zachwaszczonego kawałka gliniastego ogrodu znalazłam coś w rodzaju czarnych, niewielkich bulw. Kopałam widłami ogrodniczymi, rozbijałam pacyny grabkami i pewnie nie zwróciłabym na nie uwagi, gdybym nie odłupała kawałka bryłki. Miejsce przecięcia było białe. Początkowo sądziłam, że to kawałek roślinnego kłącza, ale pachniało grzybowo. Bulwa pokryta czarną, cienką skórką, w środku jednolicie biała, bez żadnego żyłkowania, nie zmieniająca koloru po kilku godzinach. Konsystencja spoista, przy ucisku minimalnie się ugina. Odkroiłam cienki kawałekek, nie kruszy się, wygląda jak cienki plasterek podsuszonego, młodego grzybka. Skórka się nie oddziela. Nie było sznurów grzybni.
Kształt największej bulwki nieregularny, półksiężycowaty, powierzchnia lekko pofałdowana, przypomina podsuszony kasztan bez skórki, tyle że czarny.
Wielkość największej 5 x 2,5 cm, do tego trzy mniejsze, owalne, o średnicy ok. 1-2 cm. W miejscu, gdzie kopałam rósł rokitnik, dopóki karczownik nie obgryzł mu korzeni tej zimy.
Zdjęcia mogę wkleić dopiero jutro.

#56
od sierpnia 2013

Może to Xylaria polymorpha (Pers.) Grev. (Próchnilec maczugowaty)

#4807
od maja 2006

Czekamy na zdjęcia, bez nich ani rusz

#26
od marca 2007

2014.06.24 13:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ewa Szumska (ewa1)
"...Może to Xylaria polymorpha (Pers.) Grev. (Próchnilec maczugowaty)..."

Trafiony, zatopiony. Przeglądałam zdjęcia w necie i wszystko się zgadza.
Bardzo dziękuję:)

#4808
od maja 2006

Nie mniej jednak proszę o zdjęcia ;-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2014 « starsze wątki (do 27 czerwca 2014) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji