Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
niedomknięty lejek ze sprężystej gumy, prześwitującej czerwonawo
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 luty «

#100
od listopada 2006

2007.02.08 18:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tomasz Pachlewski (upir)
Mam trochę zdjęć, zupełnie dla mnie nieodgadnionych. Nie zamieszczałem go wczesniej, bo zdaję sobie sprawę, że zdjęcia są kiepskiej jakości i w ogóle, można było zrobić dużo lepsze ujęcia. Teraz bym już takich błędów nie popełnieł, ale wtedy, zwłaszcza, że siąpił deszczyk i ciemnawo było, również za sprawą siedliska jakim jest gęsty, liściasty lasek, chcialem go poprostu sprawdzić w domu (myślałem że taki specyficzny gatunek łatwo mi przyjdzie oznaczyć). Oprócz opisu w temacie, dodam, że trzon płynnie przechodzi w kapelusz, którego spód nie różnił się od wierzchu zbytnio. Dziwoląg jak dla mnie. Rosły 2 egzemplarze podobnej wielkości na resztkach pnia drzewa liściastego. Bardzo sprężyste, twarde, wręcz gumiaste, prześwitujące kolorem wina owocowego :)
Bardzo żałuję że nie wziąłem go ani przynajmniej nie przeprowadziłem sekcji. Zdjęcia z 24 października.



#2890
od grudnia 2003

Żagiew jakaś?

#349
od marca 2006

To może być Polyporus sp. może nawet: Polyporus badius??

#2891
od grudnia 2003

Waldemar!Dzieli nas 200 km i jedna minuta... :-))))
i

#350
od marca 2006

MIRKI2 :-) i te same DIAGNOZY co do RODZAJU GRZYBKA :-) Mam nadzdieję, że w tym roku nam się uda spotkać :-)

#1548
od listopada 2005

2007.02.08 19:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
A nie jest to czasem Coltricia perennis w stanie schyłkowym?

#2893
od grudnia 2003

Nie,bo stułka rośnie w ziemi a nie na drewnie.

#101
od listopada 2006

2007.02.08 20:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tomasz Pachlewski (upir)
Możliwe, że któryś z Was ma rację. Niestety zdjęcia są jakie są. Niemniej jednak, dla mnie jest to najbardziej intrygujący grzyb jakiego spotkałem. Dodam może jeszcze, że wcale nie wyglądał na zejściowego, a w każdym razie charakteryzował się zdecydowanie dużą sprężystością. Jakby się uprzeć, Pasowałby trochę rzeczywiście Polyporus badius. Kapelusz cienki, nieznacznie, płynnie grubiejący aż do trzonu. Absolutny brak jakichkolwiek koncentrycznych znamion z wierzchu ani zmarszczek - jak Coltricia - niemal całkiem gładki namacalnie i wizualnie. Biały "nalot" na zdjęciu to efekt odbicia światła. Z wierzchu jest też trochę upaćkany resztkami zbutwiałych liści, gdyż rósł w najniższej możliwej, "naziemnej" części pnia, mocno do niego przytwierdzony. W tym roku przeprowadzę w tym lasku poważne poszukiwania, zwłaszca, że mam również na pieńku (dosłownie i w przenośni) z przedstawicielem Pluteus umbrosus, rosnącym na którymś z sąsiednich pieńków. Dziękuję wszystkim za pomoc.

#116
od listopada 2006

2007.02.10 01:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Tomasz Pachlewski (upir)
Dzisiaj (nawiasem mówiąc w tym samym lasku) napotkałem żagwie z prawdziwego zdarzenia. Zamiesciłem je tutaj:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/75408.html ,
natomiast poniżej dodaję ujęcie z boku, podobnie jak ująłem grzyba z wątku bieżącego.



Ten dzisiejszy ma zupełnie innną budowę. Jest mięsisty, masywny i nie tworzy takiego lejka jak powyższy. Pozatym, ta żagiew, mimo, iż zejściowa, ma hymenofor bielutki (jak nowy) a wierzch w stanie postępującego rozkładu. Grzyb z tego wątku ma hymenofor w takim samym kolorze jak wierzch. Moze to jeszcze inna żagiew, albo jaki inny diabeł. Ma brzeg zupełnie cieniutki, subtelny, w odróżnieniu od żagwi, która prezentuje masywniejszy, o prawie niezmiennej grubości kapelusz.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 luty «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji