Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Intrygujące kubeczki na gałązce jałowca.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 05 czerwca 2015) «
GREJ275971

#106
od czerwca 2014

Znalezisko z 17 maja,pod 40-letnim jałowcem sabińskim (Juniperus sabina "cupressifolia") na częściowo pozbawionej kory, zagrzebanej w igliwiu gałązce tegoż krzewu. Prośba o pomoc w oznaczeniu. Dojrzałe owocniki do 1 mm średnicy i nieco większej wysokości. Przyznam, że przeszukałem już niemal cały "internet" ;-) od Encoelii, poprzez Lachnelle, Heningsomycesy etc. i nic dostatecznie podobnego nie znalazłem :-). Być może to jakiś banalnie prosty do oznaczenia rodzaj (gatunek)?
Na ostatnim zdjęciu porównanie skali do (jak mi się wydaje?) "jakiegoś" Merismodes na osikowej korze.

#5054
od maja 2006

Fajny, jakiś cyphelloidalny

#3758
od września 2005

poproszę o suszka:D

#107
od czerwca 2014

Chętnie wyślę, bo jestem "strasznie" ciekawy co to jest :-). I jeszcze pytanie dodatkowe, czy ten eksykat na ostatnim zdjęciu to może być Merismodes?

#297
od marca 2010

2015.05.23 16:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Ryszard Rutkowski (rudek)
Ta dokładka to Merismodes.

#108
od czerwca 2014

Dzięki wszystkim za pomoc. Znalazłem notowany z jałowca "cyphelloid" o nazwie Rhodocyphella cupuliformis. Niestety nie mam pojęcia jak to wygląda. Może ktoś z Was wie coś więcej? Są też podobne grzybki, ale ich substratem jest bez (Sambucus). A może to coś bardziej popularnego ;-). Jak tylko znajdę czas przygotuję "suszki" dla Błażeja. Dałem im trochę wilgoci i widzę, że się "namnażają". Aż żal niszczyć, bo to tylko kilka cm kwadratowych. Wygląda na to, że pod tym jałowcem już nic więcej nie znajdę (jest tylko igliwie), no i dostęp ograniczony, bo to duży płożący krzew.

#3896
od września 2005

Resupinatus griseopallidus

#175
od czerwca 2014

Bardzo dziękuję za tak szybką identyfikację. Podejrzewałem, że to może być ten gatunek, nie doczytałem jednak, że jego żywicielem obok bzu (Sambucus) - jest także jałowiec. Powiedz jeszcze tylko Błażeju, czy był dotychczas notowany w Polsce? I czy planujesz może coś publikować, czy zgłosić do GREJ-a?

#3900
od września 2005

Wg mnie nie był notowany.
Zgłaszaj:D

#176
od czerwca 2014

Dzięki :-) Grzybek (wcale nie w przenośni) przeczołgał mnie pod tym jałowcem ;-), ale warto było. :-) Bardzo się cieszę. To wielka satysfakcja znaleźć coś nowego. Oczywiście nie umniejszam Twojej roli Błażeju. :-) Bez mikroskopu i "odpowiedniej" osoby, nic by z tego nie było :-).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 05 czerwca 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji