Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Geastrum (triplex?)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 luty «

#1
od lutego 2007

Dzien dobry, po raz pierwszy pisze na forum. Zwracam sie z prosba o weryfikacje oznaczenia gwiazdosza wstepnie oznaczonego jako gwiazdosz potrojny Geastrum triplex.

Data obserwacji: 13.02.2006

Lokalizacja: Rudy, powiat Raciborz, woj. slaskie. Trawnik na skraju zadrzewienia lisciastego o charakterze gradu(z przewaga klonu zwyczajnego),polozonego w obrebie zabudowan.

Na ziemi pokrytej gesta warstwa opadlych lisci.

Stwierdzono 13 owocnikow, z ktorych wiekszosc byla juz w stanie rozkladu, owocniki 8-10 cm srednicy, barwa okrywy wewnetrznej jasnobezowa z wyrazna tarczka wokol ujcia zarodnikow, okrywa zewnetrzna ciemnobrazowa z odcieniem czerwonym rozerwana na 6 grubomiesistych ramion, u jednego starego okazu widoczny kolnierzyk otaczajacy okrywe wewnetrzna (lecz nie tak wyrazny jak na znanych mi fotografiach tego gatunku). Okrywa wewnetrzna osadzona bezposrenio na zewnetrznej (brak szyjki).

Wysyp zarodnikow brazowy.

Fotografie zalaczam ponizej.

pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Henel

Geastrum (triplex?)

#1588
od listopada 2005

2007.02.14 22:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Marek Ciszewski (grant)
To Gwiazdosz - rzadkie i osobliwe znalezisko. Grzybek chroniony. Trzeba zgłosić do kustosza.
Super znalezisko...Gratulacje
i

#521
od lipca 2002

Witaj na forum Agnieszko - w krainie zdrowo grzybniętych:-))
Zdjęcie bardzo ładne i opis profesjonalny. Jesli to G.triplex powinien mieć gruby kołnierz tuż nad ramionami.To pozostałość po odłamujących się ramionach, które są za mało elastyczne żeby się w trakcie rozwoju grzyba aż tak wygiąć. Na Twoim zdjęciu nie widać tego dokładnie. Jeśli kołnierz jest - znajdziesz go na pewno. Łatwo go zaobserwować nawet w zejściowych owocnikach:-)))

#4888
od maja 2003

2007.02.15 10:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Z takim wyraźnym rozjaśnieniem wokół otworu, wielkością, mięsistością ramion i brakiem szyjki - właściwie nie może być żaden inny, nawet, gdy brakuje kołnierza, który nie zawsze jest wykształcony. Jednak, żeby mieć pewnośc albo trzeba doobserwowac cechy mikroskopowe, albo poczekać do przyszłego sezonu i obejrzeć świeże owocniki.

:-)

#2
od lutego 2007

Dziekuje za odpowiedzi. Kolnierz u osobnikow na stwierdzonym stanowisku w Rudach nie jest dobrze wyksztalcony. Przesylam jeszcze zdjecia innych osobnikow z tego samego miejsca (slabszej jakosci, ale z nieco lepiej widocznym kolnierzem).
pozdrawiam serdecznie
Agnieszka

gwiazdosz3

gwiazdosze2

#4892
od maja 2003

2007.02.16 06:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Kujawa (ania)
Tak, na tym górnym zdjęciu jest lepiej wykształcony kołnierz. Myśle, że można uznać tego gwiazdosza za zidentyfikowanego :-)
Aha - czasem gwiazdosze rosną w kilkugatunkowych grupach - warto więc zerknąć na to stanowisko, gdy będą w swej "świetności" :-)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 luty «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji