Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pniarkowaty na modrzewiu?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 luty «
i

#66
od listopada 2006

Znaleziony 18.02.2007 podczas poszukiwań pniarka lekarskiego na powalonym modrzewiu polskim w rezerwacie Chełmowa Góra. Grzyb o wymiarach ok. 20cm x 10 cm. Czyżby młody pniarek obrzeżony - Fomitopsis pinicola?
01
02
03
04
05
06

#2926
od grudnia 2003

Heterobasidion annosum-korzeniowiec wieloletni

#301
od września 2004

To nie jest Heterobasidion annosum. Wygląda jak młode stadium modrzewnika lekarskiego (Fomitopsis officinalis). W której części rezerwatu go znalzłeś: północnej czy południowej. Może Darek tu zajrzy i potwierdzi (lub nie) moją diagnozę.
i

#2928
od grudnia 2003

Tak myślałem...ja pniarka l.znam tylko ze zdjęć.Fajnie - można zrobić paroletni "serial" zdjęciowy...:-)
Dwa pierwsze zdjęcia bardzo przypominają korzeniowca.
i

#68
od listopada 2006

Właśnie czekam na Olarasa - speca od pniarków lekarskich. Jak dotąd jeszcze nie widziałem tych grzybów z bliska, tym bardziej w młodym stadium.

Można go znaleźć w zachodniej częśći rezerwatu pomiędzy ścieżką a rzeką Pokrzywianką, charakterystyczne miejsce ze względu na największe w rezerwacie nagromadzenie powalonych modrzewi.

ok. 50 do 100 metrów dalej na skarpie tuż przy rzece jest modrzew o obwodzie 169cm z dwoma zamarłymi owocnikami modrzewnika.

Co do "serialu" jak nikt nie wytnie to raz w roku mógłym spróbować daleko nie mam znowuż - godzinka jazdy. Tylko po rozmowie jednym z zaciekawionych miejscowych co focę, powiedziałem że takie hubki na modrzewiach, odparł że powinno się je zrywać bo niszczą modrzewie - tak więc "serial" może się nie udać.
i

#1010
od maja 2002

2007.02.23 00:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Z moim "specowstwem" pniarkowym to bym nie przesadzał:-) Po prostu widziałem kilka modrzewników w życiu i wszystkim zrobiłem fotki:-) To wszystko:-)
Wydaje mi się bardzo bardzo bardzo mocno, że to modrzewnik. Jest to rewelacja, ponieważ prawdopodobnie ten okaz nie był wcześniej w Chełmowej Górze prze nikogo znaleziony, a więc Marcinie jesteś autorem stwierdzenia nowego, polskiego modrzewnika. Wielkie gratulacje. Wprawdzie znalazłeś go w lokalizacji uważanej za najbardziej dogodne miejsce dla rozwoju tego gatunku ale jednak przy tak żałośnie małej populacji polskich modrzewników, każdy nowy okaz jest prawdziwym rarytasem by nie rzec skarbem:-)
Dla mnie bomba!
i

#77
od listopada 2006

"Thanks a lot" wszystkim za pomoc.

Nie pozostaje mi nic innego jak wstawić grzybka do kącika rzadkości.
i

#225
od listopada 2006

Podchwyciłem pomysł Mirka o zrobieniu serialu pniarka lekarskiego (Laricifomes officinalis) i będę go kontynuował w już tym wątku (jako notatki własne na forum - pewniejsza i trwalsza dokumentacja). Będzie to nieregularny amatorski serial, ale chyba najważniejsze, że w ogóle będzie. Sam też jestem ciekaw losu tego (chyba 28-ego w Polsce???) pniarka lekarskiego, np. jakiego wieku dożyje na martwym modrzewiu. Nie wiem tylko jaki przyjąć jego wiek początkowy na fotografiach z lutego, ale chyba można zaryzykować, że ma ok. 1 rok. Tak więc prezentuję wczorajsze (13.05.2007), krótkie odwiedziny modrzewia z modrzewnikiem.

01
02
Tak się prezentuje siedlisko modrzewia w maju. Pniarek ten jest schowany między młodymi jodłami, dlatego też, trudny do zauważenia.

03
Dokładne pomiary modrzewnika:
- szerokość 26cm
- wysokość 10cm

A tak prezentowały się kropelki agarycyny, które po raz pierwszy miałem okazję zaobserwować.
04
05
06
07
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2007 « Archiwum 2007 luty «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji