Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Grzyb który zabił stuletni świerk
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 styczeń-maj «
i

#256

2005.02.13 22:09 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Nie wiem jak długo może żyć świerk (Picea excelsa), ale ten egzemplarz mógł mieć ze 100 lat i 40 metrów wysokości. Trafiłem na niego buszując po Lasach Oliwskich pod koniec sierpnia 2004. Musiał przewrócić się niedawno, najdalej przed rokiem, może dwoma.

Picea

Na sterczącej części pękniętego pnia, na wysokości 2,5-3 metrów, w dachówkowatych skupieniach wyrastały owocniki. Kapelusze najokazalszych egzemplarzy miały (!) 40-50 cm średnicy.

owocniki

Górna strona kapelusza była niewyraźnie koncentrycznie pręgowana, szczeciniasta, owłosiona, filcowata (i łysiejąca) jaśniejsza na brzegu, który był podwinięty i lekko pofalowany.

kapelusz z góry

Niestety wszystkie owocniki były stare i wyschniete.
Pory dość drobne, 2-3 na 1 mm, okrągłe, kanciaste, wydłużowne, a nawet nieco labiryntowate. Drobniejsze bliżej brzegu, w kierunku nasady coraz większe.

pory

pory-zbli¿enie

Rurki dość krótkie (+- 0,5 cm), w jednej warstwie. Zapach i smak miąższu niczym nie wyróżniał się, ale jak już napisałem owocniki były stare i wyschnięte. Suche kapelusze były bardzo lekkie. Suchy miaższ korkowaty i włóknisty, łatwo kruszący się. Kolory jak na zdjęciach.

przekrój

Pod mikroskop jeszcze nie trafił, ale jest dla mnie oczywiste, że to jakiś włóknouszek (Inonotus). Jednak inni przedstawiciele tego rodzaju wyrastają na drzewach liściastych i drewnie liściastym. Na iglastych rzadko, ale w opracowaniu które mam (III tom Flory Polski - Grzyby) nie ma opisanego gatunku, który mógłby wyrastać na iglastych. Najbardziej po opisie pasowł mi Inonotus cuticularis (w. skórzasty) rosnący na liściastych.
Może ktoś dysponuje nowszym i szerszym opracowaniem rodzaju i pomoże... a może to wcale nie jest włóknouszek?

#71

Według mnie jest to murszak rdzawy (Phaeolus schweintzii). Wiem, że jest to trochę dziwne, że wyrósł na pniu, a nie na korzenich jak każdy murszak rdzawy powinien wyrastać, ale jak podaje literatura zgnilizna powodowane przez ten gatunek może sięgać kilka metrów od podstawy pnia. No i bardzo rzadko się zdarza, że owocniki wyrastają na pniu a nie na korzeniach. Sam kilka lat temu zebrałem takiego murszaka który rósł trzy metry nad ziemią na pniu żywej wejmutki. Początkowo też myślałem, że to jakiś włóknouszek, ale pod mikroskopem pasował do murszaka rdzawego (charakterystyczne wystające cystydy).
i

#717

Orłoś opisuje tak murszaka rdzawego (występuje on w opisie jako żagiew wklęsła- Polyporus schweinitzii Fr.)
Cyt. "Jest to groźny pasożyt drzew iglastych, głównie sosny pospolitej,świerka,modrzewia,diaglezji,rzadko limby.
Grzybnia rozwija się w korzeniach i dolnej części strzały, powodując ciemną, wewnętrzną zgniliznę. Jako dalszy skutek powstają powały lub złomy porażonych drzew. Owocniki wyrastają z korzeni lub odziomka strzały. Są one duże, konsolowate, wklęsłe, najpierw miękkie, potem zdrewniałe, na pękatym trzonku lub bez niego, barwy brunatnej, z jaśniejszym brzegiem. ...
Występuje dość rzadko, raczej na pojedynczych drzewach..."
Wspomina też o pokrewnym gatunku Polyporus tomentosus var.circinatus Fr., czyli o włóknouszku, ale nie wiem o jakim.
i

#264

2005.02.16 22:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Darek Karasiński (olaras)
Pod mikroskop nadal nie trafił, więc cystyd nie sprawdziłem ale pamiętam, że przeszło mi przez głowę, że to może być murszak (żółtawy brzeg niektórych owocników itd.), ale głównie ze względu typ zgnilizny - brunatna (widać na pierwszym zdjęciu). Hipoteza ta została jednak szybko odrzucona bo wolałem, żeby to był jakiś rzadki włóknouszek :-))) chociaż chyba wszystkie wywołują zgniliznę typu białego.
W sumie można by to dołączyć do wątku Marka "ku przestrodze" - tego z borowikiem usiatkowanym ;-)

#902

2005.02.17 08:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Z ciekawości - w którym "Orłosiu" jest o murszaku rdzawym ?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2005 styczeń-maj «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji