Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Nekromykologia. Myriostoma, Geastrum?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 02 września 2015) «

#308
od czerwca 2014

16.07.2015, las liściasty z domieszką sosny (w pobliżu głównie: robinie, klony, sosny, dęby i kasztanowce), 1 owocnik, zaschnięty, na ściółce, odwrócony). Przyznam, że wcześniej świadomie nie widziałem podobnych grzybków, a ten choć pomyślałem o nim, że to może być gwiazdosz - nie wzbudził we mnie szczególnego zainteresowania. Sam nie wiem czy nie błądzę w typowaniach? Zupełnie zdezorientował mnie brak jakichkolwiek śladów "korzonków" ;-). (Miałem nawet wątpliwości, czy to "zwłoki" grzyba. :-)
Osłona zewnętrzna biała, raczej gładka. Od wewnątrz ciemnobrązowa z jaśniejszymi paskami. Osłona wewnętrzna cienka, "pergaminowa", z zewnątrz białawo/brązowa, wewnątrz ciemnobrązowa. "Watowate" wnętrze ciemno-czekoladowo-brązowe. Czy da się coś wytypować?

#7815
od stycznia 2007

Geastrum melanocephalum?
i

#7816
od stycznia 2007

sierpień, wrzesień - pora na młode owocniki tego gatunku (jeśli to faktycznie ten), które rozwijają się długo, ukazując się najpierw jako takie charakterystyczne "cebule", nim rozwiną ramiona

#309
od czerwca 2014

Fajnie, dzięki za potwierdzenie, że to gwiazdosz.:-) Też myślałem o tym gatunku. Nie mogę jednak nigdzie znaleźć zdjęć zaschniętych owocników z tak "podwiniętymi" ramionami. No i w tym moim jest całkowicie zachowana osłona wewnętrzna (znalazłem go dokładnie w takim stanie jak na zdjęciach). Może była ona uszkodzona mechanicznie, a nie w naturalny sposób?. Kusi mnie by zerknąć i sfotografować więcej szczegółów budowy. Owocnik sprawia wrażenie bardzo kruchego i mam obawy, czy za nadto go nie uszkodzę. Może lepiej, by zrobił to ktoś kto się na tym zna? Czy da się zidentyfikować mikroskopowo gwiazdosza w takim stanie? Ta watowata "gleba" powinna chyba zawierać jeszcze zarodniki? Może Ania pomoże? ;-)

#3753
od lipca 2004

2015.08.19 17:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Bogusław Mazurek (bogdan)
Po makro w tym stanie, to jednak mniemanologia stosowana.
Po mikrocechach może da się coś więcej naświetlić, nawet wyjaśnić !?
Wg mnie prócz mikrocech, jest potrzebny jako taki owocnik (bo przy tych grzybach cechy makroskopowe bywają bardzo istotne)

#310
od czerwca 2014

Wiem, że na pewno masz rację i strasznie jestem zawiedziony, że moje pierwsze spotkanie z tym rodzajem jest tak mało spektakularne :-). Nie mniej jednak co mi szkodzi w ramach "mniemanologii stosowanej" pokusić się o jakieś wnioski ;-). Otóż jest kilka cech: obecność robinii, kolorystyka, podwinięte ramiona, wielkość - skłaniać się w kierunku Geastrum corollinum. Oby tylko dało się coś wywnioskować (i oby ktoś chciał :-)) pod mikroskopem.

#4010
od września 2005

wg mnie to nie jest G. melanocephalum
mikroskop nic nie da, niestety

Ale sobie strzelę - G. campestre

I czekamy na deszcz i nowe owocniki:D

#311
od czerwca 2014

Nawet się dzisiaj pofatygowałem w to miejsce :-). Niestety przy tej "wilgotności" to chyba 2 lata bez przerwy by musiało padać, by coś tam ruszyło ;-).
Ale teren będę na wszelki wypadek monitorować :-). Wszak to przy mojej trasie "pseudo/grzybobrań", (bo na grzybach to ja jeszcze w tym roku nie byłem) i może 200 m od domu :-).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 02 września 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji