Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Hymenogaster - kolejny siemianowicki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby podstawkowe (Basidiomycetes) «
i

#601
od lipca 2002

Te dwa okazy znalazłem na nowo penetrowanym stanowisku - niedaleko miejsca gdzie znalazłem wcześniejsze Melanogaster. Jak widać Siemianowice to wybitnie hypogeiczne miasto:-)))
Dzisiejsze hymenogaster to najładniejsze grzybki tego rodzaju jakie znalazłem. Wprawdzie tylko dwa - ale obydwa duże, dorodne, jędrne i zdrowe. No i dojrzałe - co jest kluczową sprawą przy oznaczaniu. Tu chyba nie będzie większych problemów ale i nie będzie nowego gatunku... Gryzbki to z bardzo dużym prawdopodobieństwem Hymenogaster tener. Pasuje wszystko idealnie i do kluczy i do okazu oznaczonego przeze mnie wcześniej, a weryfikowanego przez prof. Ławrynowicz. Czyli drugie stanowisko tego gatunku jakie znalazłem w Siemianowicach.





Zarodniki owalne z zaostrzonym jednym końcem w postać dzióbka i dwoma wyrostkami (0,9 - 3,1 mq) w kształcie szczypiec na drugim końcu. Zarodniki ciemnożółte do brązowych, z jedną dużą centralną kroplą lub bez kropel, albo rzadziej z wieloma małymi. Urzeźbienie powierzchni zarodników złożone z brodawek i garbków niekiedy łączących się w poprzerywaną, fragmentaryczną siateczkę.
Zakres długości: (12,7) 14,3 - 15,9 (16,2) mq średnio 15,2 mq
Zakres szerokości (9,5) 9,9 - 12,4 (12,7) mq średnio 10,8 mq
Q - 1,41 (1,3-1,6-1,6-1,2-1,6-1,5-1,3-1,7-1, 2-1,1)



i

#603
od lipca 2002

Znalazłem kolejne trzy stanowiska Hymenogaster tener. Jedno w Siemianowicach, a dwa w innych lasach Śląska. Wychodzi na to, że H.tener to najpospolitszy przedstawiciel tego rodzaju. Znalezione grzybki były w pełni dojrzałe, zdrowe, duże i jędrne. Po wygrzebywaniu milimetrowych maleństw, miło trafić na grzybki słusznych rozmiarów:-)))





i

#3979
od sierpnia 2002

2007.03.11 13:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
weekend z łopatką? hahahah.
Ja tak ze dwa dni temu powędrowałem do lasu z łopatką obiecując sobie solennie, że jej użyję i znajdę jakieś grzybki. No i PRAWIE się udało - znalazłem Orbilia, a że były za wysoko..... to żeby odłamać tę gałąź to rzucałem łopatką <rotfl>
i

#604
od lipca 2002

Pięknie:-)))
Ale do podziemnych poszukiwań lepsze są grabki i pędzelek. Precyzyjniejsze narzędzia. A jak tam poszukiwania Calyptellopsis?
i

#3980
od sierpnia 2002

2007.03.11 16:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Perz (pimpek)
Totalne echo, a trafiłem na kilka dziur zwierzęcych, kilkanaście wywalonych (niedawno i dawno) pniaków, wieke korzeni odkrytych z różnych przyczyn... i nic :(
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Grzyby podziemne - Ipogeus fungi « Grzyby podstawkowe (Basidiomycetes) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji