Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
"Rumiane" spod domu?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 01 października 2015) «
GREJ277964

#438
od czerwca 2014

24.09.2015, Tuż przy domu, pod jałowcem sabińskim (ten od Resupinatus griseopallidus ;-)). Obok sosna górska, jaśminowiec, świerk kłujący. 6 owocników. Wyrastają z ziemi (podobnie jak gąski zielonki - trzon niemal cały w glebie). Kapelusz do 4,5 cm/śr. - różowocielisty do czerwonawobrązowawego. Młody na zewnętrznych krawędziach białawy, w centrum różowy. Blaszki koloru piaskowego, suche - brązowe. Trzon do 3,5 cm/dł., 8mm/śr., pełny - dołem bulwkowaty. Jasny - białokremowy. Wysyp: brudnobrązowy. Proszę tradycyjnie o pomoc, a na tych co rosną pod moim domem - szczególnie mi zależy :-).

#12841
od grudnia 2003

Hebeloma

#439
od czerwca 2014

O dziękuję. W tym przypadku chyba nie mam szans na mikroskop? ;-) Z opisów pasowała by nawet Hebeloma sinapizans. Podłoże to "szczera" glina o odczynie zasadowym. Ale to tylko takie gdybanie.
i

#5119
od maja 2006

grzybami z rodzaju Hebeloma zajmuje się Pani Izabela Kałucka. Jak byś opisał cechy makroskopowe typu zapach, smak, przebarwienia, czy są krople na blaszkach, powierzchnia trzonku, liczba blaszek, pomiary trzonka i kapelusza i kwestie kształtu podstawy trzonu, do tego jeszcze zdjęcia przekroju i całości z jakąś skalą, to może dało by się coś z tym materiałem zrobić.

#440
od czerwca 2014

No więc idąc za ciosem. :-)
Zapach bardzo słaby (jak dla mnie bardziej grzybowy niż rzodkiewkowy). Smak (mam nadzieję, że się nie otruję - bo kawałek pogryzłem ;-)) raczej łagodny, a nie gorzki (może kwestia gustu)? Przebarwienia: raczej brak, może trochę brązowieje podstawa trzonu. Brak jakichkolwiek kropli na blaszkach. Ostrza blaszek biało oprószone. Powierzchnia trzonu kosmkowato/włóknista. Górą biały dołem brązowiejący. Podstawa trzonu bulwiasta (choć nie spektakularnie). Wyrastają z bardzo gęstej, białej, watowatej grzybni (chyba tak można to nazwać?). Liczba blaszek liczona od zewnętrznego obwodu - około 290.
Wymiary 2 dojrzałych owocników:
trzon: długość 3,5 do 4cm, średnica od 7mm do 1,2 cm w podstawie,
kapelusz: średnica 3,5cm - 4,5cm.

Obecność grubego, mięsistego wyrostka miąższu kapelusza w górnej części kanału - utwierdza mnie póki co w przekonaniu, że to jest Hebeloma sinapizans. Czy inne Hebeloma też tak mają?

Pani dr I. Kałucka pewnie tu nie zagląda?

(wypowiedź edytowana przez przemochle 26.września.2015)

(wypowiedź edytowana przez przemochle 26.września.2015)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 01 października 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji