Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pytanie o Marasmius?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 11 października 2015) «
GREJ269765GREJ269767

#465
od czerwca 2014

Kilka dni temu, na liściach topoli osiki znalazłem Marasmius sp. Niestety nie mam zdjęć. Grzybki występowały razem z Typhula setipes. Generalnie są bardzo drobne i podobne do Marasmius bulliardii. Obserwując je jednak pod lupą nie dostrzegam kołnierzyka otaczającego trzon i blaszki są dużo rzadsze niż u M. bulliardii (na zdjęciach w atlasie Marka). W związku z tym, że nie mogę nigdzie znaleźć zdjęć M. tremulae - byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki, opis tego gatunku.

#466
od czerwca 2014

Coś znalazłem. Ten osikowy powinien mieć biały kapelusz - więc odpada. Moje są jasnobrązowe. Chyba to będzie Marasmius minutus (Peck)?
i

#2006
od września 2006

2015.10.04 12:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Jakub Węcławski (listek)

#467
od czerwca 2014

To się nazywa opiniotwórcza moc bio-forum ;-). Podobnie, jak z Melanotus phillipsii - zanim postanowiłem typować Marasmius minutus, widziałem Twoje znalezisko :-). Niemniej jednak dzięki za odzew. Co do tych moich - myślę, że to to samo. Byłem na tym stanowisku dzisiaj. Niestety zdjęcia bardzo ułomne :-(. Co ciekawe gatunek ten występuje dość licznie na wielu liściach osiki. Rosną tam także wierzby, nie znalazłem jednak ani jednego ich liścia z tymi twardzioszkami.No i rzeczone Typhula cf. setipes? (Również na liściach osiki, często razem z Marasmius).
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 11 października 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji