ta strona być może używa plików cookie, korzystając z niej zgadzasz się na użycie plików cookie — więcej informacji
Russula MG/2015.09.20/01 (Russula chloroides cf. var trac...
Załóż konto | Edycja konta | Wyloguj się | Zaloguj się
Strona główna | Szukaj | Moderatorzy i Admin
Bio-forum.pl » Jaki to grzyb? Mykologia » Kąciki tematyczne » Russula » starsze wątki (do 17 lipca 2016) » Russula MG/2015.09.20/01 (Russula chloroides cf. var trachyspora)
2015.10.15 10:30 #269667
Zmień/Popraw · Usuń
Mirosław Gryc (mirek63) na forum od maja 2009, wypowiedź #9713
Duży biały spod świerków. Miąższ dość kruchy, soczysty ale to pewnie ze względu na wilgotne miejsce wzrostu (skraj moczarów).
Niestety brak innych danych oprócz wysypu który był biały.
2016.02.25 17:42 #277182
Zmień/Popraw · Usuń
ala mikołaj (wink) na forum od listopada 2008, wypowiedź #2282
Zaryzykuję, oznaczając tego gołąbka jako Russula chloroides var. trachyspora (=R. delica var. trachyspora).

Zastanawiałam się, czy w ogóle zamieszczać wyniki obserwacji, czy dać sobie czas na kolejne badania/ porównania, ale stwierdziłam, że jednak lepiej będzie zostawić ślad, później będzie jak znalazł do konfrontacji z innymi okazami.

Dlaczego var. trachyspora?
Ano m.in. dlatego, że klucze do niej prowadzą, najkrócej ujmując: po makro jak delica (rzadsze i szersze blaszki), a po micro (konkretnie chodzi o zarodniki) jak chloroides.
Dlatego u Romagnesi'ego jest to R. delica var., a Sarnari uznał, że kluczowe cechy (zarodniki, pokrój, siedlisko) odpowiadają chloroides.
W przypadku zarodników raczej nie ma wątpliwości, nawet kolce są zakrzywione, a do tego dość długie. Co do skórki, to jednak mam niedosyt w opisach cech micro, są mało jednoznaczne a różnice subtelne. Należałoby obejrzeć sporo okazów, aby wypracować opinię, dlatego BARDZO PROSZĘ O SUSZKI (W TYM I KOLEJNYCH SEZONACH) KAŻDEGO BIAŁEGO GOŁĄBKA JAKI SIĘ NAWINIE :)
Trzeba przyznać, że te gatunki (chloroides, delica) są w dalszym ciągu słabo rozpracowane i bardzo zmienne (zarówno makro jak i micro). Co ciekawe przypuszcza się, że to ten drugi jest znacznie rzadszy (ma większe wymagania siedliskowe/ wapieniolubny), a R. chloroides to raczej pospoliciak.
Jeszcze co do oznaczenia, oczywiście nie mam pewności, że to ta odmiana, okaz jest dość młody, więc trudno oceniać widoczne cechy jako miarodajne. W Russularum piszą, że u trachyspora krawędź kapelusza nie jest ostra, a wręcz tępo zakończona (Romagnesi ani Sarnari o tym nie wspominają). W przypadku delica/ chloroides (a właściwie wszystkich Lactarioides) bardzo istotne są cechy makro, warto liczyć blaszki, a nawet mierzyć ich szerokość, no i wąchać :)
(ale Sarnari twierdzi, że wygląd hymenoforu w tej grupie jest bardzo zmienny i liczba/ szerokość blaszek może wprowadzać w błąd) :DBlaszka:

Skórka:

Zarodniki:
(8.8) 9.3 - 10.6 (11.3) × (7.5) 8 - 9 (9.5) µm
Q = (1.1) 1.13 - 1.2 ; N = 70
Me = 9.9 × 8.5 µm ; Qe = 1.2

Ornamentacja:
(1) 1.3 - 2 µm
N = 40
Me = 1.6 µmCzy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?
Wypowiedź:
Użytkownik: Jak wysłać wypowiedź:
Wysyłanie wypowiedzi w tym dziale wymaga założenia konta.
Maksymalna dopuszczalna waga obrazka to ok. 150kb a jego szerokość to max. 800 pikseli.
Hasło:
Opcje: Włącz kody HTML w wypowiedzi
Automatycznie aktywuj adresy WWW (URL) w wypowiedzi
Akcja: