Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Russula MG/2015.09.20/01 (Russula chloroides cf. var trachyspora)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Russula « starsze wątki (do 17 lipca 2016) «

#9713
od maja 2009

2015.10.15 10:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Duży biały spod świerków. Miąższ dość kruchy, soczysty ale to pewnie ze względu na wilgotne miejsce wzrostu (skraj moczarów).
Niestety brak innych danych oprócz wysypu który był biały.

#2282
od listopada 2008

2016.02.25 17:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

ala mikołaj (wink)
Zaryzykuję, oznaczając tego gołąbka jako Russula chloroides var. trachyspora (=R. delica var. trachyspora).

Zastanawiałam się, czy w ogóle zamieszczać wyniki obserwacji, czy dać sobie czas na kolejne badania/ porównania, ale stwierdziłam, że jednak lepiej będzie zostawić ślad, później będzie jak znalazł do konfrontacji z innymi okazami.

Dlaczego var. trachyspora?
Ano m.in. dlatego, że klucze do niej prowadzą, najkrócej ujmując: po makro jak delica (rzadsze i szersze blaszki), a po micro (konkretnie chodzi o zarodniki) jak chloroides.
Dlatego u Romagnesi'ego jest to R. delica var., a Sarnari uznał, że kluczowe cechy (zarodniki, pokrój, siedlisko) odpowiadają chloroides.
W przypadku zarodników raczej nie ma wątpliwości, nawet kolce są zakrzywione, a do tego dość długie. Co do skórki, to jednak mam niedosyt w opisach cech micro, są mało jednoznaczne a różnice subtelne. Należałoby obejrzeć sporo okazów, aby wypracować opinię, dlatego BARDZO PROSZĘ O SUSZKI (W TYM I KOLEJNYCH SEZONACH) KAŻDEGO BIAŁEGO GOŁĄBKA JAKI SIĘ NAWINIE :)
Trzeba przyznać, że te gatunki (chloroides, delica) są w dalszym ciągu słabo rozpracowane i bardzo zmienne (zarówno makro jak i micro). Co ciekawe przypuszcza się, że to ten drugi jest znacznie rzadszy (ma większe wymagania siedliskowe/ wapieniolubny), a R. chloroides to raczej pospoliciak.
Jeszcze co do oznaczenia, oczywiście nie mam pewności, że to ta odmiana, okaz jest dość młody, więc trudno oceniać widoczne cechy jako miarodajne. W Russularum piszą, że u trachyspora krawędź kapelusza nie jest ostra, a wręcz tępo zakończona (Romagnesi ani Sarnari o tym nie wspominają). W przypadku delica/ chloroides (a właściwie wszystkich Lactarioides) bardzo istotne są cechy makro, warto liczyć blaszki, a nawet mierzyć ich szerokość, no i wąchać :)
(ale Sarnari twierdzi, że wygląd hymenoforu w tej grupie jest bardzo zmienny i liczba/ szerokość blaszek może wprowadzać w błąd) :DBlaszka:

Skórka:

Zarodniki:
(8.8) 9.3 - 10.6 (11.3) × (7.5) 8 - 9 (9.5) µm
Q = (1.1) 1.13 - 1.2 ; N = 70
Me = 9.9 × 8.5 µm ; Qe = 1.2

Ornamentacja:
(1) 1.3 - 2 µm
N = 40
Me = 1.6 µm« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Kąciki tematyczne « Russula « starsze wątki (do 17 lipca 2016) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji