Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
Pytanie o Calocera?
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 22 listopada 2015) «

#581
od czerwca 2014

11.11.2015. Śródpolny, zadrzewiony rów melioracyjny. Na powierzchni cięcia pniaka klonowego. Kilka grupek mniej lub bardziej spłaszczonych owocników. W ostatnim czasie kilka razy udało mi się znaleźć Calocera cornea. (Było to na innych substratach). Wiem, że bywają one w kształtach znacznie odbiegających od swojego epitetu gatunkowego. Te dzisiejsze są jednak nieco mniejsze i zupełnie brak wśród nich typowych "rożków". Wiadomo, że myślę o Calocera glossoides. Mam jednak pytanie do Was, jakie są wasze doświadczenia z kształtem owocników C. cornea i co myślicie o tych moich? Przepraszam za jakość zdjęć, ale padał deszcz i nie było dobrych warunków do "focenia".

Wiem, że pierwsze i ostatnie słowo to "mikroskop". Pytam tylko o Wasze opinie, pod kątem ewentualnego "zeskrobania" eksykatu ;-).

#9938
od maja 2009

2015.11.12 11:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
W tym przypadku odpuść sobie i nie zeskrobuj owocników.

https://www.bio-forum.pl/messages/33/410854.html

#582
od czerwca 2014

Czy te Twoje trafiły pod mikroskop? Co do moich, to faktycznie nie widzę szans. Widziałem, że kiedyś również Ania Hreczka znalazła dobrze zapowiadające się Calocera - niestety okazały się "cornea". Dla "spokojności ducha" poobserwuję jeszcze to stanowisko, bo myślę że cokolwiek to jest - to są to owocniki za młode na jakiekolwiek oceny makro i mikro. Podoba mi się substrat (b. twarde, prawie nie zmurszałe drewno klonowe). C. cornea spotykam zazwyczaj na mocno spróchniałych osikach. Widzę, że w przypadku C. glossoides nie jest istotna spłaszczona forma owocnika, a decydujące może być jedynie wyraźne oddzielenie części trzonowej od reszty?

#9939
od maja 2009

2015.11.12 15:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
Moje nie trafiły pod mikroskop bo ich nie pobrałem, następnych do tej pory znaleźć nie mogę:-((
Te moje miały zdecydowanie inna barwę, brak intensywnej żółci.

#583
od czerwca 2014

Szkoda :-(.
Co do barw, to wydaje mi się, że tu raczej wpływ ma jedynie kwestia wilgotności i ekspozycji na światło. I C. cornea bywają jasno kremowe (niemal białe). Choć te Twoje naprawdę dobrze rokowały i to raczej ze względu na "smardzowate" kształty.

#9960
od maja 2009

2015.11.15 15:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Mirosław Gryc (mirek63)
A dziś krótki wypad w teren i postanowiłem nieco namieszać w Twoim wątku:-)
Substrat iglasty (świerk) no i zobacz jak wyglądają owocniki. W sumie można by również podejrzewać Calocera pallidospathulata no bo ma wyraźny trzon???
Co o tym myślicie?

Jakby co to owocniki mam:-)

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Jaki to grzyb? Mykologia « Archiwum - starsze wątki « Archiwum 2015 « starsze wątki (do 22 listopada 2015) «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji